přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxová velmoc? Nauru!

Linuxová velmoc? Nauru!

Statistika věda je...


Jelikož si rád hraju s čísli, podíval jsem se ve volné chvilce na to, jak si Linux podle StatCounter vede v jednotlivých zemích. Překvapivým vítězem se stal malý ostrovní státeček Nauru. Těžko říct, jestli Nauru dosáhlo takového podílu Linuxu kvůli tomu, že jsou statistiky zreslené z důvodu malého počtu dat, nebo je tam zastoupení Linuxu opravdu tak vysoké. Obě vysvětlení jsou možná. Nauru má pouze 13 tisíc obyvatel a adopce Linuxu v několika firmách nebo úřadech se může výrazně promítnout do tržního podílu. Nauru je momentálně na hranici bankrotu a místní vláda se možná rozhodla šetřit pomocí Linuxu.

Druhá v pořadí je Kuba a zde je vysvětlení jednoduché. Před časem kubánská vláda oznámila, že z politicko-ekonomických důvodů přejdou státní organizace na Linux a aktuální podíl Linuxu přes 6 % je toho výsledkem. Vynecháme-li pochybné Nauru, je Kuba možná země s největším podílem Linuxu. Z podobných důvodů je v první desítce také Venezuela, kde státní organizace také začaly přecházet na Linux z důvodu nezávislosti na USA.
Vatikán na třetím místě je také vysvětlitelný. Jedná se o tak malý stát, že podíl přes 4 % udělá doslova pár počítatů a zlí jazykové by možná řekly, že na porno je bezpečnější se dívat z Linuxu ;-)

Překvapením pro mě bylo, že mezi prvními 30 zeměmi je 14 z Afriky. Nicméně v Africe jako kontinentu se Linuxu zatím příliš nedaří. Je až pátá. Panují zde totiž velké rozdíly. Africké státy najdeme jak v první třicítce, tak v poslední třicítce. Je tedy možné, že ty státy s vyšším podílem Linuxu prošly různými programy jako "One Laptop Per Child" apod.

Překvapením může být pro mnohé podíl Číny, která je s 0,4 % 22. od konce. Pro lidi, kteří se o dění kolem Linuxu zajímají, to však překvapení není. Úloha Red Flag Linuxu je v mnoha médiích přeceňovaná a adopce Linuxu není v Číně zdaleka tak dobrá. Podobně je na tom Rusko. Neustále se píše o tom, jak celé ruské školství přechází na Linux, ale Rusko je s podílem 0,9 % průměrné.

Překvapením pro mě bylo Finsko s 2,25 %. Rodiště Linuxu na tom není vůbec špatně. Naopak mě nepřekvapil vyšší podíl v Makedonii, kde se před několika lety instaloval Linux na desítky tisíc počítačů do škol. Ze stejného důvodu má vyšší podíl i Španělsko, v jehož některých částech přecházely školy a státní instituce na Linuxu, a Francie, kde je nejznámnější přechod četníků na Ubuntu. Z tohoto důvodu nás může těšit, že Česká republika je hned v závěsu. Pohybujeme se na 227 % světového a 150 % evropského průměru. Přitom u nás se o nějaké podpoře ze strany státu nedá bavit. Spíše naopak Linux se tu rozšiřuje státu navzdory.

Země podle podílu Linuxu:
Nauru 13,43 %
Kuba 6,12 %
Vatikán 4,36 %
Svatý Tomáš a Princův ostrov 4,19 %
Gambie 3,67 %
Komory 3,63 %
Reunion 3,6 %
Vanuatu 3,59 %
Venezuela 3,54 %
Čad 3,18 %
Zimbabwe 3,02 %
Timor 2,94 %
Uruguay 2,85 %
Etiopie 2,55 %
Makedonie 2,47 %
Uganda 2,33 %
Keňa 2,32 %
Mozambik 2,28 %
Finsko 2,25 %
Grónsko 2,12 %
Belize 1,93 %
Španělsko 1,93 %
Guadeloupe 1,86 %
Středoafrická rep. 1,76 %
Mali 1,75 %
Francie 1,72 %
Tanzanie 1,71 %
Česká republika 1,7 %
Bhután 1,69 %
Madagaskar 1,63 %

Evropa:
Vatikán 4,36 %
Makedonie 2,47 %
Finsko 2,25 %
Španělsko 1,93 %
Francie 1,72 %
Česká republika 1,7 %
....
Slovensko 1,14 %

Celosvětový průměr: 0,75 %
Evropský průměr: 1,14 %

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog



Public Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

ZW3D 2022