přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Má být Česká televize na internetu?

POINT.X (2018-19)

Má být Česká televize na internetu?

Nové aktivity ČT jsou pro nedostatek technologické neutrality často kritizovány příznivci svobodného softwaru. K této kritice se připojil i europoslanec Edvard Kožušník (ODS), byť problematiku open source explicitně nezmínil.


reklama

Podle Kožušníkova prohlášení rozšiřování působnosti médií veřejné služby mimo klasické lineární služby (televizní a rozhlasové vysílání) do oblasti internetu a internetových aplikací může výrazně narušovat hospodářskou soutěž a dostat se do rozporu s pravidly o poskytování veřejné podpory. Například v roce 2010 nechala ČT společnosti Microsoft dodat řešení pro online olympijské vysílání. Microsoft zvolil vlastní proprietární technologii Silverlight, čímž zvýhodnil své zákazníky a fanoušky svých frameworků (Moonlight). Přitom prý podle svého kodexu Česká televize "vytváří a strukturuje programová schémata a programy, které ... zůstávají vnímavými vůči potřebám menšinových skupin", tedy i vůči příznivcům open source. Nedílnou součástí vysílání se v posledních letech stalo předvádění produktů společností jako Facebook, Twitter nebo Microsoft (Skype), a tak ČT zvyšuje povědomí o těchto značkách, názorně demonstroje konkrétní možnosti jejich využití či přímo diváky nabádá k interekci skrze jejich užívání. Logicky by se pak třeba společnost Seznam.cz mohl ptát: "Proč Česká televize maří mé investice do portálu Mapy.cz, tím že v rámci zpravodajství vystavuje konkurenci od Googleu?"

Kožušník jako řešení vidí zákaz nekontrolovaného rozšiřování aktivit médií veřejné služby na internet, což by chtěl i prosadit. Toto prohlášení však zavání planými předvolebními sliby, neboť jakožto europoslanec se mohl této věci věnovat již tři roky. Ostatně při předvolební kampani v roce 2009 Kožušník podobně vyrukoval se slibem usilovat o zrušení koncesionářského poplatku, jemuž ale zatím nedostál.

Nahoru

Příspěvky

Má být Česká televize na internetu?
aip 9. 07. 2013, 17:14:55
Odpovědět  Odkaz 
Tak s tím Silverlightem to podělali ale jinak to není tak špatný, iVysílání, online přenosy přes internet i pro Android.

Navíc Hyde Park Civilizace je zajímavej pořad.
Lukáš Jelínek Re: Má být Česká televize na internetu?
Lukáš Jelínek 9. 07. 2013, 18:30:43
Odpovědět  Odkaz 
On-line přenosy z MS v ledním hokeji (i ty letošní, kdy už se fakt mohli poučit) byly naprosto tragické. Padání, sekání, nedostupnost v podstatě znemožňovaly na to koukat, byť v té nejhorší kvalitě. Než toto, to už radši nic - zbytečně vyhozené peníze, ať už pro Microsoft, Adobe nebo kohokoli jiného.
Re: Re: Má být Česká televize na internetu?
davkol 9. 07. 2013, 22:19:46
Odpovědět  Odkaz 
To je otázka konektivity. Zápasy v méně atraktivní dobu (nebo méně atraktivních týmů) běžely bezproblémově. Nicméně ocenil bych, kdyby se od toho flešového paskvilu vrátili ke klasickému streamu (ještě před několika lety jsem koukal na hokej ve VLC bez jakéhokoliv hackování).
Má být Česká televize na internetu?
lzap 19. 08. 2013, 12:48:20
Odpovědět  Odkaz 
"Klasický stream" je pro ČT téměř vyloučen. Pro živé vysílání ano, ale pro VOD potřebujete CDN a vhodnou infrastrukturu. To se streamovat nedá. Něco navíc tam prostě být musí.

Dneska už jsou ale technologie typu HTML5 tak daleko, že je jednodušší říct "upgradujte váš prohlížeč" než "nainstalujte Silverlight".

Navíc, kdyby zodpovědní lidé v ČT byli co k čemu, pochopí, že dominantní prohlížeč je Google Chrome. Oni mají optimalizovat pro Google Chrome, nikoliv pro MSIE nebo nedejbože Windows.
Re: Má být Česká televize na internetu?
Ravise 27. 08. 2013, 12:11:08
Odpovědět  Odkaz 
Oni by podle mého optimalizovat neměli - ačkoliv tím neříkám, že stránky/stream/cokoliv musí být stejné v elinks jako v Chrome (popř. doplňte svůj prohlížeč). Optimalizací pro jeden prohlížeč můžou vynutit jeho používání - stejně jako teď vpodstatě vynucují flash.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Bártík

Soustředím se na problémy, které vyžadují kreativní přístup anebo využití teoretických znalostí. Orientuji se na svobodná řešení a baví mě učit se nové věci. Neváhejte a oslovte mě s Vaším zajímavým pracovním zadáním.


  • Distribuce: debian a odvozená distra
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog