přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak úžasné je nemít viry

POINT.X (2018-19)

Jak úžasné je nemít viry

Při přechodu z Windows do Linuxu se člověk ptá zda nepotřebuje antivirový program. Později se dozví, že antivirový program v Linuxu netřeba a tak na něj časem zapomene.


reklama

Dnes jsem si opět uvědomil, jak je nádherné nemít viry, přesněji řečeno nemít žádné viry. Dnes jsem seděl u dvou počítačů s MS Windows s nainstalovaným programem Spyware Terminator a na obou počítačích nefungovala korektně klávesa háček/čárka. Jakmile jste stiskli háček a chtěli dopsat písmenko, napsalo to háčky dva a to samé se opakovalo i s čárkami.

 

Pomocí sledování spuštěných procesů a nástroje msconfig jsem nalezl podezřelé soubory. Jednalo se prakticky o jeden trojan, který se dovnitř dostal. Název už z hlavy nedám, ale dost mě zklamalo ClamAV (přesněji řečeno jeho bráška určený pro Windows v podobě ClamWin), které je ve Spyware Terminatoru integrováno a skenování tímto antivirem nic nedetekovalo.

 

Nicméně co jsem se si dneska znovu uvědomil, to je ten úžasný pocit jistoty, který mám, jistoty, že můj počítač s Linuxem zavirovaný není, že mohu v klidu přistupovat nejen ke vzdáleným počítačům a webům, ale třebas i do banky.

 

Nyní si ještě říkám jak je vlastně možné, že ty zlé viry tu nemám? A na druhou stranu, jak je možné, že se ty viry do Windows tak snadno dostávají? Také bych si dovolil opravit některé reklamní slogany typu „Mezi vámi a viry“, „Potřebujete antivirus“, atd. Pamatujte, že to nejste vy kdo ho potřebuje, ale operační systém, který ho vyžaduje.

Nahoru

Příspěvky

Jak úžasné je nemít viry
Ilfirin 25. 02. 2008, 21:40:52
Odpovědět  Odkaz 
Trochu... jak to popsat. Ohrané?
Re:Jak úžasné je nemít viry
kriskami 25. 02. 2008, 22:06:06
Odpovědět  Odkaz 
To možná ano, ale rozhodně stále aktuální ...
Jak úžasné je nemít viry
Dave 25. 02. 2008, 22:33:51
Odpovědět  Odkaz 
Q: A na druhou stranu, jak je možné, že se ty viry do Windows tak snadno dostávají?
A: http://blackhole.sk/why-i-hate-microsoft-1
http://blackhole.sk/why-i-hate-microsoft-2
http://blackhole.sk/why-i-hate-microsoft-3
Jak úžasné je nemít viry
petrph 26. 02. 2008, 11:53:21
Odpovědět  Odkaz 
Na to se dá odpovědět, že pokud budete používat Linux asi asi tak stejně jako se používá běžné Windos doma - tedy pod právem administrátora a s nezapnutým pořádným firewalem, tak dopadnete úplně stejně, ne-li hůře ....
Re:Jak úžasné je nemít viry
jar 26. 02. 2008, 12:35:49
Odpovědět  Odkaz 
..."ne-li hůře"?
Jenže to právě nikdo nedělá, protože ten "otravný Linux" každého nutí, aby se při instalaci programů furt přehlašoval. Ještěže tak. Ze začátku mi vadilo, že nemůžu prostě spustit instalátor, 2x stisknout Next a je hotovo. Postupem času v tom vidím spíš výhodu.
Martin Šín Re:Jak úžasné je nemít viry
Martin Šín 26. 02. 2008, 13:55:01
Odpovědět  Odkaz 
K čemu ten firewall? Firewall chápu tak, že brání přístupu k již spuštěným službám. Standardně jsou tyto služby (např. v Debian GNU/Linuxu) po instalaci "bezpečné", tzn. většina věcí je na nich zakázána, nebo je zakážeme. Jinými slovy, pokud na daném portu nic neběží, pak to nemůže nikdo zneužít a na druhou stranu pokud něco nainstaluju, pak zřejmě chci, aby se k tomu mohli přihlašovat ostatní. :-)
Možná to zní trochu demagogicky, ale fakt je ten firewall tolik nutný?
Milan Kozák Re:Re:Jak úžasné je nemít viry
Milan Kozák 1. 03. 2008, 12:14:45
Odpovědět  Odkaz 
Martine takže tobě nevadí, když ti najednou někdo ze zahraničí začne "louskat" hesla třeba na FTP či SSH. Nevadí ti, když někdo posílá stovky či tisíce paketů za vteřinu aby zahltil tvou síť či stroj? Neštve tě, že tvůj PC zbytečně příjímá a odpovídá na invalidní pakety, spoofované adresy, broadcasty a další "zvěrstvo" ze sítě?
Martin Šín Re:Re:Re:Jak úžasné je nemít viry
Martin Šín 2. 03. 2008, 14:14:44
Odpovědět  Odkaz 
V případě, že zadává jako jméno uživatele administrator, pak mi to skutečně nevadí. Na serveru momentálně FW nemám, protože jsem za FW poskytovatele. FTP mám povolené pouze pro některé uživatele, stejně jako SSH, tady by nebylo co řešit i bez FW, navíc pro SSH jsem nainstaloval Denyhosts. S tím zbytkem (neplatné pakety) jsem se dosud nesetkal, takže to začnu řešit až v okamžiku kdy to nastane - zde platí dobré pravidlo, že pokud nevíte k čemu to je, pak to nebudete potřebovat. :)

Takže můj názor, Firewall v nějaké podobě na server určitě a na pracovní stanici (domácí počítač) to je zbytečné. Možná jsem blázen, ale v noci spím klidně jako miminko. ;-)
Jak úžasné je nemít viry
Marhold 29. 02. 2008, 15:28:14
Odpovědět  Odkaz 
Pán objevil Ameriku...
Jak úžasné je nemít viry
Miky 26. 01. 2012, 17:01:33
Odpovědět  Odkaz 
Hele ja sem jednou mnel viry a kvuli tomu sem si kupoval new komp :D
Jak úžasné je nemít viry
Miky 26. 01. 2012, 17:01:35
Odpovědět  Odkaz 
Hele ja sem jednou mnel viry a kvuli tomu sem si kupoval new komp :D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux