přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mé zkušenosti s Unity

POINT.X (2018-19)

Mé zkušenosti s Unity

Zkusil jsem odhodit všechny předsudky a s Unity pracovat. A sepsal jsem postřehy.


reklama

O novém prostředí Ubuntu Unity už se toho napsalo hodně. Já jsem se k tomuto prostředí od začátku stavěl skepticky. Jako netbookové prostředí mi přišlo docela zajímavě řešené. Na klasickém desktopu jsem si ho ale nedokázal představit. Počítač rodičů jsem upgradoval na Ubuntu 11.04 a rozhodl jsem se, že u té příležitosti zkusím odhodit všechny předsudky, zkusím v Unity několik hodin pracovat a potom se ho pokusím pokud možno objektivně zhodnotit. Mimochodem všem ostatním jsem nastavil Ubuntu Classic, tedy GNOME 2, nechci je vystavovat dalšímu šoku.
Tady jsou má zjištění:

Věci, které se mi líbí:
Unity má příjemný, odlehčený vzhled. Nic není moc přikrášlené, zbytečně se neplýtvá místem.

Nabídka aplikací podle aktivit - líbí se mi, že po kliknutí na logo Ubuntu se zobrazí nabídka, která nabízí aplikace podle aktivit - prohlížení webu, e-maily, hudba, fotografie. To je velká pomoc pro běžné uživatele.

Některé aplikace nabízí akce přímo z kontextové nabídky v launcheru. Např. v Shutteru můžete vybrat snímek jen aktivního okna, aniž byste museli otevírat okno Shutteru.

Lenses jsou docela dobrý způsob, jak prostředí rozšiřovat o další funkcionalitu. Bohužel tak trochu naráží na omezenou vertikální kapacitu launcheru. Už na začátku je launcher zaplácaný mnoha ikonami a pokud přidáte další a ještě do toho máte několik aplikací puštěných, začíná být launcher nepřehledný.

Rychlé spouštění aplikací - stal jsem se doslova závislým na GNOME Do a zvykl jsem si, že pár stisky klávesy pustím cokoliv, Unity se tomu přibližuje, i když tuto vlastnost má dnes už každé moderní prostředí.

Věci, které mi vadí:
Globální menu - jedná se o věc, která mi vadí na Unity ze všeho nejvíce. Zkoušel jsem chvíli pracovat v GIMPu a při práci s ním je globální menu opravdová noční můra. Umocněné to je ještě tím, že je nabídka v panelu neviditelná, dokud na něj nenajedete kurzorem myši. To mi přijde pro běžné uživatele ještě více matoucí. Globální menu taky běžné uživatele mate v tom, kde je hranice aplikace. Třeba mojí máti dělá dost velký problém určit u maximalizované aplikace, co je ještě součástí okna (aplikace) a co už patří do systémové části horního panelu. S globálním menu by byla ztracená úplně. Toto řešení přináší také nekonzistenci, některé aplikace prostě globální menu nepodporují (typicky Java aplikace). Potom máte některá menu v panelu, některá v oknech... To jsou všechno negativa, proti kterým jsou úspora pár vertikálních pixelů a čistější vzhled jen chabá protiváha.

Schovávání launcheru - tato vlastnost mě při práci také dosti otravovala. Neustálé vysunování launcheru pokaždé, když potřebuju přepnout mezi okny, mě hodně zdržovalo. Přitom pár zabraných horizontálních panelů na dnešních širokoúhlých monitorech nikoho nezabije. Naštěstí jde trvalé zobrazení panelu velmi jednoduše nastavit.

Applety horního panelu - zatímco integraci ovládání hudby do appletu pro ovládání zvuku považuji za dobrý nápad, zpracování ostatních appletů je opravdu špatné. Týká se to především Network Manageru a kalendáře. Tyto applety jsou tak špatné a nepřehledné, že nechápu, jak mohly projít nějakým testováním uživatelské přívětivosti. Jejich obdoby v GNOME 3 jsou nesrovnatelně lepší. Smíšené pocity mám z integrace komunikačních aplikací do jednoho appletu. Na jednu stranu mi to přijde jako dobrý nápad, nicméně pro zobrazení okna kecálka to vyžaduje dva kliky místo jednoho a že tuto operaci udělám během dne nespočetněkrát.

4533.jpgnmapplet.png

Srovnání appletu Network Manageru v GNOME 3 a Unity.

calendar2.pngcalendar.png

Srovnání appletů kalendáře - GNOME 3 a Unity.

Minimalistické posuvníky - když jsem je viděl poprvé, říkal jsem si: konečně nápad v Unity, který se mi opravdu líbí. Nicméně praxe ukázala spíše opak. Pracuje se mi s nimi hůře než s klasickými scrollbary. Ještě větší problémy s nimi měl taťka. Chvíli jsem ho pozoroval, jak v novém Ubuntu 11.04 pracuje, a bylo okamžitě viditelné, jak s nimi zápasí. Stejně jako globální menu i nové posuvníky přinášejí nekonzistenci, protože se člověk v jednom prostředí může setkat hned s několika druhy posuvníků. Na obrázku můžete vidět posuvníky tří aplikací, z nichž všechny jsou vykreslovány pomocí GTK.

scrollbar.png

Přepínání mezi okny - mi dělá větší problémy než v GNOME 2, kde byl přítomný taskbar. Tím nechci říct, že mi taskbar chybí. V GNOME 3 ho vůbec nepostrádám. Tam stisknu magickou klávesu Windows a můžu: mít přehled o otevřených oknech, přepínat mezi okny a plochami, spouštět aplikace, hledat soubory. V Unity tohle dělat můžu taky, ale krkolomněji a přes různé klávesy a z různých míst. Chci na to mít pouze jednu klávesu a dělat to přímočaře.

Ikony na ploše - mám rád ikony na ploše, odkládám si tam soubory, s kterými momentálně pracuji atd. Unity umožňuje ikony na ploše mít. Nicméně je to naprosto k ničemu vzhledem k tomu, že neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak se na plochu dostat. Klávesová zkratka Ctrl+Alt+D, která v GNOME 2 minimalizovala všechna okna, v Unity nefunguje a žádný grafický prvek, který by to umožňoval, jsem také nenašel. To můžou rovnou ikony na ploše a minimalizaci zrušit, jako to udělali v GNOME 3.

Pomalé vykreslování - nemáme na domácím počítači bůhvíjak výkonnou grafiku, ale GNOME 2 s Compizem se v Ubuntu 10.10 vykreslovalo naprosto plynuje, to se o Unity říct nedá.

To jsou mé postřehy z používání Unity. Kdybych neměl možnost volby, asi bych se s ním časem sžil. Zase taková katastrofa to není. Nicméně možnost volby mám a ostatní možnosti se mi líbí víc. GNOME 3 má taky ještě mnoho much, ale je navrženo tak, že se mi s ním pracuje mnohem příjemněji a přijde i mnohem intuitivnější. GNOME 2 nepovažuji za žádný svatý grál, už to není moderní prostředí. Proto nechám na počítačích doběhnout GNOME 2 a časem přejdu na GNOME 3. Unity budu z povzdálí sledovat, ale momentálně mě nepřesvědčilo.

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Mé zkušenosti s Unity
baf 28. 05. 2011, 09:57:51
Odpovědět  Odkaz 
neboli hezké to je, ale ku práci se to nehodí
Mé zkušenosti s Unity
Richard 29. 05. 2011, 08:49:59
Odpovědět  Odkaz 
Moje zkušenosti s Unity jsou velmi pozitivní, je pravda, že jsem si musel pohrát s nastavením, ale doladil a donutil jsem jej, aby dělalo a fungovalo tak, jak já chci.
Myslím, že až jej pořádně odladí, bude to dobré prostředí a to jak k práci, tak i k zábavě.
Mé zkušenosti s Unity
Michal 28. 05. 2011, 10:26:17
Odpovědět  Odkaz 
Na GNOME 3 mě nejvíce štve odstranění ikon z plochy. Nějak to nemůžu rozchodit.
Jiří Eischmann Re:Mé zkušenosti s Unity
Jiří Eischmann 28. 05. 2011, 11:00:28
Odpovědět  Odkaz 
Velmi jednoduché: nainstalujte si a spusťte dconf-editor, běžte do desktop/background a zatrhněte políčko show-desktop-icons.
Mé zkušenosti s Unity
w4rr10r 28. 05. 2011, 11:12:00
Odpovědět  Odkaz 
Unity jsem používal asi hodinu nestabilní a pak hodinu stabilní, z toho vertikálního panelu a spouštěče jsem rostl. Tudy ne.

Včera jsem odpoledne zkoušel ve Fedoře GNOME Shell. Asi si na to zvyknout jde, ale na velkém širokoúhlém displeji jsem létal myší ze strany na stranu, až mě to přestalo bavit. Možnosti nastavení zely prázdnotou a na nějaké twíkování, abych se dostal ke změně písma, zmenšení dekorace a přidání tlačítka pro vypnutí počítače, fakt nemám náladu.

Takže zpět u KDE Plasma Desktop Workspace.
Mé zkušenosti s Unity
fri 28. 05. 2011, 11:17:56
Odpovědět  Odkaz 
Staronové názvy pro skoro stejné činnosti - shudder - roleta, lenses - čočky, launcher - spouštěč, global menu - souhrnná/celková nabídka (činností).

Udělal jsem si teď kolečko od KDE přes Fluxbox, Openbox, GNOME, zase ke KDE. Používat se to dá všechno a je dobré se na to čas od času alespoň podívat, aby to bylo jasné.
Mé zkušenosti s Unity
Ľubo 29. 05. 2011, 11:48:40
Odpovědět  Odkaz 
Ako mám nastaviť aby sa mi prestal skrývať Launcher?
Re:Mé zkušenosti s Unity
Richard 29. 05. 2011, 14:37:39
Odpovědět  Odkaz 
Nainstaluj compizconfig-settings-manager a v pluginu Ubuntu - Unity plugin nastav.
Mé zkušenosti s Unity
Marv-CZ 30. 05. 2011, 17:51:11
Odpovědět  Odkaz 
Ty nové posuvníky lze jednoduše zrušit, stačí odinstalovat příslušné balíčky:
sudo apt-get remove overlay-scrollbar liboverlay-scrollbar-0.1-0
Mé zkušenosti s Unity
Petr 31. 05. 2011, 08:35:38
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj Jirko, s tvými názory na prostředí Unity se zcela ztotožňuji. Otázkou je, co teď? Ubuntu 11.04 lze ještě provozovat bez Unity, ale od 11.10 už to asi, pokud se nemýlím, nepůjde. Máš pro mě nějakou radu?
Jiří Eischmann Re:Mé zkušenosti s Unity
Jiří Eischmann 31. 05. 2011, 17:06:17
Odpovědět  Odkaz 
Dvě řešení jsou nasnadě:
1. buď člověk půjde progresivní cestou a bude používat GNOME 3 (GNOME Shell), v Ubuntu 11.10 už bude GNOME 3 k dispozici a GNOME Shell bude jako alternativní prostředí.
2. nebo lze jít konzervativní cestou a používat Xfce 4.8, které se GNOME 2 docela podobá a v budoucnu žádné revoluční změny asi nehrozí.

Další možností je přesedlat na Linux Mint, což je Ubuntu se všema jeho výhodama, ale autoři se zavázali, že zůstanou u GNOME Panelu (prostředí GNOME 2) co nejdéle.
Já osobně půjdu tou první možností. Už používám GNOME 3 nějaký čas a používá se mi to docela příjemně. Jenom jsem přesedlal na Fedoru, protože, pokud chce člověk používat GNOME 3, je Fedora vhodnější než Ubuntu.
Re:Re:Mé zkušenosti s Unity
Lex 2. 06. 2011, 02:23:09
Odpovědět  Odkaz 
Jirko, proč je Fedora lepší v Gnome 3 a ne Ubuntu? Osobně mám Gnome 3 a běhá mi vše jak má.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Mé zkušenosti s Unity
Jiří Eischmann 2. 06. 2011, 17:41:26
Odpovědět  Odkaz 
V Ubuntu je zatím GNOME 3 pouze v PPA, je to tedy neoficiální a není to tak testované jako na Fedoře. Četl jsem také, že v tom PPA ještě neměli všechny GNOME 3 věci, ale možná, že už to vyřešili.
To "lepší" jsem nemyslel ani tak z pohledu uživatelského zážitku, ten může být na Ubuntu stejný, ale spíše z mého pohledu - člověka, který vývoj GNOME aktivně sleduje. Ve Fedoře je GNOME 3 výchozím prostředím, hodně lidí z GNOME Fedoru používá a upstream a downstream se tu personálně dost prolíná. Pro toho, kdo tedy chce vývoj GNOME aktivně sledovat, využívat každou jeho novou funkci (protože i z GNOME 2 dlouhodobě některé věci v Ubuntu chyběly) a být v kontaktu s lidmi, kteří na GNOME dělají, je Fedora lepší.
Ach, ten Compiz...
pje 3. 06. 2011, 16:08:02
Odpovědět  Odkaz 
Přiznávám, že jsem šestým rokem na Archlinuxu, takže jsem nejen zvyklý si vše nastavit podle sebe, ale také vyžaduji analogické způsoby nastavování (např. editaci cfg souborů). Uniti jsem osobně nezkoušel, pouze Gnome3 a k němu mám zásadní otázku: Jak si autoři představují přínos přechodu základního desktopového prostředí na Compiz (u Gnome3 je to Mutter)? Jak známo, KDE se s widgety popralo po svém, ale bez nutnosti zatížit systém Compizem. XFCE jich má jen pár z goodies a rozhodně to při práci nijak neomezuje. Lehké WM jako Openbox se obejdou zcela bez zbytečných GUI serepetiček, kdo je chce, doinstaluje si potřebné. Závislost na Compizu je podobná úchylka jako závislost digifoto na počtu pixelů či závislost aut na dvanácti airbagech. Lidi, proberte se, technika je nástroj, nikoli cíl a jakékoli funkčně problematické či dokonce zbytečné věci ten nástroj funkčně omezují a bezdůvodně komplikují. Argument uživatele, že je něco nuda, je problém uživatele, nikoli nástroje!
zobrazenie plochy
r 6. 06. 2011, 15:55:21
Odpovědět  Odkaz 
...Nicméně je to naprosto k ničemu vzhledem k tomu, že neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak se na plochu dostat. ...

teda u mna funguje velmi jednoducha kombinacia klaves win+d
Mé zkušenosti s Unity
jako 18. 07. 2011, 02:13:18
Odpovědět  Odkaz 
Přepínání mezi okny - Ľahká pomoc. Stiahni si ubuntu tweak a nastav, aby sa pri zájdení myšou do ľavého, alebo pravého spodného rohu zobrazili všetky okná.

Klávesová zkratka Ctrl+Alt+D, která v GNOME 2 minimalizovala všechna okna - Riešenie je podobné ako v prvom prípade. Ubuntu tweak a nastaviť, minimalizovanie okien.
Mé zkušenosti s Unity
MK 14. 09. 2011, 00:21:10
Odpovědět  Odkaz 
AD ikony na ploše a přístup k nim) lze docílit stiskem klávesy Windows + "D"

více na: https://help.ubuntu.com/11.04/ubuntu-help/unity-introduction.html

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog