přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?

Control

Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?

Zkušenosti s používáním populárního netbooku Asus Eee.


reklama

Společnost Asustek před necelým rokem vyvolala novým trend na poli přenosných počítačů. Jedná se o tzv. subnotebooky, mininotebooky, chcete-li netbooky. Prostě o počítače, které sice neoplývají kapacitou a výkonem jako plnohodnotné notebooky, ale na rozdíl od nich se vejdou téměř do kapsy. Za první notebook této vlny se dá považovat ASUS Eee, který již rok plní stránky časopisů včetně toho našeho. Pro příznivce Linuxu je zajímavý také tím, že jedním ze systémů, který se na něj instaluje, je i linuxová distribuce od společnosti Xandros. Pročetl jsem celou řadu recenzí, jak na samotný notebook, tak na onu distribuci, a většina byla víceméně pozitivních. A jelikož jsem potřeboval nějaký notebook na letní cestování, rozhodl jsem se, že se jedno Eee koupím.Vzhledem k tomu, že jsem od toho nevyžadoval tolik (vlastně jen přístup k webovému obsahu, e-mailu, volání po internetu a občasný upload fotek), rozhodl jsem se pro nejlevnější variantu ASUS Eee Surf 2G s předinstalovaným Linuxem, který jsem rozšířil o SD kartu. S malým notebookem jsem strávil měsíc na cestách a mám rozpačité pocity. Samotný stroj mě nijak záporně nepřekvapil, sice se kvůli svému malému tělu při zátěži nepříjemně zahřívá a životnost baterky je malá, ale na toto jsem byl v recenzích upozorněn a počítal jsem s tím. Zklamáním však pro mě byl bohužel linuxový systém od Xandrosu.


Ze začátku jsem nebyl příliš nadšený z prostředí. Je nesourodé. Xandros se pravděpodobně rozhodl použít ty nejlépe vyhovující části, které mu OSS nabízí, ale už se vůbec nemazal s tím, jestli jde o Qt, GTK nebo jiný toolkit. Prostředí pak vypadá jako podle českého pořekadla „každý pes, jiná ves". To jsou však stále nedostatky, přes které se člověk snadno přenese, je to jen otázka estetiky a trochu jiných dialogů. V čem mě však systém zklamal nejvíce, je absolutní nemožnost rozšíření programové výbavy. Tedy neměl bych psát absolutní, protože ona rozšířit jde, ale je to na hony vzdálené uživatelské přívětivosti. Po několika dnech používání jsem se rozhodl nainstalovat prohlížeč Operu, protože je pro tento typ notebooku vhodnější než Firefox, který se choval poněkud těžkopádně. Opera mi přece jen přijde svižnější a poradí si s menší obrazovkou lépe než FF. Naštěstí mi s instalací Opery pomohla pěkně udělaná wiki o Eee. Na druhou stranu všechny kroky instalace vyžadovaly příkazovou řádku a běžní uživatelé, pro které Eee je, se tak nechytají. Úspěšným dokončením instalace však problém nekončil. Dále bylo nutné vyřešit spouštění Opery, protože žádná spouštěcí ikona se v nabídce samozřejmě neobjevila. Věřím tomu, že k nabídce existují konfigurační soubory, které může člověk ručně editovat, je to ale pro běžné uživatele? U Opery jsem měl štěstí, protože na wiki se psalo, že z důvodů, které jsou jim neznámé, se dá Opera v Eee pouštět klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+N. Takové štěstí už jsem neměl u Gizma, programu pro volání po internetu. Ten jsem musel pouštět přes konzoli. To jsem ale ještě netušil, že mi to je stejně k ničemu, protože v Gizmu nefungoval mikrofon.


Zaujal mě také systém aktualizace softwaru. Xandros totiž nabízí utilitku, která by měla aktualizovat software. Po spuštění mi však bylo nabídnuto jen několik aktualizací biosu, přičemž první vyšla na konci minulého roku. Docela mě udivilo, že to bylo všechno. Protože v Eee je kromě samotného systému také celá řada aplikací a dost pochybuji, že za celý rok na nic nevyšla ani jedna bezpečnostní záplata. Pokud tomu tak je, tak je např. možné, že po světě používá stovky tisíc uživatelů Eee systém, který stále obsahuje obrovskou bezpečnostní chybu v OpenSSL, která zasáhla Debian a všechny distribuce z něj odvozené včetně Xandrosu.


Skladba programů mě také nenadchla. Tvůrci distribuce sice měli nelehký úkol nacpat celý systém i s aplikacemi do 2 GB, ale přesto v systémů můžeme najít takové blbosti jako je Pan Brambora a přitom tam chybí jakýkoliv primitivní grafický editor, který umí aspoň zmenšovat rozlišení fotografií. Na cestách jsem měl zrcadlovku, která má přes 10 Mpx., a je značně nepohodlné, někdy až nemožné uploadovat fotografie, které mají velikost v řádech megabajtů.


Poslední kapkou do mého kalicha hořkosti byly problémy s wifi. Ze začátku fungovala naprosto bez problémů, ale po čase jsem se nemohl připojit vůbec do žádné wifi sítě. Připojování vždy skončilo na stavu Čekám... Nejsem si vědom toho, že bych prováděl nějaké operace, které by mohly způsobit takovýto problém s wifi. Na druhou stranu, když jste nuceni pracovat pořád s administrátorskými právy, tak nikdy nevíte.


Po těchto zkušenostech s Eee si říkám, zda je to opravdu to nejlepší, co dnes může Linux nabídnout. Říká se, že až několik milionů notebooků Eee se prodá s Linuxem, plno lidí se tak poprvé s tímto systémem setká a já si nejsem úplně jistý, zda to bude zkušenost dobrá. Přitom konkurence číhá hned za rohem. Krabice, v které notebook došel, totiž obsahuje i podrobný návod, jak na něj nainstalovat Windows XP. Přesně to se rozhodl udělat jeden známý, který si Eee (novější a dražší model) kupoval ve stejnou dobu jako já. Důvod? Do XP si může doinstalovat programy. Přitom řešení tohoto nedostatku je nasnadě. Repozitáře, které známe z linuxových distribucí, by byly naprosto vyhovující. Pokud by měly přívětivou podobu, jakou má např. CNR, tak si troufám tvrdit, že by lidem vyhovovaly lépe než způsob instalace ve Windows. A repozitáře pro Eee by nemusely mít tisíce balíčků, jako má Debian, ale stačilo by pár desítek nejpoužívanějších programů. Nikdo nechce, aby obsahovaly takové programy, jako jsou videostřižny, ale na druhou stranu ani obyčejní uživatelé nejsou tak nenároční, že by nepotřebovali občas něco nainstalovat.

Nahoru

Příspěvky

Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
lzap 15. 09. 2008, 19:44:06
Odpovědět  Odkaz 
Ve článku od pana Čevely je napsáno, že se zahřívá i model 900/901, který podle specifikací (http://en.wikipedia.org/wiki/ASUS_Eee_PC#Specifications) obsahuje lepší procesor vyráběný 45nm technologií. Nakolik bylo zahřívání nepříjemné? Měl jste možnost srovnat svůj model (700) s "devítistovkou"?
Jiří Eischmann Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
Jiří Eischmann 15. 09. 2008, 19:51:51
Odpovědět  Odkaz 
Devítistovku jsem měl v ruce díky známému, ale moc krátce na to, abych zpozoroval nějaké zahřívání. Moje sedmistovka se zahřívá docela dost, nevím, jestli to je tím, že ji častěji držím v rukou než normální notebook, nebo opravdu tak extrémně hřeje. Na druhou stranu mně osobně to zase tak nevadilo, protože kvůli velikosti si ten notebook člověk stejně nedává na klín. Více mi vadila výdrž na baterie, která byla opravdu nízká, to je prý u nové řady lepší.
Re:Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
AViP 17. 09. 2008, 10:16:03
Odpovědět  Odkaz 
901H se také zahřívá, vinen ovšem není procesor, jak spíš použitý chipset, on i945GSE sice není špatný, ale poměrně dost topí sám o sobě.

Ovšem asi to nebude tak silné, jako u starších modelů... jinak 901 mají silné baterky a jejich výdrž je OK.
Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
lzap 15. 09. 2008, 22:23:58
Odpovědět  Odkaz 
Taky by mě zajímalo, jak je to s uspáváním do RAM a na disk. Funguje? Je stabilní a rychlé? U tohoto typu zařízení je myslím velmi důležité, aby tato funkcionalita byla bezproblému.
Jiří Eischmann Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
Jiří Eischmann 16. 09. 2008, 01:45:05
Odpovědět  Odkaz 
S úspáváním na RAM jsem neměl problém. Je rychlé a funguje. Snad jen síť se neprobouzela, ale jistý si tím nejsem. Já jsem na tom na cestách byl spíš offline než online.
Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
Lubomír Čevela 22. 09. 2008, 12:31:50
Odpovědět  Odkaz 
S uspáním do paměti jsem u Eee 901 v Xandrosu neměl nejmenší problém. V upravené distribuci Ubuntu (viz. recenze) občas netbook neusnul a musel jsem uspávat znovu. Probouzení bylo v obou uvedených distribucích bezproblémové.
Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
David Macura 17. 09. 2008, 21:46:50
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel po té, co jsem měl možnost srovnat vedle sebe eee s linuxem a windows xp, musím konstatovat, že eee s windows xp je naprosto skvělé a velice dobře použitelné, kdežto ten linux je na tom opravdu příšerný a laiky spíše určitě od linuxu odradí. Windows xp je na tom i příjemně rychlý. Velkou výhodou WXP je samozřejmě také nepřeberné množství kompatibilních periférií, které v linuxu jen těžko zprovozníte. O těch pár stovek více se to určitě vyplatí. Jako příznivce linuxu mi je to líto a díky vzhledu (prostředí) a nekompatibilitě jsem i já už asi vzdal pokusy o aktivní používání linuxu jako desktopu a využívám je k plné spokojenosti jen a pouze jako špičkový serverový systém.
Lukáš Zapletal Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
zapletal 22. 09. 2008, 08:24:50
Odpovědět  Odkaz 
Co konkrétně na Windows jde a na Linuxu ne?
Re:Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
JK 10. 10. 2008, 10:12:29
Odpovědět  Odkaz 
Xandros pro 901 není v CZ verzi, laik (já) v ní nedokáže rozchodit českou klávesnici. Když nic jiného, tohle je pro běžného uživatele zásadní rozdíl. Win vybalím a vše je ok. Oficiální Xandros nebude psát, musím shánět Ubuntu a složitě řešit, jak tam rozchodit wi-fi a jiné drobnosti...
Re:Re:Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
Čeština v Xandrosu 22. 10. 2008, 09:03:20
Odpovědět  Odkaz 
Návod na zapnutí češtiny vyšel v recenzi Eee 901 - http://www.linuxexpres.cz/hardware/podrobna-recenze-asus-eee-pc-901-linuxovyma-ocima.
Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
Lubomír Čevela 22. 09. 2008, 12:46:11
Odpovědět  Odkaz 
Proti gustu žádný dišputát. Na Eee 901 jsem postupně vyzkoušel výrobcem dodané Windows XP, Xandros a Ubuntu 8.04. Skončil jsem u Ubuntu. Kompletně nakonfigurovaný systém včetně všech aplikací, které používám zabere zhruba 3.2 GB.

Systém dál "neboptná" a nevyžaduje přítomnost antiviru, jehož výkonová řežie je pro Eee nezanedbatelná. Jedinou podstatnější výhodou, kterou jsem ochotný "ikspéčkám" přiznat, je o něco lepší výdrž na baterii.

Co se týče Xandrosu, vadila mi nejvíc jeho omezenost. Kdyby ho výrobce doplnil kvalitním repozitářem balíčků, mohlo by se pořadí mých preferencí změnit. Ale dle úvodní věty. Každý nechť si zvolí to, co mu vyhovuje nejvíc.
Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
Tomas Bryja 29. 09. 2008, 01:38:33
Odpovědět  Odkaz 
Imo je xandros dobry pro urcitou cilovou skupinu. Ne kazdy potrebuje v subnotebooku voip, operu atd.. Vice zkuseny uzivatel si tam stejne nainstaluje sve oblibene distro a pro laiky a deti je xandros jako stvoreny. Jednoduchy, svizny, prehledny. Dokonce znam v mem okoli nekolik experienced useru, kteri nejsou na poli Linuxovych distribuci zadnymi novacky a xandros jim v jejich eee vyhovuje. Ja jsem zvolil pro svou 901cku Ubuntu. Kazdemu vyhovuje neco jineho a myslim, ze tato recenze by se dala napsat i objektivneji:)
Jiří Eischmann Re:Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
Jiří Eischmann 29. 09. 2008, 10:30:05
Odpovědět  Odkaz 
Toto je zápisek do blogu, ty už ze své povahy nebývají objektivní. Toto není recenze, ale můj osobní (subjektivní) názor na základě praktických zkušeností.
Je Xandros pro Eee opravdu tak dobrý?
Jaroslav 30. 09. 2008, 12:05:28
Odpovědět  Odkaz 
Lze doinstalovat Win XP aniž by se vymazal Linux?
CNR
Zdenál 5. 11. 2008, 13:17:50
Odpovědět  Odkaz 
Jsem blázen, nebo se to během těch dvou měsíců zcela změnilo? Já jsem koupil eee 900A dnes, je tam český xandros, ale hlavně v panelu Internet je ikona Eee Download a tam mne to hodí na stránky http://eeedownload.asus.com/, kde jsou právě všechny aplikace pro eee jako CNR odkazy, takže vyberu software a jeden klik a jedeme.
Jiří Eischmann Re:CNR
Jiří Eischmann 5. 11. 2008, 16:41:37
Odpovědět  Odkaz 
Asi ano, já jsem měl ještě první řadu Eee. CNR byl produkt Linspire a Xandros Linspire koupil teprve v srpnu, takže to asi opravdu bude novinka.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog