přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Berry Linux

Berry Linux

Martin Veselý zjistil, že Berry Linux, byť se řadí mezi méně známé live distribuce, si určitě zaslouží pozornost.


Berry Linux je původem japonská živá distribuce založená zčásti na FC3 a zčásti na Knoppixu. Ano, čtete správně. Autoři se pokusili vybrat to nejlepší z obou a určitě nebudu sám s tvrzením, že se jim to opravdu povedlo.

Směle do toho - boot

Po stažení ISO (necelých 553 MB) a nabootování na vás vykoukne GRUB s pěknou fotkou malých tučňáků na pozadí a poměrně bohatou nabídkou. Pro nejsnadnější spuštění systému doporučuji zvolit druhou volbu odshora. Zde by mohli slabě anglicky hovořící uživatelé namítnout, zdali neexistuje volba jiného jazyka - prozatím bohužel ne.

Detekce hardwaru, která je mimo jiné založena na Knoppixu 3.8, mě velmi mile překvapila. Systém automaticky detekoval a správně nastavil grafickou, zvukovou, a dokonce i síťovou kartu s přidělováním adres od mého domácího DHCP serveru. Tyto pozitivní vlastnosti jistě ocení nejen domácí uživatelé, kteří nemají příliš zkušeností s nastavováním, ale i ostatní.

Start v novém systému

Doslova největším hitem u této distribuce je pečlivý výběr jednotlivých programů. Systém běží pod taktovkou nového jádra 2.6.9 a o grafické prostředí se stará mocné KDE v poslední verzi 3.4.0. Vše je pěkně barevně sladěno: průhledný hlavní panel, hezké ikonky a celkově příjemné prostředí.

Berry Linux

Čeština - jak na ni?

Klepněte na KDE nabídku a otevřete Control Center. Vyberte Regional & Accessibility a jděte do Country/Region & Language. Na kartě Locale si v rozevíracím menu - Country vyberte Czechia a nastavení potvrďte tlačítkem Apply. Nyní nám zbývá ještě pozměnit klávesnici. Přejděte do nabídky Keyboard Layout a zaškrtněte Enable keyboard layout. Vyberte Czech nebo Czech (qwerty), klepněte na Add a nakonec všechno opět potvrďte tlačítkem Apply.

Berry Linux

Z čeho je to složeno

Distribuce dostala do vínku opravdu jen to nejlepší a nejnovější, na co můžeme v linuxovém světě narazit. Počínaje nejnovějším OpenOffice.org 1.9, přes multimédia, která jsou zastoupena notoricky známou dvojkou MPlayer a XMMS, a vypalovací program K3b rovněž v aktuální verzi. O přístup na internet a komunikaci se starají programy Firefox, Konqueror a Instant Messenger.

Naneštěstí autoři pozapomněli přeložit Firefox do anglické verze, a místo toho hledíte na směsici japonských znaků. Toto zjištění mě vyvedlo trochu z míry, ale protože systém dovoluje i zápis dat (včetně konfigurace) na disk, tak si myslím, že není žádný problém stáhnout si Firefox v české lokalizované verzi a provozovat ho prozatím, než si vývojáři uvědomí chybu, tímto způsobem.

Berry Linux

Pro práci s grafikou na nás čeká věrný přítel GIMP 2.2, Sodipodi a Digikam Photo Manager, který jsem ihned podrobil menšímu testu. Po dobré zkušenosti s nalezením mé USB "klíčenky" jsem doufal, že i můj digitální fotoaparát bude nalezen a zprovozněn bez problémů. Nemýlil jsem se, vše proběhlo zcela automaticky a já si mohl prohlížet fotky již zkopírované do počítače.

Systém nám nabízí i další užitečné aplikace pro zjednodušení správy operačního systému. Kupříkladu Network card configuration. Jedná se o klikací utilitku pro nastavení parametrů síťové karty (maska sítě, IP adresa, brána apod.).

Velmi zajímavým počinem je také Berry Linux Installer, který vás provede instalací na disk. Ovšem jak sám autor upozorňuje, instalátor je v testovací verzi a tedy nemusí všude korektně fungovat. Pro získání detailnějších informací k úspěšné instalaci operačního systému doporučuji navštívit oficiální stránky projektu.

Berry Linux

Informace na závěr

Berry Linux dokáže v jistém smyslu plně nahradit multimediální a kancelářskou stanici, ale dlužno dodat - jen v nutnějších případech. Zkrátka: jedná se o zajímavou alternativu k dnes již známým distribucím, jako je MandrakeMove nebo Danix. Při zachování stejného tempa vývoje věřím, že nám přinese do budoucna mnoho zlepšení a překvapení.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz