přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Opera Turbo: něco pro mobilní připojení

E LINKX

Opera Turbo: něco pro mobilní připojení

První testovací verze "desktopové Opery Mini", co zajímavého přináší?


V posledních týdnech jsme si mohli přečíst články o novém produktu norské firmy Opera ASA nazvaném Opera Turbo. Články byly většinou plné marketingových taháků jako "zrychlení načítání stránek až o 80 %!" atd. Dnes Opera konečně uvolnila první testovací verzi s "turbo funkcí", takže si ten zázrak může vyzkoušet každý sám.
O co se vlastně jedná? Zatímco na desktopu není Opera příliš úspěšná (u nás ji používá odhadem 6 % uživatelů), na poli mobilních prohlížečů je lídrem a jejím bezesporu nejúspěšnějším produktem je Opera Mini. Ta funguje tak, že veškerý provoz jde přes servery Opery, který stránku optimalizuje, odstraní prvky, které člověk na mobilu nevyužije (např. Flash) a převede ji do speciálního jazyka, kterému rozumí Opera Mini. Výsledkem je značná (někdy i 90%) úspora dat a citelné zrychlení brouzdání. Navíc je Opera Mini napsaná v Javě, takže ji lze provozovat prakticky na jakémkoliv dnešním mobilu.
Opeře se tato technologie natolik osvědčila, že se ji rozhodla aplikovat i na další platformy, nyní konkrétně na desktop, proto vznikla Opera Turbo. Ta sice neupravuje a neredukuje stránky tak výrazně jako Opera Mini, protože se nemusí vypořádat s malým displayem, ale časovou a datovou úsporu nabízí také. Zaměřuje se především na jednotlivé prvky - obrázky, Flash, Ajax.

turbo3.png

Turbo se zapíná malou ikonou vlevo dole.


Opera Turbo je k dispozici pro Windows, MacOS X a Linux (32bit, 64bit). Já jsem zvolil 64bitovou verzi pro Linux. Na první pohled se nijak neliší od klasické Opery. Vlevo dole však můžete povšimnout malé ikonky hodinek. Tou se turbo spouští. Dokud je funkce vypnutá, stránky se načítají klasicky přímo ze serveru. Když ji zapnete, data jdou přes server Opery, který je upravuje. Já mám připojení o rychlosti několik desítek megabitů za sekundu s velmi dobrou odezvou, takže rozdíly pozoruji naprosto minimální. Dokážu si však představit, že někde ve vlaku, kde člověk visí na GPRS nebo Edge, to může být neocenitelná pomůcka. Tam člověk i oželí, že jsou obrázky méně kvalitní z důvodů komprese, hlavně, když se stránky rychle načítají. Škoda, že jsme něco podobného neměli před 10 lety, kdy jsme viseli na dial-upu a během načítání stránky měl člověk dost času si postavit na kafe. Opera Turbo se však může hodit i tam, kde nám jde o množství přenesených dat. Většina připojení je dnes již bez omezení, ale např. opět ty mobilní připojení datové limity často stále mají. Zkoušel jsem načíst s turbem pět stránek a už mi Opera hlásila úsporu 1 MB (jen načtení titulky iDnesu znamená úsporu půl megabajtu). Nakonec může Opera Turbo slouží také jako velmi dobrý blokovač reklamy, prvky ve Flashi automaticky nenačítá, ale nechává místo nich bílé čtverečky, načtou se, až na ně kliknete.
Ač by se na tom tato technologie neměla moc projevit, zkusil jsem Operu s turbem a bez něj otestovat v javascriptových benchmarcích SunSpider a Peacekeeper. V obou případech byla Opera Turbo lehce výkonnější (SunSpider: 6109s vs. 6159, Peacekeeper: 576 vs. 589).

oturbo.png

Komprese obrázků je znatelná (levá část loga LE načtená s Turbo, pravá načtená klasicky).

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS