přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Václav Maněna

Václav Maněna

Poprvé jsem se o Linux začal zajímat jako student vysoké školy. Hledal jsem tenkrát „Windows zadarmo“ a také jsem chtěl vyzkoušet nový operační systém. V mém okolí tehdy nebyl nikdo, kdo by Linux používal nebo by mi o něm mohl něco bližšího sdělit.


Poznávání a začátky

Začal jsem tedy nadšeně hltat všechny články v časopisech a na Internetu, ve kterých byla o tomto pro mě novém systému zmínka. Čím víc jsem toho přečetl, tím větší byla moje touha Linux zkusit a také rostlo moje přesvědčení o tom, že je to ten nejlepší operační systém pro osobní počítač.

Většina textů o Linuxu totiž nešetřila chválou. Linux byl popisován jako velmi stabilní, rychlý a bezpečný operační systém, který se už dávno nemusí ovládat jen z příkazové řádky. Navíc v něm prý fungují i aplikace pro Windows a samozřejmě není problém ho provozovat na jednom počítači současně s Windows.

Tohle přesně potřebuji, pomyslel jsem si a plný nadšení vyrazil do prodejny odborné literatury. Na poličce s nápisem Linux leželo několik knih, ke kterým byla přiložena CD. Začal jsem tedy jednu po druhé prohlížet a vůbec mi nebylo jasné, který Linux koupit. Nakonec jsem se rozhodl pro tu, na níž byl nápis „Debian – pravý Linux“. Pod nápisem byl odrážkový seznam, ve kterém sice bylo upozornění o tom, že Debian je vhodný pro pokročilejší uživatele, ale kdo chce s Linuxem pracovat pořádně, měl by si ho zvolit. Pak následoval obvyklý výčet kladných vlastností, které už jsem dobře znal odjinud. Knížka byla sice ze všech nejdražší, ale to mi zase tolik nevadilo. Podařilo se mi totiž své nadšení pro Linux přenést i na další kamarády, takže jsem se se svým tehdejším spolubydlícím dohodl, že si Debian koupíme napůl (když je to navíc legální).

Po přečtení instalační příručky jsme se já a můj spolubydlící rozhodli Debian vyzkoušet. Oběma se nám sice podařilo systém nainstalovat, ale tím to prakticky skončilo. Grafické rozhraní nešlo spustit a když už to vypadalo nadějně, nedokázali jsme nastavit správné rozlišení a obnovovací frekvenci. Práce v textovém režimu byla také „nějaká divná“, protože nefungovala ani klávesa Delete. Zkrátka jsme oba začali narážet na problémy, o kterých jsem předtím nikde nečetl. Rozhodně jsme to ale nehodlali vzdát a několik dnů jsme se pokoušeli systém zprovoznit. Po týdnu marných pokusů nám oběma přišlo na mysl, že jsme asi jediní dva lidé, kteří mají s Linuxem problémy.

Následovala tedy další výprava do knihkupectví, odkud jsem si tentokrát odnesl „nejoblíbenější americkou linuxovou distribuci“ Red Hat. Koupil jsem ji pro jistotu už jen za své, protože spolubydlícímu začala docházet nejen trpělivost, ale i peníze. Red Hat jsem zkoušel instalovat celý den, bohužel marně. Instalační program se zasekával v různých částech instalace a význam chybových hlášek jsem nedokázal nikde najít.

Předal jsem tedy CD spolubydlícímu, který měl větší štěstí. Nejenže Linux nainstaloval, ale spustil i grafické rozhraní! Díky tomu jsme se mohli oba poprvé podívat na neuvěřitelně ošklivé fonty a vyzkoušet si práci v grafickém rozhraní KDE, které sice vypadalo moc hezky, práce v něm však byla v porovnání s Windows velmi pomalá. Navíc se nám začaly dít další neuvěřitelné věci – spuštěné aplikace často padaly a několikrát se celý systém zaseknul. Na nějaký čas jsem se s Linuxem rozloučil, nepřestával jsem ale sledovat dění okolo něj a stále jsem byl přesvědčený o tom, že jsem pouze výjimka mezi všemi ostatními spokojenými uživateli Linuxu.

Mandrake přesvědčil

Po nějaké době jsem se o Linuxu bavil se svým kamarádem Martinem, kterému jsem půjčil instalační CD Red Hatu. Druhý den mi Martin CD vrátil se slovy: „Nejde to ani nainstalovat, píše to aplikacijón error nebo tak a potom to spadne.“ Asi za týden však Martin přišel s úžasnou novinou: „Představ si, objevil jsem skvělý Linux. Všechno je v grafice, je to rychlé a snadné, dokonce mi funguje i vypalovačka! Jmenuje se Mandrake, zítra ti to přinesu vypálený.“

Mandrake byl přesně takový, jak ho Martin popisoval. Navíc jsem k němu sehnal skvěle napsanou příručku, kde byly odpovědi skoro na všechny otázky, které mě ohledně Linuxu napadaly. Jako bonus bylo v knize několik tipů pro zrychlení systému a dobré rady pro začínající i pokročilé uživatele. Mandrake se mi líbil a několik let byl na mém počítači spolu s Windows. Moc často jsem s ním ale nepracoval, protože mi Linux vlastně nepřinášel nic navíc. Občas jsem do něj nabootoval, pohrál si a zase se vrátil pracovat zpět do Windows. Také jsem potřeboval pracovat s aplikacemi, které v Linuxu nešly spustit pomocí Wine a neexistovaly k nim žádné linuxové alternativy. Linux se mi zkrátka velmi líbil, ale bylo pro mě nemožné na něj zcela přejít.

Linux ve školní praxi

Před třemi lety jsem dostal nabídku vyučovat na jedné střední škole předmět „Správa prostředků informačních technologií“. Protože jsem si obsah i formu výuky mohl zvolit podle sebe, byla to báječná příležitost k bližšímu seznámení s Linuxem. Bylo mi jasné, že když do tematického plánu zařadím výuku Linuxu, budu se ho muset nejprve naučit sám – lepší motivaci jsem si nemohl přát.

Online časopis LinuxEXPRES má velký zájem na propagování Linuxu a svobodného softwaru ve školství. Na našem webu najdete školskou sekci, pokud byste měli nápad, jak ji vylepšit, prosím kontaktujte nás. Poznámka redakce.

První rok jsem studenty seznamoval hlavně se specializovanými linuxovými distribucemi a nástroji, které jsou na Linuxu postavené. S jejich pomocí se naučili řešit spoustu problémů, na které může budoucí správce narazit (záchrana dat, odvirování Windows, klonování stanic, zrušení nebo zjištění zapomenutého hesla atd.). Navíc si mohli všechno zdarma a zcela legálně zkopírovat, což byla pro většinu z nich naprostá novinka. Na závěr školního roku jsem navíc do třídy přinesl notebook s nainstalovaným Linuxem a ukázal studentům plnohodnotné pracovní prostředí, které jsem navíc v několika sekundách dokázal úplně přeměnit.

Studentům se prezentace moc líbila a brzy se rozvinula diskuse o možnostech a výhodách využití Linuxu na pracovní stanici. Zájem studentů o Linux postupně rostl, a tak dostával v tematických plánech více prostoru. V současné době se nesoustředíme pouze na specializované nástroje, ale díky skvělému nástroji VirtualBox si mohou studenti vyzkoušet instalaci Linuxu a dále v něm pracovat. Jako vedlejší efekt se seznámí s virtualizací a naučí se ji využívat v praxi.

Největší přínos to však nejspíš přineslo mně samotnému – začal jsem Linux používat k běžné práci a dnes je to na mých počítačích primární systém. Také z pedagogického hlediska byl pro mě „linuxový experiment“ velkým přínosem, protože se mi podařilo postupným vylepšováním vypracovat dobrou metodiku výuky Linuxu – např. nyní už dobře vím, že nemá smysl Linux zbytečně vychvalovat. Studenti pak od něj očekávají téměř zázraky. V případě výskytu jakékoliv chyby jsou pak velmi kritičtí a následují reakce typu: „No jo, to je vážně děsně stabilní, když se mi to hned seklo!“

Pozitivní zkušenosti s výukou Linuxu na střední škole mě vedly k zařazení Linuxu do výuky i v dalších předmětech, které vyučuji na univerzitě. Ohlas byl snad ještě lepší a většina studentů projevila přání o hlubší poznání Linuxu a vytvoření nových předmětů, ve kterých se bude s Linuxem pracovat.

V současnosti využívám v předmětech tyto programy a linuxové distribuce:

SPŠ Hradební – Správa prostředků informačních technologií

Univerzita Hradec Králové

Úvod do hardwarové a softwarové konfigurace 1, 2

Technická grafika

Programy, které plánuji zařadit do výuky příští rok:

Výběr z programů, které využívám sám

  • Operační systém Ubuntu
  • OpenOffice.org
  • Inkscape
  • GIMP
  • MindMeister (pro učitele skvělý nástroj)
  • Firefox
  • Wink
  • Gthumb
  • VirtualBox, který mi dovoluje mimo jiné provádět různé experimenty a navíc si pro výuku mohu předem připravit virtuální počítače podle potřeby.

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
RadioTray
D.M. 2. 12. 2018, 11:25:52
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,
zdravím všechny spokojené uživatele prográmku RadioTray_ http://radiotray.sourceforge.net .
Níže přikládám odkaz ke stažení aktualizovaného seznamu stanic.
Po stažení se seznam zkopíruje do skryté složky: user/.local/share/radiotray a původní "bookmarks.xml" se přepíše.
Tak ať Vám seznam slouží k Vaší spokojenosti, D.M.

https://uloz.to/!9IgRI8pkDzWx/bookmarks-xml
Vektorove vypocty umoznuje i R
xerostomus 13. 02. 2019, 21:50:57
Odpovědět  Odkaz 
Vektorove vypocty umoznuje i statisticky program R. V tom se dela docela dobre, ale je to prevazne prikazova radka a programovani. Coz mne osobne nevadi, ale nekdo prska.
OTASKA
STANDA RACEK 20. 03. 2019, 12:41:31
Odpovědět  Odkaz 
DOBRI DEN CHCI SE ZEPTAT JESTLI TADY JDE I VIDEO HRA MINECRAFT BUDU OPRAVDU RAT ZA OTPOVED BRZI PROSIMAHOJ.
ZDRAVI STANDA RACEK
otazka
Jirka kral 20. 03. 2019, 12:43:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chci se zeptat jestli zde budu moct i streamovat GTA 5,byl jsem totiz YOUTUBER a chtel bych opet zacit vite?? budu rad za otazku dik
Práce v IT
Kubisek 13. 11. 2019, 16:35:22
Odpovědět  Odkaz 
Zdarec hledám novou práci v oboru IT v Praze, hodně toho umím, a co neumím se naučím, poradíte mi prosím, kde se dá slušně vydělávat?
Freerapid nejde na LUBUNTU 18.04
Zdeněk 19. 11. 2019, 15:50:52
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,

nejde mi freerapid v 0.9u4, skončí to chybovými hláškami.
Ve spoutěcím scriptu je hláška:
FRD requires Sun Java 6, NO Shity GCJ, NO buggy OpenJDK, but Sun Java 6!

Chybové hlásky:
./frd.sh: 19: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 21: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 25: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 27: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 31: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 33: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 37: [: openjdk: unexpected operator
WARNING: An illegal reflective access operation has occurred
WARNING: Illegal reflective access by com.jtattoo.plaf.DecorationHelper (file:/home/virhundo/aplikace/freerapid/lookandfeel/JTattoo.jar) to method sun.awt.X11.XToolkit.isFrameStateSupported(int)
WARNING: Please consider reporting this to the maintainers of com.jtattoo.plaf.DecorationHelper
WARNING: Use --illegal-access=warn to enable warnings of further illegal reflective access operations
WARNING: All illegal access operations will be denied in a future release

Já mám:
openjdk version "11.0.4" 2019-07-16
OpenJDK Runtime Environment (build 11.0.4+11-post-Ubuntu-1ubuntu218.04.3)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 11.0.4+11-post-Ubuntu-1ubuntu218.04.3, mixed mode, sharing)

Takže mám smůlu?
Lukáš Novák Dotaz: USB Bluetooth 4.0 adaptér - Linux kompatibilní - Prosím o radu výběru
Lukáš Novák 2. 02. 2020, 10:11:01
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

mohl bych se zeptat prosím, jaký byste mohli doporučit Linux kompatibilní USB Bluetooth 4.0 adaptér.

Dostupný na našem on-line trhu (nerad objednávám z Číny).

Jádro / Distribuce: 4.19.0-6-amd64 / Debian GNU/Linux 10 Buster

Děkuji za případnou radu a přeji pěkný den.

lukaz
Advertising opportunity for WEBSITE
Danil Gurin 4. 02. 2020, 11:48:45
Odpovědět  Odkaz 
Hi,My name is Danil and I am a media buyer/planner represent AdBrainer. I found your website among others to have the traffic and audience we are currently looking for to advertise and promote a set of high paying and premium display campaigns.If this strikes as something you might be interested in, please don't hesitate to drop me a line.
Debian 10
Richard 24. 02. 2020, 01:22:34
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

Prosím o vysvětlení. Nainstaloval jsem Debian 10.3 server a při zakládání skupiny, bash nezna příkaz addgroup, jen když jsem v adresaři /usr/sbin# a dám příkaz ./addgroup [skupina] tak to provede. Jsem začátečník v Linuxu a trochu jsem z toho zmatený, v Ubuntu tento příkaz normálně funguje.

Děkuji za odpověď
Richard
Salih Agenter commission based business
Salih Agenter 13. 03. 2020, 10:21:42
Odpovědět  Odkaz 
Agenter is the best place for anyone who wants to earn more money online. Here you can make money in the form of commission by working for the business offers or referring them to the right individuals. You can also help others to make money online by referring to the leads. For more information commission based business
RasovskyM.cz - Nabízím programování webových aplikací, webových stránek - Brno a okolí
Martin Rašovský 3. 08. 2020, 13:18:59
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den - chci využít tohoto fóra a prezentovat své služby:

V Brně a celé České republice poskytuji služby vývoje webových stránek na míru dle Vašich požadavků. Garantuji rychlé a kvalitní řešení za rozumnou cenu. Realizuji jak menší úpravy na webových stránkách, tak i kompletní webové aplikace.

Telefon: +420 605 219 155

Email: rasovsky.mar@gmail.com

Web: https://www.rasovskym.cz/

Ceník: Prezentační web statický do 3500,- . Prezentační web se správou obsahu do 10 000,- . Kompletní webové aplikace (např. e-shop, inzertní portál...) vždy dohodou po zaslání podrobného zadání na email.

Podrobné informace naleznete na mých webových stránkách. Jsem k dispozici po-pá 9-17h na telefonu či email, osobní konzultace možná v Brně.
Jaký linux pro Intel NUC
Slávek 19. 10. 2020, 11:18:36
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
mám prosbu dotaz. Jsem laický uživatel linuxu už pár let. Mám mini PC Intel NUC7CJYH, 4GB ram a počítač mám 2 roky, užívám jej pouze na surfování po internetu. Po koupi jsem do něj na instaloval Linux Mint (tuším verzi 17) a vše makalo svižně přes rok zcela bez problému, dokonce jsem v něm měl playonlinux kvůli práci s MS Word Excel atd.. Osudový moment přišel když si k PC sedla mamka a během práce ho dala uspat, bohužel ho uspala úplně a já musel kupovat nový HDD. Od té doby jsem linux nainstaloval asi 3x,teď mám verzi Tricia 19.3, a vyskytuje se nový stejný problém. Po pár týdnech PC začne pomalu nabíhat a trvá velmi dlouho a také se mi často stává , že vytuhne při otevření více oken ve firefoxu,navíc jsem si všiml,že často nemůže najít připojení k internetu(i přes kabel) přestože na normálním tabletu ze stejného připojení ve stejnou chvíli internet jede normálně. Koukal jsem na doporučení Intelu tam doporučuje Ubuntu 16.02 LTS nebo Clear Linux. Jde mi opravdu jen o bezpečné surfování, a možnost playonlinux,prostředí mint mi vyhovovalo. Jakou byste mi doporučili verzi?Klidně bych si nainstaloval starou,ale nevím zda je to bezpečné a zda to nepřidusí nové aktualizace.. Nebo nějaká lite verze? Chci dokoupit ram aby byla 8B.Děkuji za jakýkoli nápad a radu
Monitorování sítě, chyb a služeb na VPS
Michal 8. 03. 2021, 17:28:09
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

máte nějaký tip, na sw k monitorování sítě a chyb na cca 8 serverech v jedné síti.
Něco jako ntopng.
Pro představu na routeru běží pfSense, za ním je reverse prozxy (nginx) která obstarává předávání http požadavků na
jednotlivé VPS + řeší certifikaci (LetsEncrypt) V síti běží obvykle Debiany a 1x Ubuntu server.

Děkuji.
assignment help
Jose anthony 4. 09. 2021, 11:52:34
Odpovědět  Odkaz 
Looking for online writing assignments? We provide assignment help service for students. We have been catering to the brand alliance needs of the students. I recommend you to visit our website to get the best help for your best assignment service.
Dotaz - přenositelnost
Franta 19. 10. 2021, 19:01:59
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat: je tato licence přenostitelná?
Ve staré virtuálce odinstaluji a na nové znovu aktivuji?
Pokud ne, tak chápu dobře, že je doživotní pouze po dobu "života" HW (vHW) na kterém byla aktivována?
Díky za odovědi.

Franta
zxc
LivTremond 7. 12. 2021, 12:52:45
Odpovědět  Odkaz 
zxc
paper writing servic
LivTremond 7. 12. 2021, 12:53:30
Odpovědět  Odkaz 
paper writing service

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »