přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak úžasné je nemít viry

Jak úžasné je nemít viry

Při přechodu z Windows do Linuxu se člověk ptá zda nepotřebuje antivirový program. Později se dozví, že antivirový program v Linuxu netřeba a tak na něj časem zapomene.


Dnes jsem si opět uvědomil, jak je nádherné nemít viry, přesněji řečeno nemít žádné viry. Dnes jsem seděl u dvou počítačů s MS Windows s nainstalovaným programem Spyware Terminator a na obou počítačích nefungovala korektně klávesa háček/čárka. Jakmile jste stiskli háček a chtěli dopsat písmenko, napsalo to háčky dva a to samé se opakovalo i s čárkami.

 

Pomocí sledování spuštěných procesů a nástroje msconfig jsem nalezl podezřelé soubory. Jednalo se prakticky o jeden trojan, který se dovnitř dostal. Název už z hlavy nedám, ale dost mě zklamalo ClamAV (přesněji řečeno jeho bráška určený pro Windows v podobě ClamWin), které je ve Spyware Terminatoru integrováno a skenování tímto antivirem nic nedetekovalo.

 

Nicméně co jsem se si dneska znovu uvědomil, to je ten úžasný pocit jistoty, který mám, jistoty, že můj počítač s Linuxem zavirovaný není, že mohu v klidu přistupovat nejen ke vzdáleným počítačům a webům, ale třebas i do banky.

 

Nyní si ještě říkám jak je vlastně možné, že ty zlé viry tu nemám? A na druhou stranu, jak je možné, že se ty viry do Windows tak snadno dostávají? Také bych si dovolil opravit některé reklamní slogany typu „Mezi vámi a viry“, „Potřebujete antivirus“, atd. Pamatujte, že to nejste vy kdo ho potřebuje, ale operační systém, který ho vyžaduje.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

DT Summit MP