přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Na Základní škole v Bystřici používají Linux

Na Základní škole v Bystřici používají Linux

zs_bystrice.png

Na Základní škole a mateřské škole Bystřice 848 v okresu Frýdek-Místek s Linuxem experimentují už pět let. V současnosti používají Ubuntu a říkají, že Linux v poslední době udělal obrovský krok kupředu. S Ubuntu pracují i žáci na prvním stupni a nemají problém se s ním sžít. Je to pro ně snazší než pro učitele, kteří mnoho let pracují pouze s jedním systémem a těžko si zvykají na jiné postupy.


Od kdy Linux používáte?

O nasazení různých linuxových distribucí se pokoušíme již cca pět let, ale většího rozšíření doznala až distribuce Ubuntu, kterou používáme od roku 2008. Linux jsme zpočátku nasazovali na starší počítače, kde se již nepřecházelo na Microsoft Windows 7, a od počátku nám na Linuxu běží servery.

Proč jste se rozhodli pro Linux?

Ze začátku nás k Linuxu vedla touha experimentovat, odlišit se, nabídnout žákům všechny alternativy, které na poli běžných operačních systému existují. Ne nepodstatnou byla i ekonomická otázka, kdy jsou nám dlouhodobě snižovány dotace na výpočetní techniku a používání open source je jedna z alternativ, jak snížit náklady na její pořízení.

Byly s nasazením Linuxu nějaké problémy?

V počátcích nasazování Linuxu, tedy někdy kolem roku 2008, jsme s ním hodně bojovali. Chyběly zkušenosti, používat terminál nebylo pro „klikače“ to pravé ořechové a odpovědi na fórech nám připadaly nesrozumitelné. Ale za ta léta jsme se něco naučili a hlavně linuxové distribuce udělaly obrovský krok kupředu. Jsou vyspělé a jsou plnohodnotnou konkurencí dalším operačním systémům.

Budova školy Budova školy

Dnes je největším problémem nasazení Linuxu software výhradně pro Microsoft Windows. Např. software pro evidenci žáků, vysvědčení, účetní software, popřípadě některé výukové programy.

Jaké jsou podle vás výhody a nevýhody používání svobodného softwaru?

Výhody jsou vcelku jasné: Nám blízký neziskový sektor, ekonomická výhodnost, možnost ovlivnit směrování programu atd. Nevýhodou je poměrně malé rozšíření a nízké všeobecné povědomí o svobodném softwaru. Dále jsou problémy s kompatibilitou s majoritními programy pro Microsoft Windows (např. Microsoft Office) a někdy neexistence lokálního softwaru pro Linux.

Další budova Další budova

Dokážete určit, kolik jste používáním Linuxu ušetřili peněz?

Nejsem schopen vyčíslit částku, ale když právě teď pořizujeme mobilní počítačovou učebnu, tak máme za stejnou cenu možnost nákupu dvanácti notebooků s Microsoft Windows, nebo šestnácti stejných notebooků s Linuxem. Ale řádově bych částku odhadl na desetitisíce až statisíce korun ušetřených na licencích.

Kolik máte na škole stanic s Linuxem? Máte i nějaké s Windows?

Ve škole máme zhruba sto pracovních stanic, z toho cca třicet čistě s Linuxem, osmnáct s Mac OS X nebo iOS a zbytek jsou stanice s Microsoft Windows, popřípadě dual-boot Windows/Linux. Dále používáme jeden linuxový server jako základ pro virtuální servery (Microsoft Windows Server i linuxové distribuce).

Počítačová učebna Počítačová učebna

Používáte Linux ve výuce i v rámci administrativní činnosti školy?

Linux používáme v počítačových učebnách, na veřejných terminálech a některých noteboocích pro učitele. V rámci administrativních činností nejsme schopni Linux nasadit z důvodu neexistence odpovídajícího potřebného softwaru.

Užíváte Linux v hodinách informatiky nebo i v rámci jiných předmětů, kroužků?

Linux používáme běžně v hodinách informatiky, ale i v jiných předmětech, kde dnes probíhá velká část práce v prostředí internetového prohlížeče. Na prvním stupni používáme např. programy obsažené v Edubuntu, na druhém stupni je velmi oblíbený např. Google Earth.

Z druhé strany Z druhé strany

Proč používáte zrovna Ubuntu?

Po všech možných experimentech (Mandriva Linux, openSUSE, Fedora) jsme zůstali u Ubuntu. Tato distribuce nám plně vyhovuje, včetně grafického prostředí GNOME. Má jednoduchou instalaci a správu, rozsáhlou podporu, žáci se v prostředí velmi rychle zorientovali a celkově nám koncept Ubuntu včetně četnosti aktualizací vyhovuje.

Přecházíte pravidelně na nové verze distribuce?

Na většině stanic zůstáváme u nejnovější LTS verze (verze s dlouhodobou podporou), zbytek aktualizujeme na nejnovější verzi distribuce. Aktualizace je většinou jednoduchá a bezproblémová.

Je to Ubuntu Je to Ubuntu

Jak se staví učitelé k Linuxu? A jak žáci? Orientují se v něm bez problémů?

Žáci se s Linuxem sžili poměrně rychle, čím mladší žáci, tím rychleji. Pokud si žák může vybrat, zda v hodině použije Microsoft Windows, nebo Linux, většina žáků si vybere Linux. Informatiku jako nepovinný předmět učíme již od třetí třídy a žáci s Linuxem nemají o nic větší problém než s jinými operačními systémy. U učitelů je to komplikovanější. Velká část učitelů je navyklá na konkrétní postupy v daném operačním systému a přechod na jiný to velmi komplikuje.

Bez žáků Bez žáků

Doporučili byste používání svobodného softwaru i jiným školám?

Určitě ano, je to alternativa k Windows a dalším aplikacím od Microsoftu. A musím říct, že v poslední době je vcelku povedená. Samozřejmě jsou tady i ekonomické výhody, jelikož je systém i většina aplikací zdarma.

Máte nějaké rady pro školy, které chtějí na Linux přejít?

Je dobré si linuxové distribuce a další open source nejdříve vyzkoušet, vybrat si vhodnou alternativu, sžít se s ní a pak hromadně nasazovat. Je to o zvyku a začátky můžou být nelehké, ale podle mě se to vyplatí.

A opět z druhé strany A opět z druhé strany

Základní škola a mateřská škola Bystřice 848, Bystřice 73995, okres Frýdek-Místek
www.zs-bystrice.cz
O zkušenosti s nasazením Linuxu a open source se s námi podělil Mgr. Jaroslav Šlehofer, ICT koordinátor.

Nahoru

Příspěvky

Na Základní škole v Bystřici používají Linux
dotaznik 9. 05. 2011, 08:33:28
Odpovědět  Odkaz 
Jaky je ten neexistujici potrebny software?
SW
Pavel 9. 05. 2011, 11:46:48
Odpovědět  Odkaz 
Ono je toho víc. Pokud mám ve škole 50letou ekonomku, tak je problém jakákoliv změna. A představa, že budeme měnit účetní program jen proto, že jede pod linuxem, je šílená. Jen převod dat by stál majlant a to nemluvím o tom, že ona by to nezvládla. Co se týče SASu - pro evidenci žáků, tak ten sice pod WINE jede, ale například u nás se mi za ty roky nepodařilo vysvětlit kolegyním, proč by jej měly v Ubuntu pouštět tak šíleně složitě (jak udělat zástupce na ploše ze síťové složky pro program ve Wine??). Nehledě na to, že pokaždé, když přijde nová kolegyně nebo se změní verze WINE, musím kontrolovat, jestli vše jede, tak jak má...
Nedivte se, že ono se do toho správcům moc nechce. Nedávno jsem řešil problém s nějakým teploměrovým čidelm pro fyzikáře. SW jen pro WIN. Dvě hodiny jsem se v tom hrabal a nakonec jsem se na linux vykašlal a dal to na pc s widlema. Prostě realita je taková Buď se mohu 2-3 hodiny hrabat v něčem, co možná pojede, nebo to za 10 minut nainstaluju ppd podporovaným systémem a věnuji se jiným nutným věcem. O kompatibilitě jiného výukového SW se snad ani nemusím zmiňovat. Namátkou Pachner, PON škola, Terasoft - nula, nula, nula. Sám ve škole Linux používám, ale s těmi aplikacemi pro školství je to vážně tristní.
Re:SW
Jirka 9. 05. 2011, 12:41:14
Odpovědět  Odkaz 
> Pokud mám ve škole 50letou ekonomku, tak je problém jakákoliv změna. ...to > nemluvím o tom, že ona by to nezvládla.

To mluvíte o psychicky postižené, na kterou je třeba brát zvláštní ohled? Nebo snad máme zaopatřovací ústav pro zdravé lidi v aktivním věku?

Nebo jste se přece jen spletl a člověka, který desítky let po vzniku PC neumí (lépe řečeno nechce ) zvládnout jejich základní uživatelskou obsluhu a její ev. změny, chcete vyrazit na hodinu tak, jak to jedině potřebuje?

---
Živnostník Jirka, který ten marasmus platí ze svých daní
Re:Re:SW
Roman Sokol 9. 05. 2011, 14:46:53
Odpovědět  Odkaz 
Původně jsem chtěl argumentovat, ale zjistil jsem, že už jsem unaven neustálým opakováním téhož, takže vás jen poprosím, aby jste se zamyslel asi na takovou dobu, jakou vynaložil kolega na zprovoznění software pro fyzikáře po Linuxem, a pak se sem vrátil a omluvil se za sprosté napadání jeho kolegyně. A aby to nebylo úplně bez osvětlení proč, dám vám krátké body:
1.) Typický omyl informatiků: Počítače jsou středobodem každé činnosti. No, nejsou. Pro většinu profesí jsou jen nástrojem, tu více tu méně nutným pro jejich práci. A světe div se, čím méně usilí je potřeba ke zvládnutí takového nástroje, tím lépe. A dokonce i nezvládnutí takového nástroje nemusí učinit zaměstnance neužitečným. Příklad z mé branže: Pracuji pro bezpečnostní agenturu. U nás je snaha o plnou zastupitelnost, tedy všichni na všechny objekty. Máme ale i člověka, který si absolutně nerozumí s počítači, takže nemůže chodit na objekty, kde jsou dohledová pracoviště. Měla by ho podle vás agentura vyhodit, i když je to absolutně spolehlivý strážný, jeden z nejpreciznějších při každé činnosti a výborný psovod? Měl by letět jen proto, že se mu nemohou psaát směny k PCO? Zapomeňte.
2.) Typický omyl těžko říct koho přesně, snad mladých dravých podnikatelů? Nebo doby? To je jedno, ale jde o varianty principu: Vítěz bere všechno a ostatní můžou jít do p...e. Jen stoprocentní se uplatní v každé profesi a ostatní hybaj k lopatě nebo na dávky. Hovadina. Ono to vlastně dost koresponduje s příkladem v předchozím bodu. Pár fanatiků možná může fungovat podle tohoto principu, ale naprostá většina ostatních zkoumá kompromisy, hledá jak využít přednosti a nedostatky kompenzovat, ne takové zaměstnance rovnou likvidovat. Myslíte, že autodílna v areálu, kde děláme ostrahu, plánuje vyhodit automechanika, který je ve své branži perfektní, ale zaskladnění, vyskladnění, objednávky atd. za něj musí dělat někdo jiný, protože to vždy skončilo katastrofou? Ani náhodou. A tak by se dalo pokračovat donekonečna. Je jen otázkou, proč to někteří lidé nejsou schopni pochopit. Všichni kdo by měli pracovat s počítači nejsou informatici a zvládnutí téhle činnosti pro ně není otázkou bytí či nebytí, ale jen jedním aspektem ke zvážení při jejich zaměstnávání. A ten nemusí být rozhodující.
Zase jsem nebyl tak stručný, jak jsem chtěl. Jsem zvědav, jestli to byla ztráta času. Podle sprostoty živnostníkovy reakce se obávám, že byla, ale uvidíme.
Re:Re:Re:SW
Jirka 9. 05. 2011, 15:32:00
Odpovědět  Odkaz 
Pane Sokole, po přečtení Vašeho příspěvku jsem na ty demagogické a změkčilé věty nejdřív vůbec nechtěl odpovídat...ale přece jen: pokud má větší procento lidí Váš přístup, tak se opravdu vůbec nedivím tomu, že to v čím dál tím levicovější Evropě vypadá tak, jak to vypadá. Jen doufám, že až do těch sr.... budeme padat definitivně, podaří se mi nějak včas uniknout. Toť vše, nepatří to sem.

---
Živnostník Jirka (padesátku už jsem oslavil)
Re:Re:Re:Re:SW
Jirka 9. 05. 2011, 15:40:46
Odpovědět  Odkaz 
A ještě jedna věc: nejen že jsem už oslavil padesátku, ale ani nejsem informatik a počítače jsou pro mě právě tím nástrojem. Nezbytným.

---
Živnostník Jirka
Re:Re:Re:Re:Re:SW
Karel 9. 05. 2011, 16:25:35
Odpovědět  Odkaz 
Chlape mimo jsi ty, delal sem v Anglii a je to presne jak rikal Sokolik. Pocitac je nastroj, a hlavni deviza zamestnance delat praci na co byl najat. Tj. hlidac kdyz je spolehlive je lepsi co neuovlada pocitac nez frajer co pocitac ma v maliku, ale clovek se boji zda neco neukradne.

Jinak delal jsi nekdy v programu na ucetnictvi, myslim podvojne skutecne ne to jednoduche (dnes evidence). Ty zensky umi uctovat a popravde vetsina programu je delana dilinama co nikda neuctovali. O tom jake program se pouzije rozhodne prave takove frajer jako jsi ty co tomu nerozumi, ale klika na pocitaci jako zavodnik. Je videt, ze za 50 let sveho zivota jsi se naucil kulove.

Zaklad je kdyz chcu kopace nenajmu si kostlivca co sotva uzvedne lopatu, jako hlidace spolehliveho cloveka atd. To ze nekdo cpe pocitac kamkoliv i kdyz nemusi a je to blbost je problem lidi jako jsi ty. Pak nenajdou poradne zamestance bo najmou klikace, ale ne cloveka co umi tu hlavni praci...
Re:Re:Re:Re:Re:SW
Roman Sokol 9. 05. 2011, 23:19:14
Odpovědět  Odkaz 
No, jak vidno, pan živnostník nezklamal. Nemyslím že by se dalo ještě něco dodávat aniž by šla debata zcela mimo původní téma. A ani to nestojí za to.
Miroslav Hrončok Re:SW
Miro Hrončok 9. 05. 2011, 12:50:31
Odpovědět  Odkaz 
Ten spouštěč je jednoduchý, dělá se jako každý jiný. Kde je problém? Dá se dát i do nabídky aplikací.
Re:SW
David Kohut 9. 05. 2011, 13:09:02
Odpovědět  Odkaz 
Moje zkušenost z jedné školy - účetní software MRP Slušovice - Win only. Software Bakaláři jako informační systém školy. Nekompatibilita starších výukových programů - jako na sviňu těch nejoblíbenějších :-(
Re:Re:SW
Jirka 9. 05. 2011, 15:59:01
Odpovědět  Odkaz 
Který účetní software MRP máte na mysli? Pokud snad Vizuální účetní systém (http://www.mrp.cz/software/ucetnictvi/vizualni/), tak ten používám už třetí rok v Linuxu (Wine) bez problémů...
Re:SW
Clayton 17. 05. 2011, 13:13:27
Odpovědět  Odkaz 
Nemáte Pavle pravdu. Tvrdíte: "O kompatibilitě jiného výukového SW se snad ani nemusím zmiňovat. Namátkou Pachner, PON škola, Terasoft - nula, nula, nula."
Přiznám rovnou, že pracuji v Terasoftu a pokud vím, tak už cca 6-7 let jsou všechny naše nové tituly (myslím tím tituly přímo vyvíjené u nás)ve Flashi a lze je provozovat na Linuxu zcela bez problémů.
Na Základní škole v Bystřici používají Linux
Atila III 9. 05. 2011, 08:40:56
Odpovědět  Odkaz 
Jako účetní program pro linux se zdá být použitelný FlexiBee od firmy WinStrom. Má s ním někdo zkušenosti?
Re:Na Základní škole v Bystřici používají Linux
VK 25. 05. 2011, 22:23:05
Odpovědět  Odkaz 
To jako pro školu nebo pro malou firmu? Ve firmě používáme Flexibee půl roku a zatím žádné negativní zkušenosti, zdá se být velmi dobré, s mnoha novými vlastnostmi a za srovnatelnou cenu jako dřívější účetnictví (používali jsme Pohodu).
Na Základní škole v Bystřici používají Linux
navry 9. 05. 2011, 10:41:16
Odpovědět  Odkaz 
ty popisky k obrazkum :D:D "dalsi budova" "a opet z druhe strany"... :D:D
Miroslav Hrončok Re:Na Základní škole v Bystřici používají Linux
Miro Hrončok 9. 05. 2011, 10:55:02
Odpovědět  Odkaz 
Popisky jsem dodělával já. Přišlo mi to jako tělocvična, ale nechtěl jsem se seknout.
Re:Re:Na Základní škole v Bystřici používají Linux
David Kohut 9. 05. 2011, 12:50:54
Odpovědět  Odkaz 
To není tělocvična, ale bazén.
Re:Re:Na Základní škole v Bystřici používají Linux
milousek73 9. 05. 2011, 13:31:39
Odpovědět  Odkaz 
potvrzuji,je to bazén,chodím tam často :)
Na Základní škole v Bystřici používají Linux
Martin 18. 05. 2011, 19:02:41
Odpovědět  Odkaz 
Heh a teď tam budou všichni žáci čuměť až tam budou mít místo klasického gnome Unity a nebo gnome shell. Každopádně by se to mělo učit tak, aby se žák uměl zorientovat v každém GUI a uměl si poradit s každým novým rozhraním s kterým se v životě setká at už je to MAC, windows, Linux a jiné.
Na Základní škole v Bystřici používají Linux
Ela 23. 05. 2011, 12:53:10
Odpovědět  Odkaz 
Me zaujalo "Proč používáte zrovna Ubuntu?
Po všech možných experimentech (Mandriva Linux, openSUSE, Fedora)..."
Zajimave, ze o Debianu ani zminka :O

A to Debian je nasazen ve skolstvi, viz
www.slx.no

A pro p. Sokola, Karla a podobni:

jen si stezujete, ze "kvuli cemu" pry musite pouzit window$ atd.
Kdyz uz musim nejaky sw spustit ve window$, tak radeji pak jako VM v Linuxu, kdyz to nepojede pres wine...

A k te 50-lete, predem ji soudite, ze by neco nezvladla. Mozna by se i urazila, kdyby to cetla, co o ni pisete...
Ale vim, ze kdyz ma clovek u sebe dobreho ucitele, zvladne vse ;)
Re:Na Základní škole v Bystřici používají Linux
fri 23. 05. 2011, 13:23:31
Odpovědět  Odkaz 
Velkého učitele. :-)
Re:Re:Na Základní škole v Bystřici používají Linux
Ela 23. 05. 2011, 13:40:32
Odpovědět  Odkaz 
Proc velkeho ? :D
Musi byt dobry, pac ten, kdo sice neco umi, neznamena to hned, ze to take umi i naucit :P
Na Základní škole v Bystřici používají Linux
Tomáš Zelina 13. 02. 2012, 19:07:53
Odpovědět  Odkaz 
Škoda, že jsem se přestěhoval do Třince, kde si každý druhý z naší třídy myslí, že linux černá obrazovka s blikající čárkou, kde nefunguje myš(tedy z těch, co vědí co je OS, tj asi 10%). Na školu jsem chodil v letech 2003-2006, ale to jsem v PC učebně nebyl (bodejť v 3. třídě). Každopádně vám přeji mnoho úspěchu, a doufám, že p. uč. Pidaničová na naší škole také jednou zavede něco podobného, aby i v Třinci zmizelo dogma, že bez Windows PC nejedou.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz