přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Facebook otevřel svůj XMPP server

Control

Facebook otevřel svůj XMPP server

Dnes jsem narazil na zajímavou zprávu. Facebook konečně otevřel svůj XMPP server.


reklama

O tom, že chat na Facebooku běží na protokolu XMPP se šuškalo už delší dobu, ale dosud nebylo možné se k němu připojit přes klasického Jabber klienta. Já jsem používal rozšíření pro Pidgin, ale spojení bylo dosti nestabilní.
Co tato novinka přináší? Nyní se můžete připojit k Facebook chatu přímo z jakéhokoliv Jabber klienta. Musíte mít ve FB nastavené uživatelské jméno, které bude sloužit jako vaše JID.
Nastavení je potom takovéto:
JID: uzivatelskejmeno@chat_facebook_com
Heslo: heslo, s kterým se do FB přihlašujete
Nastavení serveru:
Port: 5222
Server: chat.facebook.com
Zakázat SSL/TLS (toto je černá kaňka nového řešení)

Zatím není server Facebooku otevřený úplně. Tedy lze se k němu připojit, ale nelze komunikovat s jinými Jabber servery. Uvidíme, jestli i tomu dojde.

Co z toho vyplývá pro Jabber/XMPP? Tímto se neoddiskutovatelně dostal mezi nejpoužívanější IM protokoly na světě. Možná je vůbec nejpoužívanějším. Počet uživatelů je však těžko odhadnutelný. Existují stovky nezávislých Jabber serverů a XMPP je použitý i v mnoha nejrůznějších produktech - Lotus Notes, Gmail/Gtalk, Meebo, Gizmo atd. Dosud nejpopulárnější službou, postavenou na XMPP, byl Gmail/Gtalk, který má odhadem 40 milionů aktivních uživatelů. Facebook má však kolem 350 milionů registrovaných uživatelů, takže to znamená obrovské rozšíření základny uživatelů protokolu Jabber/XMPP. Jen pro srovnání: dosud byl za největší IM síť mimo Čínu považován Live Messenger, který má podle odhadů 330 milionů uživatelů.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME
  • Hodnocení autora: *****

| proč linux | blog