přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pár triků k APT

Pár triků k APT

Jak možná víte, APT je nástroj určený ke správě balíčků v Debianu ..


Kdy jsem co instaloval?

V okamžiku, kdy vám něco přestane chodit, pak se možná stejně jako já správně ptáte, co se od té doby změnilo a která aktualizace za problém zřejmě může. K získání těchto informací stačí prozkoumání adresáře /var/lib/dpkg/info/. Každý instalovaný/aktualizovaný balíček se zde objeví a při jeho odstranění se zas smaže. Jednoduše prostřednictvím dat jednotlivých souborů můžete zjistit co jste kdy instalovali. Pro přehled o datech (řazeno sestupně) a základní listování výpisu bude stačit něco jako

ls -lt  /var/lib/dpkg/info/*.list | more

Mixovaný systém

Mixovaný systém je věc díky které můžete využívat všechny dostupné větve debianu (stabilní, testovací, nestabilní, experimentální ...) a přitom si vybírat které balíčky z jaké větve chcete používat. Bohužel instalace novějších balíčků s sebou často nese aktualizace dalších závislostí a tak se to postupem času může vymknout kontrole. ;-)  Na druhou stranu, pro odvážné, je to jednou z možností jak se více či méně držet ve vodách stabilního Debianu a přitom instalovat ty nenjnovější verze často používaných programů, u kterých toto oceníte.

Instalace balíčku z určité větve

Udržujete-li mixovaný systém, pak vám je jistě známa volba

aptitude -t testing

která vás přenese do testovací větve a tak podobně. Stejně tak můžete rovnou instalovat balíček z určité větve např. takto

aptitude install iceweasel/testing

Ve výsledku se pak můžete ztratit a tak se ptáte:

Z jaké větve mám které balíčky?

Odpověď na tuto otázku vám dá apt-show-versions.

apt-show-versions | grep testing

zobrazí seznam balíčků z testovací větve. Pro ne tolik popisný seznam se vám pak může hodit např. toto

apt-show-versions -b | grep testing

O tom jak se dělá mixovaný systém najdete informace třeba zde, v části Jak udržovat smíšený systém.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...