přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?

Control

Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?

Možná to nepovažujete za důležité, ale jsou lidi, kteří ano. V čem si vedete poznámky?


reklama

Jednoduchý textový dokument

Někomu stačí textový soubor a jeho dobrá struktura. Ručně si záznamy řadí podle priority nebo data, hotové úkoly maže. Je to přehledné, ale z mého pohledu vhodné jen pro málo úkolů a zbytečně náročné na správu. Musíte dělat něco, co by mohl dělat program - organizovat ty poznámky. Pokud je informací víc, stávají se nepřehlednými a špatně se v nich vyhledává.

OpenOffice.org

Někdo zas vezme OpenOffice.org Writer a píše si poznámky v něm. To je nepraktické, protože dokument je vizuální a jeho formát není textový - pro obsluhu dokumentu musíte spustit editor a přijmout také fakt, že píšete na stránky; přepnutí na webový pohled zase odstraňuje pocit, že vytváříte strukturu (tu považuji za stěžejní). Není to ono, je to jako zatloukání hřebíku kleštěmi... Jde to, ale...

Webové poznámky

Použít lze k tomu určené webové služby nebo si na svém serveru nainstalovat vhodný software. Možností je hodně, ovšem musíte být online. Taky musíte přijmout způsob práce dané služby. Pak třeba zjistíte, že vám něco chybí. Asi nejlepší by byla wiki, aspoň z mého pohledu.

Specializovaný program

Nejlepší řešení je program určený pro vedení poznámek - Basket Note Pads, Wikidpad, Mindraider, Lifeograph, RedNotebook nebo Zim. A právě Zim je program, který už několik let používám pro vedení poznámek a už několik let o něm chci napsat článek. Ale protože nemám čas, tak se toho třeba chopí někdo jiný... ;-)

Zim - desktopová wikiZim - desktopová wiki

Co vy?

Jak si vedete poznámky? A tím nemyslím jen úkoly, ale také všechny informace, které si potřebujete někam napsat. Co je pro vás důležité? Máme o tom na LinuxEXPRESu psát?

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
iki 16. 06. 2010, 21:26:34
Odpovědět  Odkaz 
obcas jsem pouzil leo: http://webpages.charter.net/edreamleo/front.html
Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
vlk 16. 06. 2010, 21:28:51
Odpovědět  Odkaz 
kedysi som pouzival obycajne txt, neskor basket, potom wiki, a najnovsie google doc - zda sa, ze je to asi to prave:-)
VIM
multi 16. 06. 2010, 21:37:33
Odpovědět  Odkaz 
Ja pouzivam VIM, dobre se me za pomoci neho pohybuje v dokumentu.
Soubory pojmenovavam a tridim to adresaru. Vyhledavam pak pomoci find pripadne grep.
Jednoduchost textoveho souboru zarucuje dobrou prenositelnos, takze nepotrebuji zadny spesl. program, a precist si ho muzu i v konzoli.
Robert Hartl Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
lesny_skriatok 16. 06. 2010, 22:42:48
Odpovědět  Odkaz 
vďaka za tipy. xfce4-notes mi prestávajú stačiť :)
Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
Jirka 16. 06. 2010, 23:22:30
Odpovědět  Odkaz 
No, je to různé, podle účelu a náročnosti dané informace.

Především však dávám přednost tomu, aby poznámka (studie, analýza, cokoliv dalšího) byla zpracovatelná pokud možno vždy a všude nezávisle na OS, konkrétním programu a době.

Tedy konkrétněji: prostý text v obyčejném textovém editoru (Kwrite, Kate, Gedit). Pokud potřebuji obrázky a jiné grafické prvky, pak některý z formátů ODF. Jak známo, lze je zpracovat (především přečíst) dokonce i bez OpenOffice.org a jiných podobných programů, což považuji za nesmírnou výhodu.

Co se konkrétní části OOo týče - já osobně dávám přednost všeobecně méně používanému Draw (před Writerem), protože mi umožňuje naprostou volnost. Je to prostě něco jako kus papíru, zvykl jsem si na objektové chování a možnost umístit cokoliv kamkoliv, aniž bych byl svazován polohou znaků, řádkováním, odstavci apod.

Specializované programy na poznámky jsem nepoužíval ani v době, kdy jsem pracoval převážně ve Windows, ani dnes, kdy zase tíhnu spíš k Linuxu. Důvody jsou popsány výše (často proprietární formáty ukládaných souborů a způsoby ovládání, případně platformní závislost).

Organizaci dělám pojmenováním souborů a tříděním do hierarchicky uspořádaných složek (adresářů), občas používám i vyhledávání v obsahu souborů (zpravidla v některém souborovém správci). Naopak nepoužívám indexování obsahu PC, ani žádný s ním spojený vyhledávací nebo katalogový systém.

PC používám prakticky po celou dobu jejich existence, takže zkušenost už nějaká je. Nejsem běžný uživatel, ale zároveň i administrátor svých a jiných počítačů a (snad trochu) i hw specialista.
Re:Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
fri 17. 06. 2010, 07:56:54
Odpovědět  Odkaz 
Pokud jde o uspořádávání informací do přehledné struktury, už nějaký čas se chystám na vyzkoušení programu VYM:

http://www.insilmaril.de/vym/
Vlastimil Ott Re:Re:Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
Vlastimil Ott 17. 06. 2010, 12:34:38
Odpovědět  Odkaz 
Na vizualizaci dat ho používám, ale psát v tom skutečné poznámky snad ani nejde, nevím. Není to program s možností psát více textu.
Re:Re:Re:Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
fri 17. 06. 2010, 19:09:22
Odpovědět  Odkaz 
Je to tedy otázka toho, co stojí za zaznamenání , a jak rychle.

V případě nějakého studenta: má smysl špicovat uši, místo toho, aby jen psal jak v nějakém skriptoriu, může chtít naučit se pochopit, co je v té záplavě důležité a mohlo by se stát hlavní osou jeho vzdělání.

Zaměření se na správné uspořádání si informací z přednášky, na co kladl učitel důraz, spíše než na vytvoření více či méně nepřehledného bloku poznámek naškrábaných v sešitě z toho, jak stejně nestíhá zapsat okamžitě všechno. Uspořádání si informací z přednášky, která stejně nemusí z hlediska úplnosti pokrýt všechno, co se požaduje. na to by si měl zapsat a osvojit radši kurz rychločtení, kde je soustředění taky potřeba.

Někdo by řekl, že když jsou skripta, tak role přednášejícího je zbytečná, a přesto existuje. A myslím, že to není jen proto, aby profesor zdůvodnil to, že dostává výplatní pásku. Naučit má škola. 80 % studia představuje podle výzkumů opakování. - Tedy si věc někde v učebnici uspořádanou žák musí aspoň ještě několikrát minimálně přečíst, i kdyby ji chápal - pamětní učení má cosi do sebe, a i tak se hodně lidí po letech ptá sama sebe, kam se to podělo. Jednoduše si to akorát hůř vybavují, protože si hodně věcí neopakují.

Na základní škole se člověk učí, na střední a zvláště na vysoké pak dělá to, čemu se říká, že studuje. Mně chyběla taková ta jistota, že v sešitě mám všechno, co se po mně může chtít. Jo, jo, někdy a někde je tu také část přednášejících, kteří věc berou, jako kdyby studenti byly na základní škole, tím výše zmíněné potřebě mít informace soustředěné vycházejí tak nějak vstříc, akorát že kvanta toho, co do sebe mají studenti nalít jsou větší - a to je problém zapsat, když student předtím neměl kurz rychlopsaní, nebo psaní na stroji.

Kdybych se měl znovu přihlásit na vysokou školu, abych mohl platit jednak školné, a jednak se něco naučit, tak bych uvažoval o tom, jak si věc osvojit jinak, než jsem to dělal - měl bych sice mít skvělou paměť, ale právě to pak člověka nenutí tu věc víc domýšlet. co se učí, jak dlouho mu to zůstane v hlavě, dobře vybavitelné, než to překryje další halda "nesmyslů" - naučit se rychle si vybírat to nejdůležitější, co se potom rozvine v další vlně práce s informací, která to zase oživí, aniž by měl člověk vůbec nějakou nechuť, nebo pochybnost o tom, jestlui dosáhne výsledku - abych nepociťoval nejistotu z toho pamětního učení: prostě využít nějaké ty pokrokovější přístupy, aby mi to stálo za to vůbec hnout prsty, aby byla jistota většího smyslu a úspěchu.
Re:Re:Re:Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
FOK 21. 06. 2010, 11:02:02
Odpovědět  Odkaz 
Tak to bych určitě zkusil FreeMind. Pro někoho může být překážkou Java, ale jinak je docela dobrý. Rozhodně má lepší ovládání než VYM.
Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
lzap 17. 06. 2010, 08:16:20
Odpovědět  Odkaz 
VIM nebo Leafpad.

Ale ten Zim vypada skvele. Libi se mi tam ten kalendar, pokud to ma funkci notifikace, sel bych do toho... :-)
Vlastimil Ott Re:Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
Vlastimil Ott 17. 06. 2010, 12:38:10
Odpovědět  Odkaz 
Ne systémově, jen interně. Není to primárně správce úkolů, ale mnoha různých poznámek - vkládat lze obrázky, rovnice (LaTeX), grafy (R, GNU Plot), má stromovou strukturu a hlavně je to wiki -dodržuje syntaxi Dokuwiki. Dokonce má malý webový server. Neumí ale tabulky (WIP), pracuje se na podpoře tagů (značkování). Umí toho hodně, ale konkurence nespí.
Jirka Vrba Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
baf 17. 06. 2010, 12:53:20
Odpovědět  Odkaz 
hodilo by se mi něco, co se dá synchronizovat s mobilem, ideálně pomocí syncml
Miroslav Hrončok Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
Miro Hrončok 17. 06. 2010, 14:42:35
Odpovědět  Odkaz 
Na takové ty běžné poznámky mi stačí xfce4-notes-plugin, na zápisky ve škole jsem chtěl použít Zim, ale ne že by mi nevyhovoval program, ale nějak mi nevyhovovalo si dělat zápisky :)
Vlastimil Ott Re:Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
Vlastimil Ott 17. 06. 2010, 18:42:54
Odpovědět  Odkaz 
:-D Kdo umí, ten umí...
Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
hydrandt 18. 06. 2010, 11:50:00
Odpovědět  Odkaz 
Vzhledem k tomu, že se přesouvám mezi mnoha často cizími počítači, potřeboval jsem něco online. Dříve jsem to řešil "prasácky" pomocí draftů v gmailu, ale nevyhovovalo to: často jsem s notebookem offline (vlak...) a na imap cache se v tomto nedá spoléhat.

Vyřešil jsem to texťáky, které mezi počítači synchronizuji pomocí dropboxu - je to všude dostupné, nepotřebuji speciální aplikaci. Nevýhoda, kterou zatím nechávám plavat: na cizích počítačích (tzn. ve webovém rozhraní dropboxu) přicházím o možnost editace.

No, každopádně o tom pište ;-)
Jaký software používáte v Linuxu na vedení poznámek?
alfonz_mucha 19. 06. 2010, 12:31:59
Odpovědět  Odkaz 
dříve textový soubor, nyní komentáře v writeru a Xournalu, přemýšlím, že ale kompletně přesedlám na google docs..
Notecase
Poborskiii 21. 06. 2010, 13:12:48
Odpovědět  Odkaz 
Na stromově strukturované textové poznámky už dlouhé roky používám Notecase. U něj je i výhoda, že je pro více operačních systémů . Nevýhoda je, že autor novější verze uzavřel a jsou dostupné za peníze, nicméně, co umí ta starší verze (1.9.8), to mě jakžtakž postačuje. Před přechodem na na Notecase jsem kdysi u Windows pro stejné účely používal Treepad, což je asi jedna z nejvymakanějších aplikací - ten má i jednodušší a starší free verzi pro Linux.

V KDE 3 jsou zkoušel několik měsíců používat Knowit, ale bohužel už před lety přestal být vyvíjen, takže postrádal některé funkce a taky obsahoval některé nepříjemné bugy, tak jsem ho opustil a vrátil se k Gtk aplikaci Notecase. Někde se před pár měsíci snad rozběhla portace Knowit na KDE 4, ale od té doby je ticho. V KDE bohužel analogická aplikace není, Kjots jsou příliš primitivní (hlavně zcela nevyhovující tou jednoúrovňovou strukturou kniha-strana) a Basket je zas překomplikovaný.

Z Gtk aplikací existují krom Notecase také např. CherryTree a KeepNote či RedNotebook (což ale je spíše deník). Pro KDE4 vznikla aplikace Silence, ale bohužel zatím skoro ještě nic neumí.
Silence
fri 21. 06. 2010, 13:20:11
Odpovědět  Odkaz 
Včera se na mě obrátil autor programu Silence, abych doplnil překlad, že má brzy vyjít nová verze. Pak bude mít smysl prozkoumat, jak toto pojetí vedení skladby informací pomáhá účelnému vedení si poznámek.

http://kde-apps.org/content/show.php/Silence?content=124776

http://silence.sekalura.net/
Vlastimil Ott Re:Notecase
Vlastimil Ott 21. 06. 2010, 16:05:59
Odpovědět  Odkaz 
...proto používám Zim. :-)
Re:Notecase
Pavel 8. 11. 2010, 12:46:16
Odpovědět  Odkaz 
Pokud jsem se na to dobře mrkl, tak lze vytvořit v kjots knihu v knize - ale trošku oklikou. Je potřeba vytvořit knihu vedle paralelně a poté ji přetáhnout do knihy, ve které ji chceme mít. Nevím, jestli je to vedlejší efekt, bug, či co to vlastně je, a zda to nebude způsobovat pády programu. Netestoval jsem důsledky -- u mě to vyhrál (asi) zim, snažím se s ním začít spolupracovat :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog