přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Coppermine Photo Gallery – sdílejte fotografie, videa, hudbu a další soubory

Coppermine Photo Gallery – sdílejte fotografie, videa, hudbu a další soubory

Logo Coppermine Photo Gallery

Sdílení fotografií dnes patří mezi jednu z mnoha zálib, dá se říct nezbytností (nejen profesionálních) fotografů. Pokud řešíte problém, jak a kde si vytvořit vlastní fotogalerii na webu, existuje mnoho řešení – jedním z nich je právě Coppermine.


Alba a kategorie Alba a kategorie

Kde získat a kolik to stojí

Coppermine Photo Gallery (CPG) je jednoduchý, avšak plnohodnotný redakční systém pro správu fotografií, který nabízí nepřeberné možnosti nastavení. Poskytován je pod GPL licencí jako free redakční systém, lze jej zdarma stáhnout na oficiálních stránkách a začít bezplatně používat.

Velkou výhodou je skutečnost, že je systém přeložen do mnoha jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Galerie nyní podporuje také novou technologii HTML5. Systém má již dlouholetou tradici a okolo sebe obrovskou komunitu lidí, kteří jej neustále zdokonalují. Tím si CPG získal širokou základnu uživatelů, kteří jej používají právě kvůli jednoduchosti, množství možných nastavení, nenáročností údržby a pluginů, kterými lze systém rozšířit o dodatečné funkce.

Různé vzhledy pro CPG Různé vzhledy pro CPG

Požadavky systému a jeho vzhled

Abyste mohli galerii zprovoznit, budete potřebovat web s podporou PHP a databází MySQL. CPG můžete použít jako samostatnou galerii, nebo ji nasadit pouze jako doplněk k již hotové webové prezentaci a obohatit tak své stránky o vlastní fotogalerii. Kromě fotek můžete vytvořit také knihovnu s hudebními soubory, videem nebo třeba dokumenty – CPG zvládá velké množství formátů včetně archivů.

Aby se vám ani vašim návštěvníkům prezentace neokoukala, můžete využít nepřeberné množství vzhledů (themes), které jsou ke stažení na webu vývojářů – prohlédnout si jednotlivé vzhledy můžete na demo stránce.

Různé vzhledy pro CPG Různé vzhledy pro CPG

Instalace CPG

Pokud vás úvod článku zaujal a chcete si galerii Coppermine vyzkoušet, je třeba ji nejdříve zprovoznit podle následujícího postupu.

  1. Stáhněte si aktuální verzi z oficiálních stránek a rozbalte ji do dočasného adresáře.

  2. Nakopírujte či nahrajte obsah složky do cílového adresáře svého webového serveru (popř. na localhost), odkud chcete galerii provozovat.

  3. Adresářům include, albums a podadresářům v adresáři albums, tzn. userpics a edit, nastavte práva pro zobrazení+zápis+čtení (tedy atributy 777).

  4. V prohlížeči si otevřete adresu, kde je galerie uložena např. http://moje-galerie.cz/install.php (popř. http://localhost/složka-s-coppermine/install.php).

  5. Proklikejte se instalačními pokyny a doplňte požadované údaje (především pak přístup k MySQL databázi, viz obrázek níže).

  6. Nyní budete vyzváni k výběru databáze - pokud jste si ji nevytvářeli předem ručně, použijte volbu Vytvořit novou databázi.

  7. Teď už je potřeba jen zadat přihlašovací údaje administrátora (jméno, heslo a e-mail).

  8. Tímto je celá instalace dokončena a vy můžete svou galerii začít používat.

Nastavení přístupových údajů k databázi Nastavení přístupových údajů k databázi

Vytvoření administrátorského účtu Vytvoření administrátorského účtu

Funkce a nastavení systému

Na úvodní stránce se přihlaste jako administrátor (použijte údaje, které jste zadali v sedmém kroku instalace). Po přihlášení můžete veškeré nastavení webu provést v záložce Konfigurace a přizpůsobit tak systém svým potřebám.

Nastavení Coppermine Photo Gallery Nastavení Coppermine Photo Gallery

V konfiguraci naleznete rozbalovací menu roztříděné do specifických kategorií, po jejich rozbalení se vám zobrazí veškeré možnosti nastavení. Voleb je opravdu mnoho, budete mít tedy možnost si galerii přizpůsobit svým specifickým potřebám. U každé možnosti je na konci řádku nápověda v podobě otazníku, abyste měli možnost zjistit o konkrétním nastavení opravdu veškeré informace. Nápověda je v současné době pouze anglicky.

Téměř neomezené možnosti přizpůsobení systému Téměř neomezené možnosti přizpůsobení systému

V nabídkách lze nastavit přesný počet a rozložení náhledů na stránku, vkládat do obrázků „vodoznak“ jako ochranu vašeho díla. Můžete omezit nebo zakázat registraci uživatelů, popřípadě jim omezit určitá práva a mnoho dalšího.

Alba, kategorie a popisky – kategorizace nahraného obsahu

Než začnete vkládat fotografie, případně videa či jiné soubory do systému, měli byste si nastavit strukturu tak, abyste se v ní posléze vyznali – podobně jako třídíte soubory uložené ve svém PC. Alba i kategorie můžete libovolně pojmenovat a napsat stručný popis. U alb pak navíc můžete vypsat klíčová slova, pomocí kterých váš obsah snáze najdou vyhledávače.

Správa kategorií Správa kategorií

V první řadě musíte vytvořit kategorie (existuje zde možnost vnořování, tzn. můžete mít jednu či více nadřazených kategorií a v ní následně další vnořené podkategorie), do nich lze následně vkládat alba. Do nich již můžete nahrávat fotky, videa atd. - nastavení kategorií i alb naleznete v záložce Soubory.

Nastavení alb Nastavení alb

Uživatelé a jejich oprávnění

Na webu můžete povolit nebo zakázat registraci uživatelů. Uživatele lze třídit do různých skupin, kterým můžete nastavit vlastní oprávnění (tzn. co smějí na webu prohlížet, komentovat a hodnotit). Můžete tak obsah galerie zpřístupnit opravdu jen určitým skupinám. Např. vytvoříte skupinu s názvem „Rodina“ a u alba, které smí prohlížet jen rodinní příslušníci, nastavíte prohlížení pouze touto skupinou. Možnosti naleznete v sekci Uživatelé – Uživatelské skupiny.

Správa skupin uživatelů Správa skupin uživatelů

Nahrávání obsahu, zadávání popisů a informací

Pokud již máte vytvořenou strukturu kategorií a alb, můžete do galerie začít nahrávat obsah. Klikněte na možnost Upload souboru v horním menu (umístění menu se může lišit podle vámi nastaveném vzhledu). Nyní vyberte, do jakého alba chcete fotografie či jiný obsah nahrát, a klikněte na tlačítko Procházet – v novém okně vyberte soubory uložené v PC, které chcete do galerie nahrát, a potvrďte. Vyčkejte, až se vybrané soubory na web nahrají (to může chvíli trvat - závisí to na mnoha faktorech, jako je např. rychlost připojení, odezva serveru, velikost a množství nahrávaného obsahu).

Jakmile budou všechny soubory nahrány – klikněte na tlačítko Pokračovat. Na další stránce uvidíte přehled všech právě nahraných souborů. Můžete k nim dopsat název, stručný obsah, klíčová slova, popřípadě je přesunout do jiného alba. Volbou Použít změny na spodní stránce obrazovky si zadané změny uložíte.

Informace k souboru Informace k souboru

Další možností, jak si usnadnit nahrávání souborů, je tzv. dávkové přidání souborů. Vytvoříte si přes FTP na webu adresář, který umístíte do adresáře albums, nově vytvořenému adresáři musíte taktéž nastavit práva pro prohlížení, zápis a čtení (777), viz třetí krok instalace.

Do tohoto adresáře nahrajte své soubory (fotografie, videa apod.), v administračním menu klikněte na možnost Soubory – Dávkové přidání souborů, vyberete adresář ze seznamu. Nastavte album, kam se mají soubory nahrát, a potvrďte.

Prohlížení galerie

Podle toho, jak nastavíte práva pro určitou skupinu uživatelů (viz výše), pak mohou jednotliví návštěvníci sledovat, hodnotit a komentovat obsah galerie. Po otevření alba uvidí návštěvník přehled náhledů vloženého obsahu, po rozkliknutí může procházet obrázky (nebo ostatní obsah) po jednotlivých souborech. Tzn. uvidíte fotografii nebo video (a další) a pod ním v náhledu ve filmovém pásu další náhledy – rozložení a velikost obrázků lze změnit v nastavení Coppermine.

Prohlížení galerie Prohlížení galerie

Vložené soubory lze samozřejmě prohlížet také v automatickém režimu Slideshow a při správném nastavení můžete dovolit návštěvníkům posílat soubory jako elektronickou polednici.

Posílání souborů jako elektronické pohlednice Posílání souborů jako elektronické pohlednice

Vlastní systém – bez svázaných rukou a bez omezení

Otázkou na závěr je, proč si nainstalovat právě tento systém, a nevyužít služby třetí strany, jako je např. Picasa, Rajce, galerie.cz, YouTube atd... Jsou to právě možnosti, které systém nabízí. Většina systémů podporuje jen obrázkové nebo pouze video formáty, naproti tomu Coppermine nabízí oboje a zároveň i více díky podpoře dalších souborů. Sdílet tak můžete např. studijní materiály, svou hudbu a pod. Místem pro své soubory jste omezeni pouze do té míry, do které chcete. Záleží na velikosti webhostingu který si pořídíte, kdežto u většiny internetových služeb jste omezeni nějakým limitem.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Coppermine Photo Gallery – sdílejte fotografie, videa, hudbu a další soubory
Oounn 10. 05. 2013, 13:56:22
 Odkaz 
Zasadni problem je, ze pokud hostuji galerii na https, tak nefunguje hromadne nahravani souboru, coz cini galerii v tomto pripade nepouzitelnou.
Pavel Petřík Coppermine Photo Gallery – sdílejte fotografie, videa, hudbu a další soubory
Pavel Petřík 10. 05. 2013, 18:03:27
 Odkaz 
Zkoušel jste i "dávkové přidávání" - tzn. nahrát na FTP a poté Dávkově přidat? Se zabezpečeným protokolem HTTPS jsem bohužel tento systém neměl možnost vyzkoušet.
Coppermine Photo Gallery – sdílejte fotografie, videa, hudbu a další soubory
Oounn 10. 05. 2013, 18:22:31
 Odkaz 
ftp klient neni resenim pro rodinne prislusniky, kteri chteji nahravat fota z oslav a dovolenych.
Problem s https je dlouhodobe znamy a autori o nem vedi, ale jejich postoj je takovy, ze oni to vyresit nemohou, ale jedna se spise o problem adobe....viz jejich forum
Lukáš Jelínek Coppermine Photo Gallery – sdílejte fotografie, videa, hudbu a další soubory
Lukáš Jelínek 10. 05. 2013, 19:42:27
 Odkaz 
HTML5 také umožňuje upload více souborů najednou. Takže pro moderní prohlížeče to klidně mohou realizovat i bez výmluv na Adobe.
Coppermine Photo Gallery – sdílejte fotografie, videa, hudbu a další soubory
Michal 13. 05. 2013, 11:58:47
 Odkaz 
Podle mně je hlavním problémem že to zvenku vypadá jak web z roku 2000, ať už s defaultním tématem nebo s nějakým jiným. když se podíváte na ty screesnhoty tak i když je to pro prezentaci fotek tak se fotky ztrácejí mezi všemožným harampádím.

Podobně na tom je většina galerií co jsem kdy zkoušel - vymakaný systém ale vzhled to sráží.
Coppermine Photo Gallery – sdílejte fotografie, videa, hudbu a další soubory
misko 16. 05. 2013, 00:30:11
 Odkaz 
jo o nieco graficky prepracovanejsie je PIWIGO ktory je na tom viualne 100% lepsie

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Pavel Petřík

Pavel Petřík

Vystudoval a maturitou zakončil vzdělání na střední odborné škole v Praze, obor: Operátor provozu a ekonomiky dopravy.
V současnosti pracuje jako Zástupce vedoucího skladu v české firmě zabývající se světelnou výzdobou.
Ve světě Linuxu a opensource se pohybuje od roku 2007.


  • Distribuce: Ubuntu, Kubuntu, Android
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »