přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jajuk - originální správce hudby

Control

Jajuk - originální správce hudby

Správce hudby není jen Amarok, Exaile nebo Rhythmbox. Existuje jich velké množství, jakoby každý programátor musel napsat svůj přehrávač. Našel jsem ale Jajuk, správce hudby, který stojí za to.


reklama

 

Jajuk

Předně - je napsaný v Javě, což asi mnoho lidí odradí, ale mně to nevadí a Java není pomalá. Rychlost je dána spíše rozsahem mé sbírky, která obsahuje desítky gigabajtů a Amarok ji ani není schopen naindexovat (viz můj dřívější zápisek Hledám chybu: nelze hromadně upravit nebo přehrát mp3). Jajuk jsem hledal tak tochu jako náhradu, to jméno jsem znal už dávno, ale program jako takový ne.

 

Jajuk je modulární, alespoň co se prvků na obrazovce týče. Obsahuje několik sekcí, ve kterých jsou aktivní určité moduly, ale vzhledem k tomu, že lze vše měnit, může vzniknout trocha nejasností, co a jak se jmenuje a jak se to liší od jiné sekce (např. Playlisty od Zobrazit).

Nabídka se seznamem modulůNabídka se seznamem modulů

 

Kdybych měl sbírku pořádně otagovanou, což snad jednou dotáhnu do konce, viděl bych statistiky žánrů nebo umělců, což je neotřelá vlastnost, se kterou jsem dosud nesetkal. Program nabízí kromě tohoto modulu také náhled na všechna alba, hodnocení skladeb a na jeho základě pak různé žebříčky a srovnání. Obrázky alb hledá na internetu, včera jsem byl překvapený, jaký obal může mít skladba jménem Melissa... ;-) Dále pak samozřejmě text skladby, informace z Wikipedie, scrobbluje na Last.fm, podporuje webová rádia, nabízí příbuzné umělce, nejlepší alba...

Koncepci bych ocenil jednodušší, těch sekcí je zbytečně moc.. Program totiž vyniká ve správě sbírky (např. dokáže najít duplicity) a zaměřuje se také na playlisty - je to proto, že zde existuje funkce pro DJing (dýdžejing ;-)) a karaoke. První je příprava hudby pro párty, druhá funkce odstraní z nahrávky hlas a můžete řádit. Není to dokonalé, ale zábavné jistě ano. :-) Podobně zábavné budou jistě také ukázky a následné soutěže "Uhádni, kdo to hraje". Let the party begin...

Jajuk toho umí mnohem víc, příjemně mě překvapil. Není to rychlý přehrávač, ale jukebox a stabilní a komplexní nástroj pro správu hudební sbírky. Vyzkoušejte ho.

Playlisty a sbírkaPlaylisty a sbírka

 

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Jiří Eischmann Jajuk - originální správce hudby
Jiří Eischmann 6. 03. 2010, 17:51:04
Odpovědět  Odkaz 
Vypadá to promakaně. Možná až moc. Kde jsou ty časy, kdy jsem ujížděl na funkčně přeplácaném Amaroku. Pro mě je zatím nejlepším kompromisem mezi funkční robustností a jednoduchostí Banshee. Podle mého názoru nejlepší GTK přehrávač s výbornou integgrací do GNOME. Kéž by byl výchozím přehrávačem pro Ubuntu, ale z "politických důvodů" se tak asi nikdy nestane.
Ivan Bíbr Re:Jajuk - originální správce hudby
bibri 9. 03. 2010, 22:41:10
Odpovědět  Odkaz 
Co jsou ty "politické důvody"?
Jiří Eischmann Re:Re:Jajuk - originální správce hudby
Jiří Eischmann 12. 03. 2010, 12:16:51
Odpovědět  Odkaz 
Je to napsané v C#, ale teď si uvědomuju, že F-Spot taky používá Mono, takže by to možná problém nebyl.
Roman Bořánek Re:Jajuk - originální správce hudby
Roman Bořánek 15. 03. 2010, 19:03:38
Odpovědět  Odkaz 
Přesně. :) Banshee mě každým dnem víc a víc přesvědčuje, že je klasa. Z hlediska uživatelské přívětivosti snad nejepší přehrávač vůbec, nejen na Linuxu. Před pár týdny jsem si přidal i beta repo, takže testuju i 1.6 a super. Nejsou tam žádné velké změny, jen menší příjemné úpravy. Nejvíc mě ale potěšilo, že si můžu vytvořit playlist, který se mi bude synchronizovat s mp3 přehrávačem. Naházím alba do playlistu a až někdy připojím Sandisk Sansa Clip, tak se hned začne na pozadí synchronizovat, super! :) V 1.5 šlo synchronizovat pouze celou knihovnu. Jinak bych neviděl až tak velký problém v tom Monu, ale spíše v tom, že je Banshee celkem žravý. Ale abych pravdu řekl, tak nemám tušení, kolik žere Rhythmbox.

Ten Jajuk vypadá funkčně hodně pěkně, ale designově IMHO vůbec. Zkoušel jsem ho a opět jsem ztroskotal na Javě, velmi pomalá odezva. :(
Jajuk - originální správce hudby
Aminux 6. 03. 2010, 18:38:20
Odpovědět  Odkaz 
Jajuk už nějaký čas znám díky článku p. Cyroně. Je to opravdu promakaný hudební kombajn, možná až moc překombinovaný. U mě je problém s id tagy které jsem líný vyplňovat, takže mám soubory rztříděné podle adresářů a nakonec po několikadenním zkoušení takového programu zase přejdu k osvědčené kombinaci nějaký commander (Total, Krusader) a jednoduchý přehrávač (Aimp, Amarok, SMplayer). Maximálně "nalupu" složku do playlistu. V podstatě by mi i stačil jednoduchý přehrávač integrovaný do správce souborů.
Jajuk - originální správce hudby
lzap 11. 03. 2010, 16:55:09
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavý program. Tagovat nebo netagovat - toť otázka. Mně připadá, že otagování by zabralo příliš času, takže otagovanou mám jen část kolekce, která je v MP3 přehrávači. Na to používám EasyTag.

Proto fandím přehrávačům, které nesbírají metadata. Moc jich není.
Jajuk - originální správce hudby
Brada 23. 03. 2010, 09:45:59
Odpovědět  Odkaz 
Diky za tip, taguju poctive a Jajuk se mi libi cim dal vic, zacinam ho vyuzivat vic nez Amarok...
Jajuk - originální správce hudby
Láďa 25. 03. 2010, 17:04:37
Odpovědět  Odkaz 
Je to zajímavý program, ale tak komplikovaný, že není pro běžné použití. Jak co se nastavuje a jak to funguje je na dlouhé hodiny studování a zkoušení. Po měsíci se vše opakuje. Musel by k tomu být nějaký inteligentní návod s příklady, jinak se ty všechny možnosti stejně nevyužijí a málokdo bude vše nejoptimálněji používat.
MusicBrainz Picard
Neel 29. 03. 2010, 00:15:08
Odpovědět  Odkaz 
Pro otagování kelekce velmi doporučuji použít program MusicBrainz Picard, který vám práci výrazně ulehčí.
http://musicbrainz.org/doc/PicardDownload

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog