přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Systém na starý notebook

Control

Systém na starý notebook

Jak jsem instaloval systém na deset let starý notebook.


reklama

Včera mi volala máma, že jí odešel šest let starý notebook, na kterém jí běželo Ubuntu, a jestli bych jí nepomohl. Moc mě to nepotěšilo, protože teď dny musím trávit nad učebnicemi, ale co se dá dělat. Musel jsem strávit noc nad níže popsaným problémem.

V rodině máme ještě téměř deset let starý notebook Acer Travelmate 223x, který může používat, dokud si nekoupí něco lepšího. Problém byl, že ten notebook měl opravdu slabé hardwarové parametry: Celeron 1,13 GHz, 256 MB RAM a extrémně pomalý disk o velikosti 20 GB. Co s tím? Ano, existují super lehké distribuce, které dokáží běžet pomalu i na kalkulačce, ale musel jsem myslet na mámu, jejíž koníčkem počítače opravdu nejsou. Rozhodoval jsem se mezi prostředím Xfce a LXDE. Nemůžu si pomoct, ale Xfce jsem zkoušel několikrát a nepovažuji ho za příliš dobré "lightweight" prostředí (sorry, Miro). Pokud jej doplníte o nástroje a služby, aby bylo alespoň částečně tak pohodlné jako GNOME, zjistíte, že je téměř stejně tak náročné na hardware jako GNOME (viz Xubuntu).

Z tohoto důvodu jsem se rozhodl pro LXDE, které mi skvělým poměrem pohodlnost/nenáročnost učarovalo. Dalším krokem byl výběr distribuce. Uvažoval jsem o Debianu, ale nenarazil jsem na žádnou vyladěnou instalačku (na easyLXDE se prý pořád pracuje) a nechtěl jsem máti nainstalovat čisté LXDE, v kterém nebude mít applet na ovládání wifi atd. Nakonec jsem tedy sáhl po Lubuntu. Podzimní verze 10.10 však nefungovala, protože současné ovladače od Intelu už chipset GM830 nepodporují. Musel jsem tedy stáhnout verzi 10.04.

LXDE je vlastně jen okenní manažer OpenBox doplněný o panel, na kterém běží pár vlastních appletů a třeba i nm-applet, a další velmi nenáročné nástroje jako správce souborů, textový editor,... Samotný systém s LXDE zabírá v paměti jen pár desítek MB, což je vážně super. Nicméně systémem to nekončí. Potřeba jsou také nenáročné aplikace. Jaký prohlížeč na tak nevýkonný počítač, když prohlížeče dnes běžně v paměti zabírají stovky MB.

Výchozím prohlížečem v Ubuntu je Chromium. To ale nepovažuji za zcela vhodnou volbu. Jedná se o velmi rychlý prohlížeč, ale v případě, že má dostatek systémových prostředků, nenáročný rozhodně není. Zvažoval jsem i další alternativy jako Midori nebo Arora, ale nakonec jsem se rozhodl pro Operu. Ta má totiž překvapivě nízké nároky, pokud se člověk trochu pohrabe v nastavení. Stačí vypnout paměťovou cache, mazat diskovou cache při každém vypnutí,... a Opera se vejde do několika desítek MB. Na počítači běžela jako blesk, nicméně trochu ztěžkla po nainstalování Flashplayeru, který jsem nakonec s těžkým srdcem doinstaloval.

E-mail jsem vyřešil webovým rozhraním Gmailu. Při omezené RAM je lepší, když bude mít e-mail v již otevřeném prohlížeči než v další spuštěné aplikaci. Výchozím přehrávačem hudby je Aqualung, který jsem ale nahradil ještě méně náročným Audacious. Na video tam je GNOME MPlayer, který jsem ponechal. Problém může být s Office. Výchozími programy jsou Abiword a Gnumeric, které jsem tam nechal, otázka je nakolik jsou kompatibilní. Řešením může být i Google Docs.

Výsledný systém je docela svižný i na takové plečce, i když tedy s mnoha kompromisy. Ani se mi nechce věřit, že jsem na tomto stroji zcela plnohodnotně používal Mandrivu 2005. Inu, hardwarové nároky přes všechny řeči o optimalizaci a zeštíhlování letí nahoru.

LXDE_Ubuntu.png

Nahoru

Příspěvky

rionka Systém na starý notebook
rionka 15. 01. 2011, 15:10:54
Odpovědět  Odkaz 
Zajimavy clanek, nalakal me na otestovani lxde. Nenapadlo by me, ze na starou plecku lze nasadit Operu. A tak vubec, tyhle veci ctu rada, dekuji.
rionka Re:Systém na starý notebook
rionka 15. 01. 2011, 15:11:40
Odpovědět  Odkaz 
BTW ten screenshot je z toho cerstve nainstalovaneho systemu?
Miroslav Hrončok Systém na starý notebook
Miro Hrončok 15. 01. 2011, 15:36:18
Odpovědět  Odkaz 
Neomlouvej se, mluví z Tebe nevědomost, zkoušel si Xubuntu, které papá někdy víc, než Ubuntu s GNOME. Pořád nevím, jestli to je záměr. Zkus Debian nebo Arch, možná i Fedora by pomohla.
Miroslav Hrončok Re:Systém na starý notebook
Miro Hrončok 15. 01. 2011, 15:37:39
Odpovědět  Odkaz 
Doplňuji odkazem: http://forum.root.cz/index.php?topic=597
Jiří Eischmann Re:Re:Systém na starý notebook
Jiří Eischmann 15. 01. 2011, 17:13:51
Odpovědět  Odkaz 
Xfce mimo Xubuntu jsem zkoušel (Debian). Ostatně i v Ubuntu si můžeš nainstalovat holé Xfce a bude to trochu něco jiného, než když nainstaluješ Xubuntu. To je ale nenažrané právě kvůli tomu, že se snaží pohodlností co nejvíce vyrovnat Ubuntu. Samozřejmě holé Xfce je mnohem méně náročné, ale nemůžeš prostě po BFU chtít, aby se připojovalo k wifi připojovali pomocí iwconfig nebo instalovalo aktualizace pomocí aptitude. Nižší nároky na hardware jsou téměř vždy vykoupeny menší robustností (méně funkcí, menší úroveň automatizace a pohodlí pro uživatele, vzhled). Zatím jsem se nesetkal s prostředím, u kterého by to neplatilo. Abych ale slevil ze vzhledu a funkcí, musí mi prostředí nabídnout opravdu výraznou úsporu systémových prostředků a to u LXDE platí. Mimochodem holé LXDE je ještě o kus skromnější než Lubuntu, ale platí to samé, co jsem napsal u Xfce.
Miroslav Hrončok Systém na starý notebook
Miro Hrončok 15. 01. 2011, 15:40:02
Odpovědět  Odkaz 
Taks tam měl dát starou Mandrivu 2005, třeba by to šlapalo luxusně :D
Jiří Eischmann Re:Systém na starý notebook
Jiří Eischmann 15. 01. 2011, 17:17:24
Odpovědět  Odkaz 
To jsem samozřejmě mohl, ale podporovaný systém je podporovaný systém.
Opera
Leoš 15. 01. 2011, 17:55:57
Odpovědět  Odkaz 
Operu má po lehkém nastavení opravdu nízké nároky. Ještě v roce 2007 jsem ji provozoval dokonce na 200 MHz se 128 MB RAM (pod Win98)! Vypnuté animace, pluginy na většině stránek i JS. Ale narozdíl od FF a IE se to používat dalo...
Re:Opera
Leoš 15. 01. 2011, 17:57:06
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se za hromadu chyb v předchozím příspěvku. Zapomněl jsem si to po sobě přečíst.
Systém na starý notebook
dogl 16. 01. 2011, 10:28:04
Odpovědět  Odkaz 
Ještě bych doporučil wattOS. Jedná se o distribuci založenou na ubuntu, která si klade za cíl, bít nejméně energeticky náročná. To vede k tomu, že je i svižná. Já ji používám na počítači Acer TM 2490 (512 MB RAM) a vše běží dobře. Co se týká uživatelské přívětivosti, tak se jedná o kompromis. Věci jako ovládání wifi nejsou složité, chybí zde ale například aplikace na vytváření screeshotů. Distribuce je nyní dostupná v testovací verzi (RC 3), ale jelikož ji používám od beta verzí a nebyl žádný výrazný problém, tak ji můžu s čistým svědomím doporučit k běžnému používání. Ještě odkaz na oficiální stránky: http://planetwatt.com/.
Jen bych se chtěl ještě okrajově vyjádřit k tomu, které prostředí je méně náročné (LXDE / Xfce). Z mích osobních zkušeností vyplývá, svižnější a méně náročné prostředí je LXDE. Dříve jsem na výše popsaném notebooku používal Xubuntu, po přechodu na prostředí LXDE (wattOS) počítač běžel o poznání lépe. Je možné, že vše je zapříčiněno celkově menšími systémovými nároky, ale nemůžu se prostě zbavit dojmu, že s LXDE vše běží víc svižně.
Re:Systém na starý notebook
dogl 16. 01. 2011, 10:41:53
Odpovědět  Odkaz 
Na okraj, co se týká internetového prohlížeče, tak bych se vůbec nebál nasadit Midori. Verze O.2.7. sice měla problémy s flashem, které vedli k jejímu pádu, ale tato chyba se již v nové verzi nevyskytuje. Sám sice používám Operu, ale Midori mám jako druhý prohlížeč.
Miroslav Hrončok Re:Systém na starý notebook
Miro Hrončok 16. 01. 2011, 14:13:06
Odpovědět  Odkaz 
Nikdy jsem netvrdil, že by to bylo jinak. LXDE je jednoznačně méně náročné, než Xfce.
Systém na starý notebook
mnicky 16. 01. 2011, 17:38:53
Odpovědět  Odkaz 
Ked som skusal co najmenej narocny system, tak vyhrala minimalna instalacia Debianu s cistym Openboxom (nie LXDE, iba samotny Openbox). To uz bezi ako blesk asi naozaj vsade.
Ked som si Openbox ponastavoval k obrazu svojmu (klavesove skratky a pod. :-). Zistil som, ze je to to najlepsie co som zatial mal a take veci ako panel ani nepotrebujem. 99% casu pouzivam iba klavesove skratky. V buducnosti planujem este vyskusat dajakeho tiling wm a porovnat.
Je mi ale jasne, ze kazdemu to vyhovovat nemusi.

Pre zaujimavost prikladam zoznam aplikacii, pre ktore som sa rozhodol:

Doplnky k Openboxu:

feh - nastavovanie pozadia plochy pri starte
visibility - zobrazovac virt. ploch a ikoniek aplikacii na nich
conky - vypis udajov na plochu
trayer - systemovy tray
ob-randr.py - nastavovanie monitorov a rozlisenia displeja
vlastny bash skript na kontrolu stavu baterie (hlasky cez gxmessage)
lxappearance - nastavovanie vzhladu/tem
gmrun - spustac aplikacii
aumix - regulovanie hlasitosti (namapovane na hw koliecko notebooku)
scrot - screenshoty
dalsie: gnome-icon-theme dmz-cursor-theme menu

Aplikacie:
browser: opera
light ide: geany
siet, pripojenia: wicd
emul. terminalu: lxterminal
praca s archivmi: xarchiver, squeeze
prehliadace suborov: pcmanfm, mc
skener: xsane
talciaren: cups (sprava cez localhost:631)
prehliadanie pdf: evince-gtk

obrazky: gpicview geeqie gimp imagemagick inkscape phatch
hudba: vlc audacity moc mplayer mencoder transcode alsamixergui grip xine

dalsie: k3b, openoffice (potrebujem aku-taku MS kompatibilitu :-)
Systém na starý notebook
Mnicky 16. 01. 2011, 18:07:04
Odpovědět  Odkaz 
A este dodam, ze tiez pouzivam ako sekundarny prehliadac Midori. V sucasnej verzii sa uz da vcelku dobre pouzivat.
Systém na starý notebook
Rover623 16. 01. 2011, 23:35:15
Odpovědět  Odkaz 
Tohle jsem také řešil a zkusil jsem skoro vše co bylo (Fluxbox.LXDE,Xfce) a nakonec jsem skončil u klasického Ubuntu 9.10 (nejnovější tehdy byla 10.04) a to jen proto,že v 10.04 už nebyl k dispozici fungující ovladač pro integrovanou nVidia grafiku (v té 9.10 jsem ho musel také celé odpoledne přemlouvat,ale nakonec fungoval).Nutno podotknou,že rychlost proti WXP který tam byl předtím byla závratná,bylo to uživatelsky přívětivé (klasické Gnome v Ubuntu) a dokonce fungovali i méně náročné efekty aniž by to systém nějak brzdilo.

Nedávno jsem ovšem přes alternateCD cpal něco podobného ještě na slabší NTB (Tohiba,CPU 768MHz a 128MB RAM),též se starou Intel grafikou a je zajímavé,že Lubuntu nejde,ale klasické Ubuntu 10.10 ano,takže jak je to s podporou starých Intelů nevím,ale buď mám smůlu nebo je Lubuntu k ničemu,pokaždé když ho zkouším něco nejde jak má a zrychlení proti klasickému Gnome (pokud to chcete mít aspoň trochu uživatelsky přívětivé je minimální)
Systém na starý notebook
Peter Kotrčka 18. 01. 2011, 11:04:04
Odpovědět  Odkaz 
Debian s GNOME bez zbytočných hlúpostí zabral po štarte v RAM 63 MB. Náročnosť GNOME je mýtus - samozrejme, ak si distribúcie spúšťajú s GNOME aj vagón balastu, tak to môže byť aj 200 mega, ale väčšinu z toho bežný užívateľ nepotrebuje.
Re:Systém na starý notebook
letec 21. 01. 2011, 11:28:46
Odpovědět  Odkaz 
Těch 63 MB RAM u Debianu s Gnome je dobrý výsledek.
Dívám se, že Lubuntu mi sežere po startu 174 MiB RAM.
Systém na starý notebook
Rytier 21. 01. 2011, 03:08:40
Odpovědět  Odkaz 
Celeron 1.5GHz/ 500 Mb Rozdiel medzi Lubuntu a Xubuntu je vidieť.
Václav Hejda Systém na starý notebook
Venca Hejda 22. 05. 2011, 17:18:38
Odpovědět  Odkaz 
Dnes jsem náhodou testoval Lubuntu, které jsem bootoval z USB klíčenky a musím uznat, že jsem byl dost překvapen svižností. Kdybych nevěděl, že jede jako live verze z USB, tak bych tomu nevěřil. Opravdu rychlejší než mé defaultní Ubuntu z HDD.
Mám pocit, že jsem díky tomu dostal odpověď co s Unity na které si nechci zvykat :o)
Systém na starý notebook
Jarda 28. 02. 2014, 10:36:27
Odpovědět  Odkaz 
LXDE je dobrá volba. Mám je také na staším NTB (Celer. 1,4 512MB).
YouTube mi však přes prohlížeč a flash vytěžoval systém na 100% což bylo nepřijatelné. Nainstaloval jsem SMPlayer spolu s SMTube, který vyhledává YouTube video přímo a nepoužíva Flash.
Systém nyní přehrává i 720p video!

Jako lehký prohlížeč na internet používám Midori, je opravdu pekelně rychlý, sice nemá plnou podporu HTML 5, neprošel Acid 3 testem na 100%, ale i tak je to paráda.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog