přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak prohlížet soubory nápovědy MS Windows

Jak prohlížet soubory nápovědy MS Windows

Konkrétně mě zajímaly soubory s koncovkou .chm


Možná si říkáte proč by mě mělo v Linuxu zajímat nějaké otevírání souborů s nápovědou určenou pro systém MS Windows (soubory s koncovkou .chm).  Chmmmm .... Pravda je asi taková, že se to může hodit např. v situaci kdy je součástí nápovědy instalační manuál (instalace databáze, která běží na Linuxu), nebo jednoduše chcete zpřístupnit nápovědu k programu i "jinak" - tím se může rozumět např. nápověda dostupná přes Internet a ve formátu HTML.

Prohlížeče

Prohlížečů nápovědy v tomto formátu existuje celá řada, za všechny jmenujme programy xchm (univerzální pro "X"), kchmviewer (určen pro KDE), gnochm (určen pro GNOME), chmsee (používající komponenty GTK+) a další. Pokud vás zajímají ty další programy, pak zkuste (v Debian GNU/Linuxu a jemu podobných systémech) příkaz:

apt-cache search chm

nebo lépe

apt-cache search chm | grep chm

Konverze na HTML a PDF

Já k tomu použil program chm2pdf. Program umí oboje, převod do formátu PDF se provádí nějakt takto:

chm2pdf --webpage soubor_napovedy.chm vystup.pdf

a na HTML takto

chm2pdf --webpage --extract-only soubor_napovedy.chm

Vygenerované HTML stránky pak naleznete v pracovním adresáři programu, tzn. v /tmp/chm2pdf/ konrétně pak v podadresáři orig/<jméno_nápovědy>/contents. Obsah tohoto adresáře stačí přenést na webový server a nápověda bude dostupná celému světu.

Mně se momentálně hodil druhý příkaz, výstup byl výborný a jediný problém, který nastal byl v jednom špatném odkazu na neexistující soubor, inu v Linuxu není Soubor jako soubor...

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...