přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Znáte viry?

Control

Znáte viry?

Typický nelinuxový zápisek, ale přesto o Linuxu


reklama

Dnes jsem něco málo doinstalovával na jednom počítači vybaveném nejmenovaným systémem XP v provedení opravného balíčku verze 3. Jen tak si sedím a ladím spojení na tiskárnu a najednou antivirový program hlásí, že odstranil nějakého vira (červa, jehož jméno jsem klidně zapomněl) v adresáři Documents & Settings a zároveň ho i smazal z adresáře Windows.

Říkám si divné, na nic jsem přeci nesáhl.. Nakonec se tato hláška několikrát zopakovala a antivirus mi zahlásil, že bych měl počítač raději rastartovat. Po restartu se to celé ještě jednou zopakovalo, až mě to vyvedlo z mého příslovečného klidu a počítač jsem od sítě raději odpojil. Po proskenování celého počítače jsem však nic neobvyklého nenalezl, no a antivirus konečně také ne.

Po konzultaci problému s naší sekretářkou, která byla svědkem podobného úkazu na svém počítači, jsem nakonec dospěl k názoru, že odkudsi z neznáma přišel červ, prohnal se naší sítí a opět zmizel v nekonečném Internetu. Že je systém W. díra, to jsem tušil, že se dá prolomit pomocí Wordpadu, to psali i na novinkách, že to je ovšem taková díra, to jsem nevěděl. :-)

Několik dojmů z celé situace

Odněkud si přijde vir a v klidu se zapíše na disk počítače - to samo o sobě dost vypovídá o zabezpečení systému, jak je to možné? Třeba vzdálené volání procedur RPC nebo něco jiného, nevím. Mít ho doma, bojím se o svá data.

Když už zapisuje, mohl by klidně i číst - takhle vám může zmizet certifikát do banky, nebo soubor hesel. No, to je docela divoké.

Nemít antivira nelze - ovšem vždy platí, že to nejste vy, kdo potřebuje antivirus, ale je to systém, který se bez něj neobejde.

Nejvíc virů člověk nachytá, když v systému W leze na porno stránky - to už tak docela neplatí, stačí mít počítač jenom puštěný a připojení k síti. O zbytek se postará někdo jiný.

Závěr

Někteří z vás si teď jistě řeknou, že se vám to nestane, protože máte počítač zabezpečený, ostatní si třeba pomyslí "nic nového pod sluncem". Ale ten pocit, že se mě to netýká, protože používám jiný systém opravdu stojí za to a stojí za to ho i čas od času připomínat. ;-)

Dodatek

Viru se v síti zalíbilo natolik, že se v ní rozhodl nějakou dobu zůstat. Mě teď čeká víc jak 100h věnovaných nápravě jedné z mnoha chyb W. Některé systémy bych holt zrušil, je to koncepčně staré, dělá si to co chce a má to spoustu fatálních chyb, co to asi je?

Nahoru

Příspěvky

Znáte viry?
Nfn 18. 03. 2009, 11:17:04
Odpovědět  Odkaz 
hezké, kdo by to řekl, že i s SP3 je to taková mucholapka? Vzpomínám si, že při instalaci W. s SP1, ještě než jsem tam stihnul dát ovladače, tak už to bylo zavšivené. No jo, kolejní síť, co dodat. Visty jsou na tom rozhodně líp. Ale ani u nich nemám ten správný pocit, že se mě to netýká. S Ubuntu je to už lepší ;-)
Znáte viry?
yonah 21. 03. 2009, 10:30:13
Odpovědět  Odkaz 
Jako Linuxový začátečník (cca. půl roku) si tento systém nemohu vynachválit. Co se týče instalací, virů a jiné havěti, je skvělé, že u PC nemusím mít po ruce sklenku s vodou Neurol. :)

Jen se trochu obávám toho, že až se Linux rozšíří, začnou se více psát viry i pro něj. Mám se obávat? Nebo to nebude tak strašné jako na Win s těmi viry? Budu muset nasadit antivir pro Linux?
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Znáte viry?
Alois Hýbl, DiS. 22. 03. 2009, 11:42:08
Odpovědět  Odkaz 
Podle mého, pokud člověk dodržuje určité bezpečnostní standardy a neobchází je, tak se ani se zvyšujícím počtem virů, obávat virů v Linuxu nemusí.
V následujícím odkazu je to celkem hezky popsané, proč jen vyšší rozšířenost Linuxu, virům k napadení systému stačit nebude.
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=100
Re:Znáte viry?
mm 22. 03. 2009, 12:24:16
Odpovědět  Odkaz 
Pochopitelně při větším rozšíření Linuxu se jistě nějaké hrozby objeví, ale již z principu jich bude méně - tvoba malwaru pro Linux je o něco obtížnější a možností šíření je méně.
Znáte viry?
Lukáš 22. 03. 2009, 19:53:39
Odpovědět  Odkaz 
Já teda nevím, ale prostě člověk musí být obezřetný. Linux má stále ještě punc bezpečnosti, ale není to jen dojem a netiká někde dole už pořádná bomba?

Já osobně mám Mac OS X a taky si zatím užívám pocitu falešného bezpečí, už jen tý práce, co by si červ musel dát, než by mě na Internetu vyšťoural. :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux