přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Den, kdy partimage přestal stačit

Den, kdy partimage přestal stačit

Dnes a vlastně včera jsem potřeboval naklonovat Windows Vista ...


Dlouhou dobu používám pro klonování instalovaného systému na více počítačů live linuxové CD SystemRescueCD. Doteď mi stačilo a plně vyhovovalo. Včera jsem ovšem narazil na předinstalované Windows Vista na notebooku HP. Protože se mi těch notebooků sešlo hned několik a instalace Windows Vista probíhala rychlostí hlemýždě, který je pronásledován slepicí, po vytrpění jedné instalace jsem chtěl nastavený systém s dalšími aplikacemi přenést i na další notebooky.

Bohužel program partimage, který se nachází na výše zmiňovaném CD namísto zhruba 26 GB dat, rozhodl se zálohovat nějakých 120 GB. Protože vytvoření obrazu dané oblasti trvalo asi 4 hodiny a její obnova na druhém notebooku byla sporadická (při automatické instalaci ještě dochází k dalšímu rozdělení disku a vytvoření dalších oblastí ..), přestal mi partimage dostačovat.

Shodou okolností jsem měl zrovna na lince V. Maněnu, který mi poradil linuxovou live distribuci Clonezilla. Po stažení asi 100 MB obrazu CD jsem nabootoval do tohoto systému a úspěšně provedl (během asi 45 min) kompletní zálohu celého disku na NFS disk jiného počítače. Kompletní obnova na dalším notebooku sice zabere zhruba půl hodiny, ale oproti SystemRescueCD to je takový malý zázrak. Windows Vista zřejmě zase přišli s nějakou specialitou, která se liší oproti standarnímu chování předchozího systému, no a partimage si s tím neví rady...

Clonezilla oproti tomu používá parctlone a ntfsclone, které bude o poznání šikovnější a s NTFS v tomto novém uspořádání si ví lépe rady. Clonezilla je oproti SystemRescueCD velmi automatizovaná, tzn. je to samá nabídka a v řadě případů si tak vystačíte stiskem klávesy Enter.

Na stránce projektu se také můžete dočíst o speciální verzi Clonezilla SE (server edition), která vám alespoň dle autorů, umožní přenést systém (5,6 GB) na 41 počítačů během 10 minut! Musím se přiznat, že pomocí SystemRescueCD jsem jednu učebnu (17 počítačů) takto instaloval asi za 2-3 hodiny. Clonezilla SE tedy určitě vyzkouším, na první pohled vypadá složitější na instalaci, ale zřejmě bude stačit jen najít si dostatek času a pročíst přikládaný manuál.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »