přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Používáte splash screen?

Používáte splash screen?

Řeč bude o obrázku na pozadí při zavádění systému ..


Význam takového obrázku při načítání obrazovky je zřejmý - ochránit uživatele od té hromady výpisů jádra a procesů spouštěných při startu počítače. Ono, kdo by si chtěl při zavádění systému číst o chybách jádra, nedokonalostech HW, o tom kterou službu a s jakou chybou se nepodařilo spustit a kterým službám se to naopak povedlo, o čemž mohou uživatele informovat další hromadou informací.

Mně osobně to nevadí - rád si počtu ;-), ale běžného uživatele to může vyděsit, odradit nebo dokonce zcela znechutit. Je tedy zajímavé sledovat jak se obrazovka zobrazovaná při startu počítače mění. Zatímco u Linuxu to bylo původně čistě textové rozhraní s hromadou toho zmiňovaného textu a dnes (zejména u těch uživatelsky přívětivých distribucí Linuxu) se směřuje k pěkným přímo motivačním obrázkům se stavovým proužkem znázorňujícím proces zavádění systému.

U operačního systému Windows to byla grafická zaváděcí obrazovka snad odjakživa (vyjma záchraného režimu a jakéhosi pazmetku textu u prvních verzí Windows) no a u posledních verzí toho systému už ani nepoznáme co se to vlastně zavádí - jen jakýsi čtvereček zběsile běhá v takovém rámečku. ;-)

Já jsem k tomuto účelu použil splashy. Výhodou programu je snadná instalace i nastavení a proti jiným programům tohoto druhu není nutno kompilovat vlastní jádro.

Instalace

aptitude install splashy

Nastavení

Popis toho co je třeba provést najdete v souboru /usr/share/doc/splashy/README.gz, dovolím si to říct vlastními slovy. V souboru /boot/grub/menu.lst jsem upravil řádek

# defoptions=

na

# defoptions=splash vga=791 quiet

a v terminálu zadal

update-grub

Tím se k používaným jádrům (jádru) přidá potřebný dovětek, díky kterému se při zavádění systému zobrazí kýžený obrázek.

Opravdu to funguje?

Restartujte počítač a uvidíte. S grafikami Intel a ATI mám dobré zkušenosti. Pokud používáte ovladač nvidia, pak uvidíte sami. Dál jsem po tom nepátral, ale tady mi grafika mrzne.

Pokud používáte šifrovaný oddíl (např. pomocí cryptsetup) a zadáváte heslo při startu systému, pak máte smůlu. Splashy to nebere. O dalších problémech nevím. Obrazovka s obrázkem splashy se objevuje při resp. po hibernaci počítače a tak se i zde vyhnete výpisu textu na obrazovku.

Xfce a hibernace

Takový dovětek na závěr. Po kliknutí na tlačítko hibernace při odhlášení z Xfce se mi objevovala prapodivná hláška, která vypadala takto:

Režim spánku a hibernace jsou podporovány pouze pomocí vrstvy HAL, která nyní není dostupná.

Vyřešila to aktualizace balíčku hal z testingu Debianu.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

DT Summit MP

Tagy