přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux pro důchodce

POINT.X (2018-19)

Linux pro důchodce

Mám sen - vytvořit distribuci pro lidi na penzi.


reklama

Pro takové, kteří mají starý stroj, protože nemají na nový, kteří nemají na placený software, protože jim na něj nestačí důchod, kteří nikdy s počítačem nedělali, protože se narodili dřív, kteří sice vědí, že jsou pomalí a staří, ale chtějí mladým ještě dokázat, že to s počítačem umí. Ano, pro důchodce se pořádají kursy výpočetní techniky a internetu. Ale ty jsou podle mě špatné, protože z počítače dělají velkou vědu. A on taky počítač velká věda je, když před sebou vidíte spoustu hejblátek a udělátek, celý ten křehký systém, který se může jedním neopatrným zásahem sesypat.

Ideální systém pro důchodce by měl skrýt všechnu tu složitost. Nabídnout jen tu nejzákladnější nabídku. Učinit systém co nejméně zranitelným a to do té míry, že by ho nešlo narušit ani vizuálně (např. přesunem ikon). Uživatel by měl mít pocit, že dostat se na internet je tak jednoduché jako zapnout televizor - tlačítko pro spuštění, tlačítko pro vypnutí a základní přepínání kanálů. Systém musí být odolný vůči virům. Výrazný design. A konečně systém by měl být co nejméně hardwarově náročný.

Rozhodl jsem se, že udělám takový systém pro otce, válečné dítě, nyní v důchodu. Uvolnil se mi počítač (AMD Athlon, 1000 MHz s 379 MB, k tomu 14 palcový monitor). Na počítač jsem nainstaloval Salix OS. Tenhle systém jsem si vybral proto, že nedokážu nainstalovat nic jiného než různé verze Slackwaru, nic víc v tom nehledejte. Bohužel Zenwalk v poslední verzi není příliš stabilní a Salix OS jako odlehčený Slackware je podle mě ideální pro tento typ práce, kdy sestavuji vlastní odlehčené prostředí. 
Vytvořil jsem obrázek na plochu (obrázek staříka jsem našel přes google, zbytek dokreslil).

SL_wallpaper.png

Základní konfigurace je jednoduchá. V XFCE jsem vypnul zobrazování Systému souborů a nechal na ploše pouze ikonu Disketové jednotky a Dokumentů. Dále jsem smazal všechny ostatní ikony a vytvořil spouštěče pro stránky, které mého otce zajímají - bazarové stránky a slevy v supermarketech.

SL_plocha.png


Potenciálním nebezpečím jsou reklamy, stačí na ně kliknout a odvedou uživatele pryč. Proto jsem do Firefoxu nainstaloval doplněk Adblock Plus. Ten blokuje většinu reklamy na stránkách.

Firefox_s_ADP.png

Novinky.cz se zapnutým Addblockem.

Poslední hlavní změna spočívá v upravení nastavení Předvoleb přihlašovací obrazovky. V kartičce bezpečnost jsem povolil automatické přihlašování pro účet mého otce. Díky tomu pouze počítač zapne a otevře se mu systém. Jednoduchost zapínání, naproti tomu složitost vypínání. Když klikne na ikonu vypnout, objeví se nabídka několika různých možností od “Odhlásit” po skutečné vypnutí. Tolik možností bude otce plést.

automaticke_pr__ihlas__ova__ni__.pngZbývá udělat

Rád bych časem přešel z XFCE na Blackbox. S pomocí aplikace Icons tam lze vytvořit relativně statické a velké ikony pro spouštěče a ovládání systému (vypnout).

Starý počítač s tímto systémem běží svižně. Uvidí se, nakolik otec bude schopen sám si se systémem poradit. Testování bude jistě delší a rozhodně podnětné a dojde při něm ke korekcím základního designu tohoto “linuxu pro důchodce”. Budu rád, když se se mnou podělíte o vlastní zkušenosti s nasazováním podobných systémů. A třebas najdu někoho, kdo by se chtěl přidat a pokračovat v dalším rozvíjení tohoto “Senior linuxu”. 

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Linux pro důchodce
baf 18. 11. 2009, 23:29:21
Odpovědět  Odkaz 
zajímavý nápad.

Důležité budou velké ikony, žádný dvojklik, velké texty
Miroslav Hrončok Linux pro důchodce
Miro Hrončok 19. 11. 2009, 00:03:06
Odpovědět  Odkaz 
Tuším, že jde v Xfce vypnout, aby se to ptalo, co chceš udělat při odhlášení, ale asi se to prostě odhlásí do GDM, automatické vypnutí nevím.
Martin Šín Linux pro důchodce
Martin Šín 19. 11. 2009, 07:34:36
Odpovědět  Odkaz 
Počítač se vypíná tím velkým tlačítkem, které je na krabici, k čemu klikání a tlačítka? Nic jednoduššího podle mě není.
Linux pro důchodce
Petr Balla 21. 11. 2009, 13:04:37
Odpovědět  Odkaz 
a co tak spouštěč na plochu shutdown -h -now a nemusí nic volit :)
Luděk Janda Re:Linux pro důchodce
Luděk Janda 22. 11. 2009, 18:16:48
Odpovědět  Odkaz 
Ano, to je přesně to řešení.
Linux pro důchodce
eM 22. 11. 2009, 23:07:07
Odpovědět  Odkaz 
Mně se svou jednoduchostí zamlouvá xPUD linux.
Ne že bych ho používal, ale ja na něm sympatická jedna věc - vše je díky záložkám vždy "po ruce". A to se může hodně hodit.

Názory...(?)
Linux pro důchodce
eM 22. 11. 2009, 23:07:13
Odpovědět  Odkaz 
Mně se svou jednoduchostí zamlouvá xPUD linux.
Ne že bych ho používal, ale ja na něm sympatická jedna věc - vše je díky záložkám vždy "po ruce". A to se může hodně hodit.

Názory...(?)
Administrator Re:Linux pro důchodce
Luděk Janda 25. 11. 2009, 08:27:58
Odpovědět  Odkaz 
Díky za podnět k diskusi. Mně se už Jiří Vrba zmiňoval o Linpusi (http://www.linpus.com/), dnes moblin.org. To je také designově pěkně distro. xPUD se mi samozřejmě líbí.

V případě Linuxu pro důchodce jde podle mě ale o něco jiného. Zmíněná distra jako xPUD, Moblin apod. jsou vytvořena s určitým účelem, který neodpovídá Linuxu pro důchodce. Ten chápu jako na míru vytvořené prostředí, které je utvořeno tak, aby se uživatel k tomu, co od počítače požaduje. V konkrétním případě můj otec nepotřebuje vůbec přístup k nastavení počítače, nepotřebuje řešit mejly, psát tabulky apod. První, co uživatel xPUD uvidí je záložka se systémovými informacemi.

U Linuxu pro důchodce jde o to zapnout, vypnout počítač a dostat se k určitým informacím na netu. Má to být stejně jednoduché jako otevřít a zavřít noviny.
Linux pro důchodce
Daniel 27. 11. 2009, 08:54:24
Odpovědět  Odkaz 
Když to tady tak čtu není přesně tohle to co vytváří Google ? A na jiných forech skoro proklínané ?
Osobně doma provozuji na dvou NB linux pro dceru a manželku(sám ho mám jako dualboot na PC). Celkem klíčové je "blízkost" admina (mne) pro řešení problémů. Jinak není nad klíčové ikonky na ploše.
A je pravdou že většina opravdu využívá tak z cca 90% PC k brouzdání po netu. Takže klíčové je nastavit prohlížeč aby bylo vše co nejlépe dostupné.
Linux pro důchodce
Radiceta 2. 12. 2009, 14:58:22
Odpovědět  Odkaz 
IMHO výborný nápad, jen bych se nebránil ani nějakému tomu Writeru či snad Calcu (dost důchodců si počítá výdaje a pod). Přejít od Xfce na nějaký *box by nebyl špatný nápad. Děda klikne na plochu a má tam menu i s ikonkama. Ohledně ad-bloku, opeře na to stačí jeden textový soubor, který může být nativní součástí instalace. Jen tak dál, jen sám za sebe nevidím moc řůžově, jak přesvědčuju sám sebe, abych stařečkům instaloval slackware (i tohle by mělo být snadné, pokud jde jen o konfiguraci pracovního prostředí).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz