přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Přijeďte na konferenci do Žiliny

Přijeďte na konferenci do Žiliny

Koná se 1.-4.7. 2010 na Žilinské univerzitě a mezi tématy je zařazeno také překládání a lokalizace svobodného softwaru.


Konference se jmenuje Otvorený softvér vo vzdelávaní, výskume a v IT riešeniach 2010 a navazuje na loňský ročník. Jak vyplývá z názvu, hlavním motivem je vzdělávání a školství, samozřejmě v kontextu svobodného softwaru a otevřeného obsahu. Liberix se představí s přednáškou Open source software ve školství - zkušenosti a potenciál, kde představím případové studie nasazení a také softwarový katalog, jehož první verzi jsme právě zveřejnili.

Hlavní důvod, proč píšu tyto řádky, je ale jiný. Během konference proběhne - alespoň se o to snažíme - odborný panel překladatelů svobodného softwaru. Už jsem napsal několika týmům a jejich koordinátorům s prosbou o účast. Sledujeme dva cíle:

  1. Lokalizace a překlady jsou sice náročné, ale zajímavé činnosti a mohou oslovit další zájemce, kterých není nikdy dost. Chtěli bychom, aby se na konferenci představili lidé, kteří překládají. A aby také ukázali, co to obnáší, s čím pracují a jak se to vaří.
  2. Slovenské překladatelské týmy potřebují více lidí, aby se zlepšila kvantita. Když jsme připravovali Mandriva Linux 2010 (Mandriva Linux 2010 CZ – Instalační a uživatelská příručka), zjistili jsme, že mnohý software slovensky vůbec není. To je špatné - Linux pak v praxi nemá šanci. A je veřejným tajemstvím, že třeba slovenský tým GNOME příliš nefunguje - stačí se podívat na statistiky (v době psaní článku bylo stabilní GNOME 2.30 přeloženo pouze ze 46%).

Pořadatelé konference se tedy rozhodli pomoci rozvoji překladů v obou zemích a vyzývají překladatele, aby přijeli do Žiliny diskutovat, poučit se a třeba ty provozní problémy také vyřešit. Zváni jsou samozřejmě všichni zájemci o svobodné a otevřené technologie. Stáhněte si pozvánku a vyvěste ji ve své škole, pošlete do konferencí nebo twítněte o tomto článku. Na viděnou v Žilině!

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »