přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kde všude se uplatní Linux

Kde všude se uplatní Linux

tux.png

Že je Linux vhodným řešením pro využití v rámci oboru informačních technologií, netřeba snad ani připomínat. Hodí se ale také pro jiné specifické druhy nasazení? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět jak teoreticky, tak i příkladem z praxe.


Dobrá pověst a reputace Linuxu a linuxových řešení se v prvé řadě odvíjí od možností využití v rámci oboru informačních technologií. Přestože se situace v tomto ohledu pomalu začíná lepšit, stále je nutné přiznat, že Linux a související open-source technologie až do nedávna ve většině případů nacházely uplatnění ve firmách a organizacích orientovaných na IT. Je to pochopitelné. Linux nevznikl jako ucelený produkt, který by konkrétní subjekt na trhu nabízel a prosazoval pro specifické druhy nasazení. Tento software vzešel z vývojového prostředí, které bylo po dlouhou dobu vnímáno jako neprofesionální a živelné.

Postupem času se projevila kvalita vznikajícího kódu a o výsledný systém i netradiční vývojový model se začali zajímat významní hráči na poli operačních systémů. Linux získal podporu zavedených společností, které jeho výhody rychle zakomponovaly do svých produktových portfolií, zapojily se do vývoje a dodaly celému procesu záruky potřebné v korporátním světě: kredibilitu, spolehlivost a dlouhodobou stabilitu. Výsledkem však bylo, že byl Linux po dlouhou dobu nasazován téměř výhradně při implementacích čistě technického nebo – chcete-li – počítačového charakteru.

Teprve s příchodem enterprise verzí desktopových distribucí Linuxu, které je doprovázeno širokým uplatňováním v tzv. embedded zařízeních (mobilní telefony, set-top boxy atp.), se Linux začal posouvat do role všeobecně aplikovatelného řešení. Tomuto trendu výrazně napomáhá poměrně rychlý rozvoj profesně specifických kategorií softwarového vybavení. V současné době již proto není problém provozovat na Linuxu například specializované účetní, skladové nebo plánovací aplikace. Tato transformace na univerzálně použitelný spotřebitelský systém vhodný pro nejrůznější druhy praktického nasazení dělá z Linuxu atraktivní alternativu k tradičně proprietárním systémům, které bývají zatíženy nezanedbatelnými licenčními omezeními a hrozbou bezpečnostních problémů.

Příklad z praxe: Stavebniny u komína, Olomouc

Firma Stavebniny u komína je v mnoha ohledech běžnou společností s desetiletou historií aktivního rozšiřování záběru, která však i nadále podniká v jasně vymezeném oboru. V oblasti své působnosti nabízí komplexní služby zahrnující distribuci stavebních materiálů, dopravu, stavební činnosti i půjčování nářadí. Vzhledem k rozsahu činností a objemu zakázek potřebuje společnost pro efektivní běh firemní informační systém. Stavebniny využívají český systém OBIS od pardubické firmy EPOS PRO, s. r. o.

© USACE Europe District © USACE Europe District

Až do roku 2005 používaly Stavebniny na svých počítačích operační systém Microsoft Windows. Při rozšiřování počítačové sítě a otevírání nové pobočky však firma stála před rozhodnutím, jestli opět zakoupit licence Windows, nebo se poohlédnout po alternativním řešení. Ing. Robert Křenek, ekonomický ředitel, situaci popisuje takto: „Uvažovali jsme o nabídce Windows, ale dostali bychom se při počtu tehdejších stanic na částku tři sta až čtyři sta tisíc korun. Proto jsme tuto možnost zavrhli a obrátili pozornost k operačnímu systému Linux s kancelářským balíkem OpenOffice.org. Samozřejmě že některé aplikace jedou pod operačním systémem Windows, protože nejdou spustit pod Linuxem, ale to je pouze okrajová záležitost. To byla hlavní motivace – peníze. Okamžitá investice, která by byla v případě Windows, nebo nebyla v případě Linuxu.“

Řešení na míru, které se skládá z linuxových serverů s distribucí Ubuntu a desktopů openSUSE od firmy Novell, dodala přímo firma EPOS. Vzhledem k tomu, že je systém OBIS dostupný i ve verzi pro Linux, byla migrace na novou platformu relativně přímočará. Linuxové terminálové a poštovní služby doplňuje samostatný server s Microsoft Windows, který je využíván pro provoz programů, u nichž neexistuje linuxová verze.

Migrace, uživatelé, prostředí

V mnoha případech zvažovaného přechodu na nový systém panují více či méně oprávněné obavy z toho, že migrace neproběhne hladce a uživatelé nebudou schopni neznámý systém používat. Navíc bývá potřeba zajistit kompetentní správce pro nový systém. Hrozící jednorázový pokles produktivity, náklady na školení zaměstnanců a obecná zdrženlivost vůči změnám bývají mnohdy dostatečně silnými důvody k umlčení hlasů volajících po nasazení nového systému. A to i přesto, že setrvání u starého řešení se může dlouhodobě projevit jako nevýhodné po finanční i praktické stránce.

V případě Stavebnin tato starost odpadla díky kvalitnímu plánování a příznivým startovním podmínkám. Pan Hroch, správce IT, který se na migraci podílel, vysvětluje: „Před rokem 2005 i po něm byl systém stejný a terminály také. V tomto ohledu to nebylo nic zásadního. Změnilo se trochu uživatelské prostředí. Devadesát procent naší práce je v softwaru od firmy EPOS, tj. systém OBIS, a deset procent práce je Word, Excel, ale teď už Writer a Calc z OpenOffice.org.“ Ani zaškolení zaměstnanců nepředstavovalo výraznější problém – protože většina práce probíhá ve specializovaném informačním systému, který se neměnil: „Během půl až jedné hodiny se jednotliví lidé seznámili se změnami a vysvětlilo se jim, jak se systémem pracovat. Drtivá většina lidí potřebuje vědět, jak se dostat k OBISu a jakmile se k němu dostanou, pak už pracují s ním.“

Obyčejný Linux

Zatímco u většiny produktů by označení „obyčejný“ nebylo příliš lichotivé, u operačního systému je to naopak. Zejména u Linuxu, který si tu obyčejnost musel vydobýt. Skutečnost, že u masívních technologických firem jako IBM či Oracle figuruje tento systém na předních pozicích strategického uvažování, dává málo prostoru k pochybování o soudobém významu Linuxu. Nicméně, obyčejnost mu to nezaručuje.

Obyčejnost je v tomto kontextu vlastnost, kterou bylo nutné postupně vypěstovat. Znamená, že řešení využívající linuxový základ již nejsou vyhrazena pro specializované IT aplikace, ale dokáží nabídnout i jednoduché a srozumitelné odpovědi na každodenní požadavky běžných uživatelů a spotřebitelů. Obyčejné řešení umožňuje firmám i jednotlivcům výběr systémové platformy, aniž by museli do rozhodování zařazovat úvahy o kompatibilitě, podpoře či náročnosti použití. Linux je naštěstí dnes již natolik obyčejný a všední, že může představovat jasnou volbu i pro firmu podnikající ve stavebnictví. I v běžném oboru podnikání, který nijak nesouvisí s IT, dokáže Linux spolehlivě sloužit a šetřit náklady.

Článek vyšel v prvním čísle magazínu Open source & praxe.

Nahoru

Příspěvky

Kde všude se uplatní Linux
dan nekonečník 7. 08. 2012, 11:46:30
Odpovědět  Odkaz 
Kde všude se uplatní Linux:tam kde chi hledat relativně levné řešení
Příklad z praxe:trefné řešení popsané v článku. Spolupráce operačního systému Linux a systému OBIS od pardubické firmy EPOS PRO,s.r.o. je jako výlet dvou důchodců, kteří nemohou dostihnout včas výletní autobus.Jeden se dlouho probouzí a ten druhý už nemůže.
Migrace, uživatelé, prostředí:závidím všem výše uvedeným,to musí běhat jak lasička kolčava.
Obyčejný Linux:obyčejný Linux bych přirovnal ke sportovnímu výletu na kole značky ukrajina.Do kopce se vám bude těžko hledat převod,ale jak se to rozjede není k zastavení.
Tímto článkem nechci nikoho urazit a ani se nikoho dotknout.Jestli to někomu tak vyznělo,předem se omlouvám za svůj subjektivní názor. S pozdravem dan nekonečník

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Robert Krátký

Robert Krátký

K Linuxu a open source jsem našel cestu přes FreeBSD v roce 2001. Téměř osm let jsem se věnoval portálu AbcLinuxu.cz jako šéfredaktor. Mojí největší vášní je cestování, zejména za kulinářskými zážitky. Profesionálně se věnuji lokalizaci softwaru a překladatelství obecně.


  • Distribuce: Debian
  • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »