přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Calligra 2.9, InstallFest již tento víkend a otevřený software v belgických nemocnicích

Calligra 2.9, InstallFest již tento víkend a otevřený software v belgických nemocnicích

dvatydny.gif

Po necelých třech letech vychází nová verze prostředí Xfce. Novou verzi má i kancelářský balík Calligra, plní přání z crowdfundingové kampaně. Již tento víkend nezapomeňte vyrazit na konferenci InstallFest na pražském Strahově. Belgické nemocnice vyvinuly a používají otevřený software pro správu lékařských snímků. A italská oblast Emilia-Romagna dokončila přechod na OpenOffice.


Kancelářský balík Calligra ve verzi 2.9

V záplavě novinek o kancelářských balících LibreOffice a OpenOffice často zapomínáme, že existují i další svobodné kancelářské balíky. Jedním z nich je i Calligra Suite (dříve KOffice) z prostředí KDE.

Novinky v Calligra 2.9 jsou především ve znamení vylepšování grafického editoru Krita. Ten vloni v kampani na Kickstarteru vybral téměř dvacet tisíc eur. Přispěvatelé si mohli v kampani vybrat, na co by se měly jejich peníze využít a jedenáct z celkem dvanácti těchto požadavků bylo dokončeno právě ve verzi 2.9 a ten poslední by měl být dokončen již pro následující vydání 2.9.1.

V této verzi také zažívá svou premiéru nástroj Calligra Gemini, který uzpůsobuje součásti balíku Calligra (zatím zvládá jen textový editor a tvorbu prezentací) pro snadné použití na dotykových displejích tabletů. Zajímavou novinkou je také nový plugin do prohlížeče dokumentů Okular, který pomocí enginu Calligra umožňuje zobrazovat různé další formáty.

Konference InstallFest již tento víkend v Praze

Pokud budete tento víkend (7. a 8. března) v Praze, rozhodně si nenechte ujít letošní ročník konference InstallFest. Akce se koná již tradičně ve Školicím centru Silicon Hill v areálu Strahovských kolejí.

Program je letos skutečně bohatý, v sobotu i v neděli jsou v plánu dva běhy přednášek i workshopy. Přijít se můžete podívat například na Pavla Tišnovského a jeho přednášku o ARM procesorech, Petra Krčmáře, který představí webový server nginx, nebo třeba Jirku Eischmanna tradičně představujícího Fedoru.

Vyšlo Xfce 4.12

Jak už jsme informovali v neděli, po téměř třech letech (přesně po dvou letech a deseti měsících) vyšla nová verze pracovního prostředí Xfce 4.12. Ze změn, které jsou nejvíce viditelné a kterých si patrně všimnete nejdříve, lze jmenovat například vylepšený nástroj pro přepínání oken pomocí Alt-Tab, který je nyní skinovatelný a kromě klasického rozložení s ikonkami podporuje také zobrazení oken v seznamu.

Výrazného vizuálního vylepšení se dočkalo také přepínání oken jejich „rozprostřením“ po ploše, které nově podporuje živé náhledy. Další novou funkcí je „inteligentní“ skrývání panelu – tomu lze nastavit, že se skryje, jakmile poblíž něj přesunete nějaké okno. Zajímavostí je možnost nastavit si jiné pozadí plochy pro každou virtuální pracovní plochu.



Hodně změn se událo také pod povrchem – kromě klasických oprav chyb a drobných vylepšení je to také pomalá příprava na GTK3, která Xfce v budoucnu nepochybně čeká a na kterou si připravuje stále více nástrojů a dalších součástí prostředí.

Kompletní seznam novinek naleznete v ChangeLogu, ty „viditelnější“ naleznete i se screenshoty v aktualizované prohlídce prostředí na Xfce.org.

Open data & gov

Nemocnice v belgickém Lutychu využívají opensource

Dvě nemocnice v belgickém městě Lutychu využívají pro správu lékařských snímků otevřený software Orthanc. Ten pro svou potřebu původně začínala vytvářet Univerzitní nemocnice v Lutychu. Orthanc se snaží vyřešit především problém ukládání, katalogizace a předávání snímků mezi jednotlivými pracovišti.

Snímků se totiž vytváří neuvěřitelné množství – v celé Belgii se jedná o více jak dvacet milionů snímků ročně, které je třeba sdílet napříč různými pracovišti a to často i v různých nemocnicích, což se obvykle dělá dosti neefektivně pomocí zasílání vypálených CD. Právě toto by měl Orthanc změnit.

Emilia-Romagna dokončila přechod na OpenOffice

O tom, že se italská oblast Emilia-Romagna chystá přejít na svobodný kancelářský balík OpenOffice, jsme informovali již na podzim roku 2013. Nyní je tento přechod kompletní a OpenOffice tak již běží na 4 200 počítačích v úřadech v celé oblasti.

Úřady v Emilia-Romagna OpenOffice nejen používají, ale v duchu otevřeného softwaru jej také vylepšují – funkce, které samotný OpenOffice nezvládl pokrýt, doplnili pomocí rozšíření, z nichž některá si sami vytvořili a pro další použití jej v následujících týdnech plánují zveřejnit s otevřenou licencí.

IT manažer oblasti Emilia-Romagna Giovanni Grazia také zmínil, že se pracuje i přímo na vylepšení samotného OpenOffice/LibreOffice, pro které připravují patche zlepšující podporu (blíže nespecifikovaného) proprietárního řešení správy dokumentů, které využívá v OpenOffice nepodporované uzamykání souborů.

(Téměř) jednou větou

  • Vyšlo Ubuntu 14.04.2. Jedná se o druhou „údržbovou“ verzi tohoto LTS (s prodlouženou podporou) vydání Ubuntu. Výraznou novinkou je především jádro ve verzi 3.16, které má mimo jiné zajistit této verzi podporu novějšího hardwaru.
  • Čtvrté číslo magazínu LinuxVoice bylo uvolněno pod licencí CC BY-SA. Jedná se sice o devět měsíců staré číslo, ale najdete zde například i užitečné a stále „platné“ návody na zabezpečení serveru, výrobu programovatelného robota z Raspberry Pi nebo na tvorbu vlastního fontu s aplikací BirdFont.
  • Letošní ročník konference GUADEC, kterou pořádá komunita kolem prostředí GNOME, se bude konat od 7. do 9. srpna ve švédském Göteborgu.
  • Pokud jste nestihli letošní ročník konference FOSDEM, nezoufejte, videa ze všech přednášek jsou postupně zveřejňována. Aktuálně je k dispozici necelá čtvrtina ze 402 videí.
  • Interaktivní shell IPython vyšel ve verzi 3.0. Nabízí například vylepšenou podporu jiných jazyků, než je Python nebo vylepšené UI.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog