SUSE bonus leaderboard
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Acer Travelmate 220

GFI

Acer Travelmate 220

David Kovář má svůj notebook rád a podělí se o své zkušenosti.


Acer Travelmate 220 1.jpg

Jsem teď ve světě Linuxu, mám spuštěné GNOME a v něm, krom další sady programů, i OpenOffice.org. Píši recenzi. A k tomu toto všechno běží na lehce obstarožním notebooku Acer. Někoho bych tím možná oslnil, je mi ale jasné, že tady tak snadno díru do světa neudělám. Popíšu tedy alespoň trochu blíž tohoto tatíka (dědeček bych se mu totiž ještě říkat neodvážil), zejména jak si rozumí s průměrným distribuovaným tučňákem.

Acer Travelmate 220 2.jpg

To, na co nejčastěji koukáte, je displej, začnu tedy s ním. Líbí se mi, že optimálně vyplňuje plochu horního víka, což ho opticky činí ještě větším (oproti některý dnešním širokoúhlým notebookům, kde mívám pocit, že výrobce nás chtěl ošidit). Pozorovací úhel ze stran je výborný, vytknul bych mu spíše vertikální směr, který je o něco horší. Tak tomu ovšem bývá u většiny notebooků. Když se občas svezete na židličce trochu níž, už barvy nevypadají tak, jak by měly.

Acer Travelmate 220 3.jpg

Hned pod ním trůní dva reproduktory. Určitě bych se s nimi ale nesnažil nadchnout hudebního fandu, mnohem raději je nahrazuji kvalitnějšími přes sluchátkový výstup. Co si však vychutnávám, je výdrž na baterie. Teď sice při běžné práci činí asi 2 a čtvrt hodiny, před dvěma roky, na počátku své slávy, udržela stroj při životě přes 4 hodiny. Co však už oslní méně, je plast použitý tam, kam se jen podíváte. Také se to už projevilo řadou vrásek. Ale ve třídě, do které byl určen, těžko hledat něco jiného.

Acer Travelmate 220 4.jpg

Používám GNOME a na něj má notebook stále dostatečný výkon. Za ta léta, co notebook mám, se ohřála na tomto stroji již řada distribucí: Fedora, Mandrake, Danix, Slackware a nakonec Gentoo. Problémy se objevily s grafickým rozhraním, zejména u starších verzí Fedory, Mandraku i Danixu (kupodivu Danix z CD šel bez problému, když jsem ho ale nainstaloval na disk, X Window System nenaběhl). Novější verze výše zmíněných distribucí detekují vše dobře - zvuk (zkoušel jsem OSS i ALSA), grafika, síťovka, disky i CD-ROM, foťák přes USB.

Acer Travelmate 220 5.jpg

Svého elektronického pomocníka si nemohu vynachválit. Po letech používání vše šlape, jak má. A když pominu, že některé plastové "zbytečnosti" se již olámaly, je to stále výstavní kousek.

Acer Travelmate 220 6.jpg

CPU: Intel Celeron 1130 MHz (2236.41BogoMIPS)
RAM: 384 MB
Hard disk: 20 GB
Displej: 14,4" TFT LCD
Grafická čip: Intel i810
Příslušenství: CD-ROM, mechanika, PCMCIA (Typ III), Touchpad (funkční)

Acer Travelmate 220 7.jpg

BogoMIPS je jednotka pro přibližné měření rychlosti procesoru. MIPS znamená milionů instrukcí za sekundu, bogo pochází ze slova bogus (podvodný, napodobený). Jedná se o Linusův nápad, jak z doby startu jádra odhadnout dobu běhu prázdné smyčky. Chcete-li zjistit BogoMIPS svého procesoru, zadejte do příkazové řádky dmesg | grep BogoMIPS.

Acer Travelmate 220 8.jpg

Zkratka TFT vychází z Thin-Film Transistor. Jedná se o technologii výroby LCD displejů, při které je každý obrazový bod řízen jedním tranzistorem. Jedná-li se LCD displej, dnes se s jiným nepotkáte.

Acer Travelmate 220 9.jpg

Nahoru

Příspěvky

Acer Travelmate 220
Milan Krejsa 19. 12. 2007, 16:47:07
Odpovědět  Odkaz 
Mám stejný notebook. Je někdo schopen mi poradit konkrétní instalaci, která mi bude bez problémů fungovat? Jsem uživatel. Díky. Ještě dodám že má RAM je 248MB.
Jiří Eischmann Re:Acer Travelmate 220
Jiří Eischmann 19. 12. 2007, 17:46:32
Odpovědět  Odkaz 
Tento notebook máme ještě doma. Provozoval jsem na něm svého času Mandrake 10.1 a bylo to svižné. Nedávno jsem na to nainstaloval Kubuntu 7.04 a bylo to už neuvěřitelně pomalé, ale zase vše fungovalo, pak jsem na tom zkoušel SAM Linux, ten už běžel relativně svižně, ale nefungovala hybernace a suspend.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

David Kovář

David Kovář (*1981) z Telče je absolvent ČVUT. Zaměstnán na pozici mezi vývojářem, analytikem a konzultantem u jedné jihlavské společnosti. Ve volném čase rád kromě počítačů prohání kolo nebo florbalový míček.
Public Relations

7 důvodů, proč provozovat řešení SAP na SUSE

SusePři provozování systému SAP HANA nebo S/4HANA potřebujete výkonnou a stabilní platformu, které důvěřuje sama společnost SAP. Společnost SUSE poskytuje špičkovou platformu, která je v souladu se strategií společnosti SAP pro Digital Core.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SUSE