přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak přejmenovat fotky, aby měly v názvu datum z EXIF

Jak přejmenovat fotky, aby měly v názvu datum z EXIF

Právě mě naštvala webová galerie, která ne a ne řadit fotky podle data. Ani datum vzniku, ani datum poslední změny jí nebylo dost po chuti. Zvolil jsem cestu násilí.


Základní způsob řazení, který vždy zabere, je podle názvu. Je tedy nutné dostat do názvu souboru datum, které je uloženo v EXIF. K dávkovému přejmenování souborů používám KRename (Na súbory hromadne s KRename) a poslední dobou jsem potěšen tím, že se v něm objevují nové věci a dokonce funkční zásuvné moduly. Doufal jsem, že tam najdu ten, který hledám - pro práci s fotkami. Naštěstí jsem se nemýlil, je tam. :-) A má mnoho voleb.

Tak tedy - stačí vybrat soubory a pak sestavit cílové jméno souborů. Klikněte na žárovku vedle vstupní řádky a najděte požadovaný údaj, já jsem použil exifExif.Photo.DateTimeOriginal - ten zastupuje datum a čas, kdy fotka vznikla. Pak ješte nastavit příponu, aby byla malými písmeny a je možno načítat na web.

 

Jméno souboru bude obsahovat datum z EXIFJméno souboru bude obsahovat datum z EXIF

Jak jsem psal, modulů  a možností je neurekom. Jen pro fotky nebo MP3 soubory je jich velké množství, v podstatě to odpovídá různým polím a metainformacím v těchto souborech. Ale člověk si vyhraje i s informacemi či právy souborů, vestavěnými funkcemi či dokonce s převody mezi abecedami. Dobrý nástroj!

Možností pro přejmenování je ale mnohem vícMožností pro přejmenování je ale mnohem víc

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...