přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sun kupuje M ve slově LAMP

Sun kupuje M ve slově LAMP

Firma Sun 16. ledna oznámila odkoupení firmy MySQL AB, která tvoří asi nejúspěšnější open-source relační databázi MySQL. Za miliardu amerických dolarů získává poměrně kvalitní sadu produktů a hlavně obrovskou komunitu uživatelů a vývojářů.


MySQL je nejúspěšnější, o tom není sporu. Dodnes si pamatuji dobu zhruba před deseti lety, kdy jsme měli potřebu použít v probíhajícím projektu open-source relační databázi. Tehdy v podstatě MySQL (byla to myslím verze 3.0) neměla konkurenci -- byla již tehdy dost dobře použitelná, řazení česky jakž takž použitelné, byla malá a rychlá. Tehdejší PostgreSQL (ten se tak ještě nejmenoval) byl ve srovnání s MySQL těžkotonážní a nedobře fungující. Hodně bodů si MySQL také přidala tím, že existovala už od prvních verzí binárka pro Windows.

Dnes je situace jiná -- na trhu je velké množství open-source databází, které jsou velmi kvalitní, výkonné a dobře si poradí v českém prostředí. Programátor si může vybírat z mnoha variant a sledovat, které parametry daný relační systém zvládá lépe. K dispozici jsou také embedded databáze (SQLite, H2, HSQL, Apache Derby) či různé (např. objektové) databázové systémy. MySQL je ale stále zářící hvězdou, která zachytila boom internetu.

A portfolio firmy Sun se rozšířilo. Tato nadnárodní společnost chce pokračovat v duálním licencování, což byl jedinečný počin firmy MySQL AB a myslím, že to byla/je asi největší ukázka toho, že na open-source softwaru se dá vydělávat dodáváním kvalitních služeb. Firma MySQL AB mistrně nastavila licencování, kulišácky udělala výjimku pro webové aplikace a nastavila vhodně ceny. Ani se nedivím, že teď někdo pojede na pěkně dlouhou dovolenou.

Že je dnes všechno v IT hodně orientováno na služby, pociťuji i přímo na sobě. Rodiče pracují ve finančnictví a pojišťovnictví a potřebují funkční poštu. Po nekonečném nastavování SMTP serverů (provider, O2, Seznam) a častých výpadcích začínám uvažovat o Google Apps. Za nějakých 40 euro ročně za účet získáváte 25 GB prostoru, záruku 99,9% dostupnosti (měsíčně, podle SLA by Google kompenzoval výpadky prodlužováním placeného období zdarma), IMAP přístup, webové rozhraní na poštu v kvalitě Google(TM), několik dalších aplikací (malá kancelář on-line) a hlavně administrační konzoli, kde si všechno "pošéfuji" nadálku. Věřím, že datacentra firmy Google rozprostřená po celém světě mohou zaručit vysokou dostupnost -- a o tu mi jde především.

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...