přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kiosky AlfaWolf: Informace se známkou Linuxu

Kiosky AlfaWolf: Informace se známkou Linuxu

kiosek.png

S potřebou získávání nových informací rostou i možnosti, jak tyto informace získat. Jednou z těchto možností je využití informačních kiosků. Co to vlastně jsou informační kiosky a proč o nich píšeme na stránkách linuxového časopisu, se dozvíte z našeho dnešního rozhovoru.


Pan Lumír Jasiok je zástupcem české společnosti, která se zabývá vývojem informačních kiosků a jako jeden z operačních systémů nasazuje do svých zařízení i Ubuntu. A protože jsme linuxový časopis, zajímalo nás, jak je to doopravdy s Linuxem v zařízeních od společnosti AlfaWolf s. r. o.

AlfaWolf s. r. o. AlfaWolf s. r. o.

Mohl byste nám krátce představit společnost Alfawolf, jak dlouho existuje a co je její činností?

Společnost AlfaWolf s. r. o. byla založena v roce 2008. Zabývá se výrobou a prodejem informačních kiosků a prodejem průmyslových komponent kiosků, jako například průmyslových klávesnic.

Co to vlastně jsou informační kiosky?

Informační kiosky jsou samoobslužné terminály, které mohou sloužit pro non-stop přístup zákazníků ke službám, jež tyto kiosky poskytují. Typicky se jedná o přístup k internetu, možnost tisknout dokumenty, výdej lístků apod. Dále mohou sloužit pro zobrazování digitální reklamy a mohl bych jmenovat i mnoho dalších oblastí použití.

Informační kiosek, na kterém může běžet i Ubuntu Informační kiosek, na kterém může běžet i Ubuntu

Jakou verzi Ubuntu nasazujete? Jedná se o čistou distribuci, nebo používáte nějakou nástavbu a Ubuntu jako takové není uživatelům viditelné?

V tuto chvíli používáme Ubuntu 10.04 LTS. Distribuce je jen mírně „ohnuta“ pro naše potřeby, a to hlavně v oblasti zakázání některých postupů, kterými by mohli uživatelé poškodit systém (klávesové zkratky, volby GNOME apod). Dále kiosky obsahují náš software, který se stará o pročištění uživatelského sezení po ukončení práce uživatele (odstranění všech souborů a nastavení, které vznikly během práce uživatele).

Připravujeme novou verzi, která již bude podstatně více upravená, bude centrálně spravovaná a bude konkurovat profesionálním nástrojům na instalaci a správu kiosků, které jsou dostupné pro MS Windows. Připravujeme i mobilní aplikace, pomocí kterých budou zákazníci schopni monitorovat a ovládat některé parametry informačních kiosků.

Také na tomto kiosku může být Linux Také na tomto kiosku může být Linux

Zcela určitě nejste jedinou společností, která na našem trhu dodává takové zařízení. Jaké výhody vidíte ve svém produktu?

Snažíme se dodávat nejen informační kiosky, ale celé řešení, včetně softwaru a služeb, které zákazníci vyžadují. Doufáme, že během krátké doby se nám podaří (do)vybudovat celý ekosystém tak, abychom byli schopni pokrýt vlastními prostředky veškeré požadavky našich klientů. Naší výhodou oproti konkurenci je a bude schopnost „in-house“ řešení šitých na míru našim klientům.

Jaké novinky pro své klienty připravujete a budete rozšiřovat nějakým způsobem nabídku využívající linuxové systémy?

Naší prioritou je uvést na trh výše zmíněný software pro instalaci a správu informačních kiosků a digital signage panelů. Dále testujeme možnost použití Ubuntu 12.04 a Androidu na SBC (Single-board computer) založených na platformě ARM. ARM platforma by nám umožnila použít podstatně štíhlejší a elegantnější design kiosků.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog