přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxová velmoc? Nauru!

Control

Linuxová velmoc? Nauru!

Statistika věda je...


reklama

Jelikož si rád hraju s čísli, podíval jsem se ve volné chvilce na to, jak si Linux podle StatCounter vede v jednotlivých zemích. Překvapivým vítězem se stal malý ostrovní státeček Nauru. Těžko říct, jestli Nauru dosáhlo takového podílu Linuxu kvůli tomu, že jsou statistiky zreslené z důvodu malého počtu dat, nebo je tam zastoupení Linuxu opravdu tak vysoké. Obě vysvětlení jsou možná. Nauru má pouze 13 tisíc obyvatel a adopce Linuxu v několika firmách nebo úřadech se může výrazně promítnout do tržního podílu. Nauru je momentálně na hranici bankrotu a místní vláda se možná rozhodla šetřit pomocí Linuxu.

Druhá v pořadí je Kuba a zde je vysvětlení jednoduché. Před časem kubánská vláda oznámila, že z politicko-ekonomických důvodů přejdou státní organizace na Linux a aktuální podíl Linuxu přes 6 % je toho výsledkem. Vynecháme-li pochybné Nauru, je Kuba možná země s největším podílem Linuxu. Z podobných důvodů je v první desítce také Venezuela, kde státní organizace také začaly přecházet na Linux z důvodu nezávislosti na USA.
Vatikán na třetím místě je také vysvětlitelný. Jedná se o tak malý stát, že podíl přes 4 % udělá doslova pár počítatů a zlí jazykové by možná řekly, že na porno je bezpečnější se dívat z Linuxu ;-)

Překvapením pro mě bylo, že mezi prvními 30 zeměmi je 14 z Afriky. Nicméně v Africe jako kontinentu se Linuxu zatím příliš nedaří. Je až pátá. Panují zde totiž velké rozdíly. Africké státy najdeme jak v první třicítce, tak v poslední třicítce. Je tedy možné, že ty státy s vyšším podílem Linuxu prošly různými programy jako "One Laptop Per Child" apod.

Překvapením může být pro mnohé podíl Číny, která je s 0,4 % 22. od konce. Pro lidi, kteří se o dění kolem Linuxu zajímají, to však překvapení není. Úloha Red Flag Linuxu je v mnoha médiích přeceňovaná a adopce Linuxu není v Číně zdaleka tak dobrá. Podobně je na tom Rusko. Neustále se píše o tom, jak celé ruské školství přechází na Linux, ale Rusko je s podílem 0,9 % průměrné.

Překvapením pro mě bylo Finsko s 2,25 %. Rodiště Linuxu na tom není vůbec špatně. Naopak mě nepřekvapil vyšší podíl v Makedonii, kde se před několika lety instaloval Linux na desítky tisíc počítačů do škol. Ze stejného důvodu má vyšší podíl i Španělsko, v jehož některých částech přecházely školy a státní instituce na Linuxu, a Francie, kde je nejznámnější přechod četníků na Ubuntu. Z tohoto důvodu nás může těšit, že Česká republika je hned v závěsu. Pohybujeme se na 227 % světového a 150 % evropského průměru. Přitom u nás se o nějaké podpoře ze strany státu nedá bavit. Spíše naopak Linux se tu rozšiřuje státu navzdory.

Země podle podílu Linuxu:
Nauru 13,43 %
Kuba 6,12 %
Vatikán 4,36 %
Svatý Tomáš a Princův ostrov 4,19 %
Gambie 3,67 %
Komory 3,63 %
Reunion 3,6 %
Vanuatu 3,59 %
Venezuela 3,54 %
Čad 3,18 %
Zimbabwe 3,02 %
Timor 2,94 %
Uruguay 2,85 %
Etiopie 2,55 %
Makedonie 2,47 %
Uganda 2,33 %
Keňa 2,32 %
Mozambik 2,28 %
Finsko 2,25 %
Grónsko 2,12 %
Belize 1,93 %
Španělsko 1,93 %
Guadeloupe 1,86 %
Středoafrická rep. 1,76 %
Mali 1,75 %
Francie 1,72 %
Tanzanie 1,71 %
Česká republika 1,7 %
Bhután 1,69 %
Madagaskar 1,63 %

Evropa:
Vatikán 4,36 %
Makedonie 2,47 %
Finsko 2,25 %
Španělsko 1,93 %
Francie 1,72 %
Česká republika 1,7 %
....
Slovensko 1,14 %

Celosvětový průměr: 0,75 %
Evropský průměr: 1,14 %

Nahoru

Příspěvky

Linuxová velmoc? Nauru!
Debian Squeeze 23. 04. 2011, 16:35:40
Odpovědět  Odkaz 
..že jsou statistiky zreslené z důvodu malého počtu...
Nema tam byt - zKreslené... ? ;-)
Linuxová velmoc? Nauru!
fri 23. 04. 2011, 18:09:55
Odpovědět  Odkaz 
Riončina jazyková poradna má dnes otevřeno, a to chybějící k, nebo nadbytečné u u jednoho z těch "linuxu" slov, jsou tím nejmenším hříchem. (kolikrát se v článku vyskytuje tvar "linuxu" jsem nepočítal, ale jeden z nich je takto podezřelý. :-)

V textu je daleko lepší příklad toho, jak klávesnice někdy neposlouchá. To máš za ty odvážné dievky. :-)
Re:Linuxová velmoc? Nauru!
Debian Squeeze 23. 04. 2011, 18:38:49
Odpovědět  Odkaz 
:) :)

Take by me zajimalo, odkud autor cerpal, nevidim odkaz na zdroj ;)
Treba Timor - o ktery se jedna ? Vychodni nebo zapadni? Mezi obema je dost podstatny rozdil (nejen politicky, historicky :-( atd.).
Take se divim, ze Venezuela ma male procento na to, ze maji svoje vlastni distro (vyvijene ve Venezuele, uz si nepamatuji nazev, viz distrowatch.com).

Me by spis zajimala statistika, kolik licenci M$ bylo fyzicky koupeno a kolik prodano zakoupenim hw, resp. PC, notebooku atd. :)
Mozna ty procenta zakoupeni pouze M$ by byly mnohem mensi nez procenta linuxu :D :D
Re:Re:Linuxová velmoc? Nauru!
Debian Squeeze 23. 04. 2011, 18:45:05
Odpovědět  Odkaz 
Spatne se koukam :D, zdroj je sice http://gs.statcounter.com/
ale nemuzu najit ten vypis statu... :)
A omlouvam se za me preklepy v predchozim commentu.
Je uz asi pozde, cas spat :D :D
rionka Re:Linuxová velmoc? Nauru!
rionka 24. 04. 2011, 17:32:13
Odpovědět  Odkaz 
Já se omlouvám, nechci působit jako někdo, kdo ví všechno nejlépe. Jen mě prostě některé věci bijí do očí. Což neznamná, že Jirka nepíše čtivě, to jistě ne.

P.S. "zlí jazykové by možná řekly"? Ne, "řekli".

Už mlčím! :)
Máš postřeh
fri 25. 04. 2011, 08:45:38
Odpovědět  Odkaz 
Když to řeknu jen za sebe, tak mně se omlouvat nemusíš. :-) Moje první známka na střední škole z diktátu byla trojka nebo pětka, a dál to vidím zase jen na ty čtverky, trojky nebo pětky. I když si jeden po sobě svůj textpřečte, čímž odhalí překlepy, stejně mu bude připadat správné zase to, co za správné považuje, a to je dobře. :-D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog