přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, FotoStar a Fotolab: jak na instalaci

FotoStar a Fotolab: jak na instalaci

Návod, jak instalovat programy FotoStar a Fotolab.


Před týdnem jsem se ve Dvou týdnech s Linuxem zmínil o tom, že společnost CeWe Color začala nabízet linuxovou aplikaci pro dvě své služby - FotoStar a Fotolab. Bohužel způsob, jakým tuto aplikaci zákazníkům předkládá, není zrovna šťastný. Pokročilí uživatelé nebudou mít pravděpodobně žádný problém s její instalací, pro běžné uživatele však může být nepřekonatelnou překážkou. Proto jsem se rozhodl napsat stručný návod tak, aby to s jeho pomocí zvládl úplně každý.

Instalaci jsem se rozhodl předvést na aplikaci Fotolabu, ale ta od FotoStaru je prakticky totožná a obě značky nabízejí stejné služby a ceny, pouze u aplikace od FotoStaru se budete muset během instalace poprat s němčinou.

Na stránkách Fotolabu není aplikace moc výrazně označena, ale najdete ji v pravém pruhu pod názvem Fotolab Fotosvět 3. Vyberte verzi pro Linux a nabídne se vám ke stažení archiv pojmenovaný lin-setup_Fotolab_Fotosvet.tgz. Ten stáhněte do libovolné složky.

Nyní je potřeba jej rozbalit. Práci s archivy zastane prakticky každý správce souborů. Já zvolil pro mě nejrychlejší cestu - otevřel jsem archiv ve FileRolleru a obsah zkopíroval do předem připravené složky pojmenované třeba Fotolab.

V dalším kroku je potřeba spustit terminál/konzoli, program k tomu určený se většinou nachází v nabídce aplikací pod Příslušenstvím. Příkazem cd se přesunete do složky, kde jste uložili instalační soubory, příkaz bude vypadat nějak takto:

cd /home/pepa/Fotolab

Pokud jste se přesunuli do dané složky, instalátor spustíte příkazem:

/usr/bin/perl -w install.pl

Chcete-li aplikaci nainstalovat pod rootem tak, aby byla přístupná i ostatním uživatelům, napište před příkaz sudo nebo se ještě před spuštěním příkazu přihlašte jako root. Záleží na vaší distribuci.

Nejprve musíte odsouhlasit EULA, k jejímu zobrazení se dostanete stisknutím klávesy Enter a po jejím přečtení se vrátíte zpět do instalátoru stisknutím klávesy q. Na otázku, zda souhlasíte s licencí musíte přirozeně odpovědět ano, abyste se v instalaci posunuli dále. V dalším kroku na vás čeká otázka, kam daný program nainstalovat. Instalátor sám rozpozná, zda je spuštěný pod rootem (nabídne umístění /opt/Fotolab/Fotolab Fotosvet 3) nebo pod uživatelem (nabídne /home/pepa/Fotolab/Fotolab Fotosvet 3). Pokud chcete umístění změnit, napište požadovanou cestu, jinak rovnou stiskněte Enter.

Samostná velikost staženého souboru napovídala, že se nejedná o kompletní program. A opravdu tomu tak je, protože v dalším kroku jste vyzváni, zda souhlasíte se stažením jednotlivých částí z Internetu (počítač tak musí být nutně během instalace připojený k Internetu). Odpovědí ANO, spustíte stahování a nainstalování aplikace. Nenechte se zmást větou ukončující instalaci: "Pro spuštění rozbalte prosím soubor '/opt/Fotolab/Fotolab Fotosvet 3'". Samozřejmě nic rozbalovat nemusíte, daný soubor jen spustíte a program naběhne.

Instalátor bohužel neumístí spouštěč do nabídky aplikací. Můžete ho však jednoduše udělat samy. Postup se liší dle desktopového prostředí, ale všude stačí zadat jen název aplikace a cestu ke spouštěcímu souboru. Položku v nabídce si můžete zkrášlit i ikonou.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »