přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak jsem zaZIMoval

POINT.X (2018-19)

Jak jsem zaZIMoval

Jaro teprve začíná a mé poznámky byly úspěšně zaZIMovány. Ne, nezbláznil jsem se. Jenom jsem konečně našel vhodný program pro práci s mými poznámkami a úkoly.


reklama

Po dobu více než pěti let jsem používal Palm Zire 72. Pomocí něj a díky vynikajícímu programu J-Pilot jsem své poznámky a úkoly bez potíží synchronizoval mezi několika počítači s Windows a s Linuxem. Jenže můj Palm pomalu stárnul a také budoucnost platformy PalmOS se stala poněkud nejistou. Začal jsem hledat vhodnou náhradu s jedinou hlavní podmínkou. Musí být schopna synchronizovat mezi několika počítači bez použití cloudu. Ne, že bych byl zavilým odpůrcem cloud computingu nebo že bych něco utajoval. Asi jen trochu staromódně netoužím po tom, aby se mé osobní poznámky staly možným předmětem "komerčního využití". Myslím, že v případě cloud computingu jde o dohodu mezi provozovatelem a uživateli. Díky cloudu získáte velice pohodlný přístup ke svým datům odkudkoli. Ovšem součástí platby za jeho použití často také bývá úplný přístup k vašim datům ze strany provozovatele. Zkuste si někdy přečíst smluvní podmínky využití vaší oblíbené služby.

Na začátku mého hledání se mi nabízela spousta programů typu PIM. Ovšem požadavek na synchronizaci střídavě pod Windows, pod Linuxem bez použití cloudu se ukázal být pro většinu z nich kamenem úrazu. Také jsem se rozhodl jednoznačně upřednostnit programy pod licencí GPL, pokud možno s otevřeným nebo alespoň zdokumentovaným formátem souborů. Nebudu vás napínat. Zvítězil ZIM. Díky článkům na blogu V. Otta jsem získal základní přehled toho, co program umí.

ZIM_1.png

Po zhruba dvou měsících produktivního užívání bych se chtěl podělit o několik postřehů. ZIM je opravdu skvělý pro organizaci poznámek. Má rychlé fulltextové vyhledávání, přehlednou orientaci pomocí indexu a k nim připojuje možnost vytvářet odkazy nejen do internetu, ale především mezi stránkami navzájem. Velice působivé a asi pro správnou funkci nezbytné, je přesměrování všech souvisejících odkazů v případě, že rozhodnete změnit jméno nebo pozici určité stránky. V roli spráce úkolů mě ZIM také příjemně překvapil. Úkoly je možné vytvářet nejen uspořádaně, ale rovněž naprosto chaotickým způsobem přímo uvnitř stránek s poznámkami. Program si je bez problémů vyhledá a seřadí podle priorit.

Jedinou dle mého mínění slabou částí ZIMu je jeho kalendář. Asi nejvíc mi chyběla možnost plánování po týdnech, kdy je celý týden včetně všech úkolů přehledně zobrazen v jednom okně. Také nulová provázanost kalendáře se seznamem úkolů nikoho nepotěší. Chybí mi můj oblíbený způsob přetahování úkolů do kalendáře pomocí myši, na který jsem zvyklý z tradičních plánovačů. Také mi chybí možnost jednoduše "prohodit" některá připomenutí přímo do mobilního telefonu.

ZIM jednoduše i přes své plánovací možnosti nepřestává být instantní wiki. V tom tkví jeho síla i slabost. Na závěr bych chtěl dodat, že synchronizaci mezi jednotlivými počítači mi zajistil maximálně zjednodušený program Unison a také to, že se ZIM velice rychle stal mojí „killer app“ a že tedy vřele doporučuji jeho vyzkoušení.

Nahoru

Příspěvky

Jak jsem zaZIMoval
lzap 7. 04. 2011, 10:13:23
Odpovědět  Odkaz 
Pokud je potřeba víc kalendář, pak je tu RedNotebook. Já jsem na něj přesedlal ze Zimu právě pro to. Moje poznámky nemají takovou "kapitolovou" strukturu. Denně si ale musím poznačit několik věcí, různé zápisy z porad a úkoly.

A tady RedNotebook exceluje. Kalendář je vlastně jeho hlavním přístupem do poznámek. Pak má taky jakousi kategorizaci a také tagy (značky, štítky). To ale zas tak často nepoužívám.

Líbí se mi jakým způsobem pak vše ukládá. Co měsíc to jeden soubor (např. 2011-02, 2011-03 atd) a v něm jsou pak jednotlivé dny jako "nadpisy". Ve výsledku je to vlastně "wiki" stránka.

Ovšem více od toho nelze čekat. Nějaké přetahování úkolů - nic takového. Prostě je to o textu. Ctrl+x Ctrl+v...
Lubomír Čevela Re:Jak jsem zaZIMoval
Lubomír Čevela 7. 04. 2011, 11:47:22
Odpovědět  Odkaz 
Na RedNotebook jsem při svém vybírání nenarazil. Zkusil jsem ho nainstalovat pořídil jsem v něm několik poznámek. Můj, přiznávám, povrchní první dojem není zdaleka tak příznivý jako v případě ZIMu.

Mám totiž velké množství poznámek, které nejsou jednoznačně časově orientované např. rozepsané články nebo fragmety zdrojových kódů. Tím nepopírám, že v roli čistě plánovacího poznámkovníku může být RedNotebook o něco účelnější než ZIM. Ovšem mé využití je jiné. Přesto díky za zajímavý tip.
Jiří Eischmann Jak jsem zaZIMoval
Jiří Eischmann 7. 04. 2011, 16:32:11
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem po velkém kolečku Tomboy->RedNotebook->ZIM->NoteCase zase skončil u Tomboye. Zjistil jsem, že žádné pokročilé funkce nepotřebuji a rozdělení poznámek do sešitů mi stačí. A ten základ umí Tomboy nejlépe. Nejvíc jsem očekával od NoteCase Pro, který je dokonce placený, a ten mě z tohoto důvodu i nejvíce zklamal.
Jak jsem zaZIMoval
Petr 7. 04. 2011, 22:00:06
Odpovědět  Odkaz 
Tak i já s troškou do mlýna u mě ZATÍM zvítězilo Keepnote výhoda různé možnosti ikon a zajímavé vyhledávání zatím jsem nenašel nic dokonalého, něco nemá kalendář, něco tisk, něco export, synchronizaci, formátování, tabulek atd. pokud o něčem takovém víte dejte rozhodně vědět
Vlastimil Ott Jak jsem zaZIMoval
Vlastimil Ott 8. 04. 2011, 09:17:08
Odpovědět  Odkaz 
Luboší, díky za zmínku. Já o Zimu ještě budu psát, protože aktivně sleduji jeho vývoj a překládám ho do češtiny. Například štítky (tagy), které budou v další verzi - to je pořádná "dávka adrenalinu".... :-) Vznikají další pluginy, už je to opravdu rozsáhlá aplikace. Zkrátka sledujte můj blog www.e-ott.info. :-)

Zim pro Windows je asi největší slabina Zimu - je primárně vyvíjený na Linuxu a winverze je podle ohlasů trochu nestabilní.

Zim nemá být PIM ani kalendářová aplikace. Pokud někdo napíše plugin, Jaap ho bezesporu podpoří, ale on sám zřejmě tímto směrem vyvíjet nebude. Podobně je to s formátováním textu - taky se neplánuje podpora barev, protože to prostě není vlastnost, kterou autor potřebuje.
Jiří Janoušek teď ale představil plugin pro zvýrazňování syntaxe, díky kterému se barvy dostanou aspoň do programátorských poznámek. A jako minimum pro Zim bude bráno Gtk 2.20, které umožňuje některé z dalších věcí realizovat a neohlížet se zpětnou kompatibilitu.
Lubomír Čevela Jak jsem zaZIMoval
Lubomír Čevela 11. 04. 2011, 12:41:49
Odpovědět  Odkaz 
Ještě bych chtěl doplnit, že popsanými nedostaky plánování v ZIMu už jsem se částečně vyrovnal. Přestal jsem se pokoušet ohýbat ZIM a trochu jsem přizpůsobil své zvyklosti. Trik spočívá v tom, že poznámka v kalendáři může být zároveň úkolem. Pak se normálně zobrazí v seznamu úkolů.

Myslím, že mně ZIM dokáže být nejen strukturovaným poznámkovým blokem a instantní wiki, ale také poměrně příjemnou aplikací PIM. K naprosté spokojenosti mi už jen chybí přijít na to, jak účelně do ZIMu dostat databázi kontaktů. Ne, že by to nešlo, ale narážím na nemožnost definovat pevnou strukturu např. tabulku a do této tabulky naimportovat data. Není k dispozici nějaký plugin, který by toto řešil?

Samozřejmě, že z pohledu synchronizace vypadá mnohem účelněji následující postup. Vytvořit si šablonu stránky pro zadání kontaktu. Každý kontakt samostatně zkopírovat do nově vytvořené stránky na základě šablony. Jen mně trochu odrazuje nemožnost následného exportu kontaktů kamkoli jinam. Možná bude rozumnější kontakty vést odděleně např. v tabulce OOo. Zatím ale hledám něco sofistikovanějšího, pokud možno s možností přenosu kontaktů do mobilu.
Jak jsem zaZIMoval
Martin Ondrejka 12. 04. 2011, 07:45:10
Odpovědět  Odkaz 
Možno by vám mohol vyhovovať programík "Makagiga". Je to program napísaný v Jave, teda prenositeľnosť je zaručená a má množstvo rôznych pluginov, z ktorých si môžete vybrať také, ktoré vám budú najlepšie vyhovovať.
Podporuje okrem stromovo radených poznámok aj "Sticky Notes", záložky, tagy, RSS Feeds, To-do poznámky prepojené s kalendárom.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blog