přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Reportáž: Konference Linux do škol

POINT.X (2018-19)

Reportáž: Konference Linux do škol

Konference Linux do škol začínala v mrazivém ránu 15.listopadu na půdě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Přinášíme podrobnou reportáž, aby i naši čtenáři věděli, jak může vypadat konference o Linuxu. Ano, jako Yetti.


reklama

Konferenci zahájil předseda OSS Alliance Filip Molčan a na začátku dostali slovo také hosté - Olga Zubová, poslankyně za Stranu Zelených, jejíž jméno se nedávno skloňovalo v souvislosti s uvolněným postem ministra školství, a zástupce ministerstva. Škoda, že se zdrželi pouze krátkou chvíli, protože především zástupce ministerstva by si asi vyslechl kriziku jak ze strany téměř všech přednášejících, tak z řad posluchačů, mezi kterými jasně dominovali učitelé informatiky.

Podle mého názoru nastal vrchol konference již na začátku, protože prezentace Mgr. Lány o nasazení Linuxu na jejich škole a o jeho zkušenostech s provozem Linuxu ve škole byla opravdu skvělá. Šlo vidět, že pan Lána tím opravdu žije a s danou problematikou má velké praktické zkušenosti. Prošel a okomentoval všechny programy, které ve škole používají, také ukázal výtvory žáků, z nichž některé byly opravdu skvělé. Jen jsem si v duchu říkal, škoda, že takové možnosti nebyly za mých žákovských let. Vývoj je přece jen někde jinde. Nastínil i několik výhod OSS pro školství. Nejvíc mě zaujal názor, že je důležité vychovávat přizpůsobivé, flexibilní a chytré uživatele, kteří se nezaleknou např. jiného operačního systému. Musím plně souhlasit. Bohužel dnešní školská informatika generuje uživatele, kteří jsou zvyklí na jeden program, na jeden operační systém, někdy i na jedno nastavení prostředí. Situace typu "kde se poděly mé ikony?" jsou dnes bohužel krutou realitou a školství na tom má nemalý podíl.

Obrázek:  ldos1.jpg

Mgr. Lána a přednáška o nasazení Linuxu ve škole

Další prezentaci měl Jan Louda z IBM. Víceméně jen demonstroval podporu IBM open source a školám zmínil například, že více než 600 vývojářů IBM pracuje na open-source projektech. Na začátku prezentace zmínil, že prezentaci pro konferenci o OSS si připravil v OpenOffice.org, a tak ho docela zaskočilo, když mu tu dali k dispozici Windows a MS Office. Osobně si myslím, že to bylo kaňka na celé konferenci. Protože vždy je faux pais, když je na konferenci o Linuxu k prezentacím používám Windows. Přitom, jak se zmíním u další prezentace, prezentovat na Linuxu šlo.

Jako další před posluchače předstoupil Jakub Suchý, který si připravil ukázku toho, jak využít CMS Drupal pro stránky školy. Přepnul projektor na svůj počítač s Ubuntu a všem ukázal, jak se Drupal instaluje a následně spravuje. Bylo to poprvé a naposledy, kdy se na projektoru objevil Linux. Na konferenci o Linuxu docela málo...

Další přednášející, Saša Vidovič, se představil jako sestra, což od příslušníka mužského pohlaví zní poněkud zvláštně. Nakonec se vše vyjasnilo, sestra byl jen povoláním (a já myslel, že se jím říká bratři) a zastupoval společnost, která se zabývá e-learningem pro sestry. Vysvětlit, že celoživotní vzdělávání není pro sestry nejen nutností, ale i povinností a jelikož ne celá republika má dobrou nabídku prezenčních kurzů, rozhodl se jednoho času vytvořit e-learningové kurzy. Po vzevrubném prozkoumání trhu nakonec dospěl k tomu, že OSS řešení, konkrétně LMS Moodle, je pro něj nejlepší. Ve zbytku svého času popsal zkušenosti s provozem a také jmenoval další OSS e-learningový software, o kterém uvažují - Olat.

Poslední prezentaci před polední přestávkou měl Jiří Boháč z české pobočky SUSE. Ten měl na starost seznámit posluchače s tím, co je distribuce, jaké typy distribucí existují a jak se navzájem liší. Jako bonus přinesl vlastní zkušenosti s Linuxem na střední škole, protože sám dělá na jedné z nich na částečný úvazek správce. Poprvé také naťukl "aplikační server-terminál" jako řešení, které školám ušetří nemalé výdaje za hardware.

Obrázek:  ldos2.jpg

Václav Svátek ukazuje řešení své firmy

O tomto řešení se šířeji rozpovídal Václav Svátek ze společnosti Českomoravské informační systémy , která se zaměřuje mimo jiné na vybavování školních počítačových učeben, a jejich řešením je právě onen systém aplikační server-terminál (firma ČMIS na konferenci i instalovala několik terminálů s Linuxem, aby si jej mohli účastníci vyzkoušet). Nebo-li škola pořídí jeden aplikační server, jenž je takovým výkonným srdcem terminálů, které jsou ve formě hodně zredukovaných počítačových stanic. Všechny aplikace jsou potom spouštěny z aplikačního serveru. Výhody jsou nesporné. Jednodušší správa, např. nové programy není potřeba instalovat na každou stanici zvlášť, ale pouze na serer, menší náklady na hardware - aplikační server sice tvoří vysokou nákladovou položku, ale terminály zase stojí mnohem méně než klasické počítačové stanice.

Obrázek:  ldos3.jpg

Terminály od firmy ČMIS, které kolovaly po místnosti

Pan Svátek ukázal i několik cenových srovnání, např. cena učebny založené na jednotlivých nových počítačích a na jejich řešení. Zajímavé bylo také srovnání jejich řešení s Linuxem na serveru a s Windows na serveru. Aplikační server na Linuxu pro 80 uživatelů vyšel na 45 100 Kč s DPH a stejná varianta s Windows na 136 300 Kč s DPH, celý rozdíl je cena licence Windows. Pan Svátek očividně nemá Microsoft v oblibě a během prezentace měl pár ironických poznámek na jeho adresu. Také se zeptal, jestli v místnosti nesedí zástupce MS. Na to se přihlásil jeden z posluchačů, v sále to lehce zašumělo a bylo zaděláno na pořádný flame. Zástupce Microsoftu argumentoval, že cenové srovnání je chybné, protože lze vybrat levnější variantu Windows Serveru, na to mu přednášející řekl, že levnější varianta je s omezenou operační pamětí a je tudíž nedostatečná.

Když zástupce MS začal s tím, že nemůžeme porovnávat hrušky s jablky (Linux a Windows Server), začali se někteří dávat účastníci hlasitě najevo svoje emoce. Naštěstí byl flame úspěšně zažehnán a mohlo se pokračovat ve věcné rovině.

Dalším přednášejícím byl Janek Wagner, který přišel s prezentací Život s Linuxem na střední škole. Jelikož se však nechtěl opakovat po kolezích před ním, rozmlouval především o různých open source projektech pro školství. Postěžoval si, že pod záštitou Evropské unie vzniká plno vynikajících projektů, kterým však většímu úspěchu a rozšíření u nás chybí lokalizace a propagace, a Ministerstvo školství o tyto projekty vůbec nejeví zájem. Za všechny jmenované projekty uveďme například Xplora, což je live distribuce, která údajně obsahuje obrovský balík výukových programů pro přírodní vědy.

Nakonec se na řadu dostal  Bohumil Vošický, ředitel Terasoftu, tvůrce výukových programů. Z věcné stránky prezentace lze vybrat, že Terasoft momentálně vyvíjí své programy ve Flashi, takže není problém je provozovat pod Linuxem. Mnoho starších her údajně dobře funguje pod Wine. Postěžoval si na určité limity Flashe a svěřil se, že už se těší, co se vyklube z technologie Microsoftu Silverlight. Pan Vošický mluvil hodně ze široká a mimojiné se zmínil, že Windows Vista 64bit jsou opravdu dobrý systém a umí výběrně správu paměti (konečně?). Mimo jiné prohlásil, že Linux učitelům do škol ani nedoporučuje. Inu pěkná tečka za konferencí Linux do škol :-)

Obrázek:  ldos4.jpg

Bohumil Vošický z firmy Terasoft

Na konci konference ještě proběhla ještě panelová diskuse a kolem třetí hodiny se všichni rozešli do svých domovů.

Nahoru

Příspěvky

Reportáž: Konference Linux do škol
gonio 17. 11. 2007, 00:00:01
Odpovědět  Odkaz 
moc pekné info :)
a celkem je zajímavé, že microsoft posílá své lidi na takové akce, asi chtějí mít přehled z 1. ruky :)
Martin Šín Reportáž: Konference Linux do škol
Martin Šín 17. 11. 2007, 10:38:05
Odpovědět  Odkaz 
Mno, proti nasazení Linuxu ve školách jednoznačně mluví neexistence programu typu "školní agenda" pro jiný OS než Windows. Dalším nepřekonatelným problémem je velmi nízká počítačová gramotnost učitelů. Tím mám mj. namysli (ne)rozumnou neochotu se učit čemukoliv novému nebo čemukoliv jinému. Co je zajímavé, děti s tím problémy nemají, ale zřejmě to bude odpor "z principu". ;-)
Vlastimil Ott Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Vlastimil Ott 17. 11. 2007, 10:50:10
Odpovědět  Odkaz 
Není se co divit.

http://ceskaskola.cz/Ceskaskola/Ar.asp?ARI=104434&CAI=2124
Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Petr 17. 11. 2007, 18:31:10
Odpovědět  Odkaz 
Řekl bych, že pro nepočítačově založeného člověka, který je dříve narozený, tzn. má nad 50 let může být problém se cokoliv nového naučit. Viděl jsem to před pár lety, když jsem ještě navštěvoval gympl, učitelé si dělali jakési školení na "zvýšení počítačové gramotnosti", no a také se někteří svěřovali nám žákům, jakou z toho mají hrůzu, jak jim to nejde, jak jim to připadá složité,... Ani se jim nedivím. Jsou to lidé, kteří bydlí na vesnici a přirozenější je pro ně zemědělství, než počítače...
Vlastimil Ott Re:Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Vlastimil Ott 18. 11. 2007, 11:08:41
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím, ale dodávám - učitelé by si konečně měli uvědomit, že se musí vzdělávat, protože jejich neznalost je vidět. Evergreen, že je to moc nové a já moc starý, abych se to učil, dneska už nikoho nezajímá, to mohli říkat v 90. letech. Dál už je to lenost. A ti kteří nechtějí, jsou přesně ti, kteří by měli odejít, protože zabírají místo těm, kteří to umí, ale nedostanou příležitost. Věkový automatismus snad do deseti let vymizí. Doufám.

To zmiňované školení bylo v rámci INDOŠe, bylo povinně a platili jsme ho všichni (miliardová kauza teprve čeká na své objevení). Tak se k tomu také přistupovalo. Já, který dělám s počítači od roku 1991-2, jsem musel dělat test Z, kde jsem zatrhával, co je hardware a že virus může být rezidentní. (Opravoval to tehdejší 'kolega', takže jsem samozřejmě zcela objektivně dostal asi osm bodů penále.) Kolegyně to zvládly různě, ale zvládly.

Je to jen otázka motivace.
Martin Šín Re:Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Martin Šín 19. 11. 2007, 08:14:00
Odpovědět  Odkaz 
Momentálně musím říct, že Linux (Mandrivu) doma používají oba rodiče a to, že jim bude k 60. Prakticky jim to je jedno a výhodu to má takovou, že to nejde zavirovat. Máma je ráda, že si prohlédne Internet a s menšími či většími problémy někde něco nakliká a táta na tom dělá kde co... Takže věkový problém bych tak tragicky neviděl a sice mě to neomlouvá, ale musím se přiznat, že "instruktáž" k používání systému jsem jim dal téměř nulovou... Obecně samozřejmě platí, že s Linuxem se lépe a rychleji naučí pracovat lidé, kteří sedí u PC poprvé. Lidé zvyklí na WIN se pak snaží zpravidla Linux přizpůsobit WIN a buď přijdou na to, že to nejde, nebo se vrátí zpět.

K tomu SASu, ano to je sice pěkné, ale on padá sám o sobě ve windows, tak bych se ho 2x tolik bál ve wine. Sám si ho sice ve Wine pustím, ale k nativnímu běhu to má dost daleko. Teď nevím, ale jak je na tom Wine např. s tiskem? Mimochodem, věděli jste, že wine nepodporuje port USB? ;-)
Re:Reportáž: Konference Linux do škol
JardaK 18. 11. 2007, 17:52:10
Odpovědět  Odkaz 
Školní agenda sice existuje jen pro Windows, ale jestliže vám perfektně funguje ve Wine i v síťovém provozu, potom tento problém padá. Mluvím o produktech DM Vysvědčení a DM Evidence. Již v loňském šk. r. se tedy u nás psalo vysvědčení v prostředí Mandrivy.
Vlastimil Ott Re:Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Vlastimil Ott 18. 11. 2007, 18:25:08
Odpovědět  Odkaz 
A SASka jede taky, jak jsem psal na blogu na Abíčku.
Reportáž: Konference Linux do škol
Petr 18. 11. 2007, 19:58:46
Odpovědět  Odkaz 
Určitě je toho mnoho co zlepšovat. Mrzí mě, jakožto studenta informatiky, že jsou na mnohých školách propastné rozdíly ve výuce informatiky - myslím tím základy a střední. Moje názory jsou jen tak ze zkušensoti, nejsem všeználek. Řekl bych, že většina škol už má schopné počítače a internet pro výuku. Mám bratra, který navštěvuje základku (7. tř.) a velmi mě zajímá co se učí, jak se to učí. No a z hrůzou zjišťuju, že je výuka na velmi slabé úrovni - v 6. třídě asi jedno pololetí se "učili založit si mail na Seznamu", pak jsem zaznamenal, že dostali obrázek klávesnice s popisem jednotlivých kláves... a to je tak asi vše. Letos se učí něco ve Wordu, ale pořádně sem se nedozvěděl co... a hlavní činnost co mají je volná hodina - bezcenné brouzdání internetem, icq, youtube,... Kdyby se aspoň učili efektivně vyhledávat informace, znát možnosti internetu. Zkrátka mají to tam bídné. Ale z doslechu vím, že to takhle nevypadá všude, že je mnohde výuka pestrá a užitečná. Je to blbé z toho důvodu, že je to pro děti nevyužitý čas, získají špatné návyky při práci s počítačem, internetem - znají jen komerční, brakový, "zábavný" obsah. A co víc, ti nadaní nemají možnost seriózně se naučit využívat počítač.
Dále znám dva lidi, učitele, kteří dělají "správce sítě" ve školním prostředí, přitom k tomu nemají potřebné vzdělání, zkušenosti, vztah. Jak se pak může výuka v informatickém směru rozvíjet?
Ještě k tomu INDOŠi, neznám přesně jak ten projekt probíhal, co bylo špatně a tak (ani mě to nijak zvlášť nezajímá), ale dobrý správce sítě a učitel informatiky na mém bývalém gymplu na indoš často nadával a měl k tomu různé oprávněné argumenty - a to všechno jsme zaplatili mi. Jinak se naše škola dostala do situace, kdy do druhé učebny koupila repasované počítače a nasadila Linux, to byl myslím určitě dobrý krok - byla to rozhodně jedna z příčin, díky které jsem se začal zajímat o počítače a proto teď studuji informatiku.
Ještě mám jednu zkušenost se zavádění internetu do veřejných knihoven. Není to sice přímo o Linuxu, ale když jsem se už tak rozjel... Dělám knihovníka ve vesnické knihovničce a před dvěma lety se v rámci projektu internetizace knihoven zavedl internet. Nemapatuji si přesně detaily toho projektu (dá se to ale dohledat), faktem je, že standartně mělo být připojení ADSL rychlost asi 0,5 Mbit. Nicméně, kde to nebylo z technických důvodů možné, to je i náš příklad, tak byla zřízena ISDN linka 64 kbps. Zarážející je však cena, kterou stát tři roky hradí - zřízení kolem 3000 Kč, měsíční provoz 2000 Kč!!! (možná se v číslem drobně mýlím, ale tehdy mě to vyrazilo dech) Využití vypadá asi takhle, internet je přístupný dvakrát týdně po dvou hodinách - navštěvují ho většinou děti a mládež - online hry, chat, icq... V dnešní době mám ve stejné obci připojení wifi 3/1 Mbps, za 299 Kč měsíčně... Nicméně v knihovně je stále ISDN za cenu přes 2000 Kč. Ano, tak náš stát hospodaří s penězi. S odstupem času z toho bude asi také kauzička. Nepopírám, že někde internet v knihovně je zařízen a využíván efektivněji, ale myslím, že takových příkladů jako u nás - zvláště na malých vesnicích je spousta.
Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Janek 19. 11. 2007, 16:52:35
Odpovědět  Odkaz 
"Zarážející je však cena, kterou stát tři roky hradí - zřízení kolem 3000 Kč, měsíční provoz 2000 Kč!!!" - projekt internetizace knihoven je posledním pozůstatkem INDOŠe - připojení je přes takzvaný intranet veřejné správy a tam jsou dodnes takovéto ceny. Semipermanentní ISDN Telefonica O2 ponechává tam, kde ADSL nelze realizovat nebo tam, kde se uživatel neozve.
Reportáž: Konference Linux do škol
Martin Chlouba 18. 11. 2007, 20:05:29
Odpovědět  Odkaz 
Hezka reportaz. Tu vetu od sefa Terasoftu bych nepovazoval za tecku konference, rikal to nekdy uprostred prednasky. Myslim, ze z tech ucastniku bylo znat, ze chteji do sve skoly oss. V uplnem zaveru jeden z nich pronesl krasnou otazku, ze se mu to vsechno libi a jestli ho naucime linux nainstalovat:-)

ad. Microsoft... taky jsme radi, ze maji zajem a jejich zastupce si zurive psal poznamky z prubehu konference. Asi mel druhy den prednasku v jejich krasnem sidle, kde pry maji na stropech obesene tucnaky:-)

Dokonce muzu rict, ze se zaregistroval v poradi jako druhy, navic jeste pred zverejnenim oficialni pozvanky na konferenci!:-) Mozna jsme mu meli predat nejakou cenu, treba tu krabici se SUSE:-)
Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Janek 19. 11. 2007, 17:01:53
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že věta Bohumila Vošického byla mírná provokace. Ale ještě k jejímu kontextu, dnešním učitelům skutečně lze jen obtížně Linux doporučovat bez zajištění adekvátní podpory. Zmínil jsem to ostatně v mé přednášce (http://jankovy.nazory.cz/linuxexpo2007/oss-msmt-2007.html), díky průběhu SIPVZ a i systému školení v něm, mají učitelé i správci školních sítí většinou velmi nízkou ICT kvalifikaci a omezenou schopnost si ji zvyšovat samostudiem.
Jirka Vrba Re:Re:Reportáž: Konference Linux do škol
baf 19. 11. 2007, 19:26:40
Odpovědět  Odkaz 
a myslite si, ze by by byl zajem o elearningove kurzy zaklady linuxu mezi kantory?
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Jiří Eischmann 19. 11. 2007, 22:34:52
Odpovědět  Odkaz 
Nápad to není špatný. Bavil jsem se tam s několika učiteli. Někteří již byli dlouhodobí uživatelé Linuxu, někteří jím nebyli zasažení skoro vůbec a na konferenci byli ze zajímavosti. O Linux zájem mají, ale zatím o něm mnoho neví, neví, kde začít, co to obnáší atd. Pro ně můžou být e-learningové kurzy přínosem a měli by o ně i zájem, druhá věc je, jak početná tato skupina je a jestli by jim to školy zaplatily, protože pochybuju, že by měli zájem si to platit ze svého. Dokázal bych si něco takového představit ve spolupráci s ministerstvem školství (i když po tom, co jsem slyšel na konferenci o aktivitě ministerstva v těchto záležitostech, nevím, nevím). Nemuselo by jít jenom o Linux, ale o OSS obecně. Linux nemůže být všude, ale kdyby se podařilo naučit učitele pracovat např. s OpenOffice tak, aby to pak byli schopní učit své žáky, tak by to byl taky úspěch.
Reportáž: Konference Linux do škol
Bohumil Vošický, Terasoft 19. 11. 2007, 20:34:52
Odpovědět  Odkaz 
Já chápu, že autorovi článku připadalo čtenářsky zajímavé vložit mi do úst v článku zmíněnou větu ("Mimo jiné prohlásil, že Linux učitelům do škol ani nedoporučuje."). Nic takového jsem opravdu, ale opravdu neřekl :)
Řekl jsem že určité skupině škol, bohužel v tento okamžik té větší, nemohu Linux s klidným svědomím doporučit. V oblasti ICT ve školství se pohybuji 15 let a vím co školy používají, co potřebují a za tu dobu si troufnu realisticky posoudit možnosti. Asi by bylo lepší, pokud bych na konferencích Linuxu chválil Linux a jinde zase Microsoft, jako někteří mí kolegové. Nic takového ale nedělám a ani dělat nebudu. Bohužel, v praxi je máloco černobílé, byť jednoznačné názory mají někteří lidé raději a články typu "tohle je naprosto skvělé a vše ostatní k ničemu" mají i větší čtenost. Bohužel, život je složitější...
Jiří Eischmann Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Jiří Eischmann 19. 11. 2007, 22:23:17
Odpovědět  Odkaz 
Díky za reakci. Těžko říct, co vám vkládám do úst, protože v druhém odstavci říkáte prakticky totéž, ale čert to vem. Vím, že plno věcí jste ve vašem projevu řekl v nadsázce a také vím, že Linux se nehodí na vše a všude, a to se týče i školství. Osobně s vaším názorem nijak nepolemizuji a moje poznámka nakonec je myšlena taky spíše v nadsázce.
Re:Re:Reportáž: Konference Linux do škol
Bohumil Vošický 20. 11. 2007, 04:13:39
Odpovědět  Odkaz 
Díky za odpověď, asi bychom se nakonec po kratší diskuzi shodli...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog