přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, První dotek Mandrivy 2009

CADservis

První dotek Mandrivy 2009

Linuxovou distribuci Mandriva není nutné dlouho představovat. Patří mezi uživatelsky přívětivé distribuce, vhodné do rukou linuxovým začátečníkům. Chtěl bych se s vámi rozdělit o svou čerstvou zkušenost s její nejnovější verzí 2009.


Tvůrci distribuce zvolili do role základního desktopového prostředí čerstvě uvolněné KDE 4.1.2. Tím jsme ale výčet zásadních změn v distribuci zdaleka nevyčerpali. Hned při instalaci se uživatelé seznámí se zcela novým instalátorem, při konfigurací ocení silně inovovaný základní konfigurační nástroj Ovládací centrum a jistě s chutí vyzkouší novou verzi OpenOffice.org 3.0. Zkušenější uživatelé ocení jádro 2.6.27 a Firefox 3 a příznivci GNOME jeho nejnovější verzi 2.24.

Plocha KDE4Plocha KDE4

Instalace distribuce proběhla dle očekávání bez problémů. Nepříjemné překvapení nastalo při konfiguraci tiskárny. Tiskový subsystém nebyl vůbec nainstalován! Ukázalo se, že to není závada, ale záměr tvůrců distribuce. Konfigurační nástroj situaci zvládl a potřebné balíčky bez potíží doinstaloval. Desktopové prostředí KDE 4.1 je velice atraktivní a nezapře inspiraci prostředím Windows Vista. Především „widget“ s analogovými hodinami a možnost přidávání dalších widgetů na plochu mě doslova okouzlila. Okouzlení pominulo v okamžiku, kdy jsem si omylem smazal hlavní panel. Pokud při jeho opětovném skládání začnete widgetem s hlavní nabídkou Mandrivy, zabere si celý panel pro sebe a nic dalšího už na panel nepřidáte.

Roztažené tlačítko pro hlavní nabídkuRoztažené tlačítko pro hlavní nabídku

Začít je nutné od dalších widgetů a až po částečném zaplnění panelu přidat kýženou hlavní nabídku. Po chvíli hraní si s ikonami a widgety spadla Plasma – nová pracovní plocha prostředí KDE. Nepomohl restart X serveru ani restart celé distribuce. Prostředí KDE 4.1 bylo mrtvější než „kyslejovic slepice“. Jediné, co dokázalo pomoci, bylo znovuvytvoření uživatele, které obnovilo prostředí v počátečním stavu. Při dalším zkoušení se mi takto závažný pád Plasmy nepodařilo zopakovat. Tím ale neříkám, že by Plasma nepadala. Zkusil jsem starší prostředí KDE 3.5. Chybějící českou lokalizaci se mi podařilo vyřešit snadno, ale ukázalo se, že nový konfigurační nástroj KDE si se starší verzí příliš nerozumí. Například se bez ohledu nastavení spouštěly aplikace a otevíraly složky jediným kliknutím.

Nastavení klávesnice a myšiNastavení klávesnice a myši

K těmto potížím se přidaly časté pády některých programů. Především Ark a Kopete padaly jako listí na podzim.

Ark spadlArk spadl

Ano, jde o detaily, ale právě tyto detaily odlišují dokonale fungující desktopové prostředí od problémového. Nezbylo mi než vyzkoušet pro Mandrivu méně typické prostředí GNOME 2.24 a zkušenosti s ním mi daly odpověď na otázku, která zní trochu jako špatný vtip. Která z obou verzí prostředí KDE je na nové Manrivě vhodnější k užívání? GNOME. Opravdu, GNOME mi po negativních zkušenostech s oběma verzemi KDE připadlo jako oáza stability a bezproblémové funkčnosti.

Práci mi znepříjemňovalo jen nastavení programu Nautilus. Standardně má v nové verzi vypnutý režim browser. V něm mu schází postranní panel, panel s ikonami a panel s adresou. K tomu je každá složka otevřena v novém okně.

Nový NautilusNový Nautilus

Naštěstí nejde o nic složitého. Z nabídky GNOME vyberte Systém – Volby – Editor nastavení a přepínač always_use_browser v cestě Apps/Nautilus/Preferences nastavte na hodnotu zapnuto.

Starý NautilusStarý Nautilus

Na hodnocení nové Mandrivy je příliš brzy. Mé pocity z ní jsou ale smíšené. Desktopové prostředí KDE 4 nesporně potřebuje vyzrát, stejně jako potřebují vyzrát některé další části distribuce. Proto bych distribuci doporučil spíše uživatelům ochotným experimentovat, které drobné problémy neodradí.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...


Infor

Public Relations

Pozvánka na konferenci Infor Inspire Online – 21. dubna 2020

InforSpolečnost Infor srdečně zve na virtuální konferenci Infor Inspire Online, která se uskuteční 21. dubna 2020. Online konference je náhradou za událost Inspire London, jež se měla uskutečnit v konferenčním centru ExCel London, zrušenou v důsledku koronavirové epidemie začátkem března. V zájmu zdraví všech participujících proto organizujeme virtuální konferenci, na které představíme nejmodernější technologie a inovace z dílny Infor.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao GIF