přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Opera 10 alfa

Opera 10 alfa

Vývojáři Opery zveřejnili první vývojovou verzi Opery 10. Co přináší?


Vývoj Opery v poslední době nabral vysoké tempo. Teprve v červnu vyšla verze 9.50 s kódovým označením Kestrel a už tu máme další důležitou verzi s označením Peregrine, což je anglický termín pro sokola stěhovavého.

 

Alfa verze Opery 10 přináší novinky především v souvislosti s vykreslovacím jádrem. Funkce budou přibývat v další fázi vývoje. Presto 2.2, vykreslovací jádro obsažené v Opeře 10, má mnohem rychlejší načítání stránek než jeho předchůdce. Podle vývojářů až o 30 %. Já jsem zkoušel javascriptový benchmark SunSpider, protože rychlost práce s JavaScriptem je to, v čem Opera zastává za WebKitem a Geckem. Bohužel k žádnému výraznému zrychlení jsem nedospěl, naopak moje 64-bitová verze Opery 9.62 byla dokonce o chlup rychlejší než 32-bitová verze Opery 10 (64-bitová verze ještě není k dispozici). Při běžném brouzdání však výrazně vyšší rychlost vykreslování pozorovat lze. Kromě výkonu se opět zlepšila podpora standardů. Opera konečně plní do puntíku Acid3 test. Podporuje webové fonty, RGBA, HSLA atd.

timeline.png

Plán vývoje Opery 10

Novinkou je také kontrola pravopisu, do které si můžete stáhnout i český slovník. Nové funkce má také e-mailový klient. Uživatelé, kteří používají widgety (do češtiny přeloženo jako pomůcky), jistě potěší, že nová Opera přináší i opravdovou transparentnost při vykreslování těchto objektů. Bohužel se to zatím týká pouze 32 bitů. Automatickou aktualizací vyšli vývojáři vstříc uživatelům Windows. Otázkou zůstává, nakolik je to krok správným směrem, protože prohlížeč nepatří zrovna do okruhu programů, které by měly běžet s administrátorskými právy.

 

Operu 10 zatím testuji půl dne a nesetkal jsem se ani s jedinou známkou nestability, což je u alfa verze pozoruhodné. Pokud chcete novou Operu také vyzkoušet, stahujte ze stránek Opery.

opera_acid3.png

Acid3 test v Opeře 10

 

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog



Public Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station