přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Endless PC: počítač do obýváků třetího světa

Axis Talk 2021

Endless PC: počítač do obýváků třetího světa

endlesspc_uvod100.png

V dubnu na Kickstarteru proběhla kampaň, která měla za cíl vybrat 100 tisíc dolarů na Endless PC, počítač, který má za cíl přinést digitální svět do domácností rozvojového světa. Nakonec se vybralo 176 tisíc a cíle kampaně se mohly realizovat. Jedno Endless PC se nám dostalo do rukou. Jaké je?


Pro koho je Endless PC určené?

Kampaň na Kickstarteru vyvolala celou řadu reakcí, pozitivních i negativních. Hodně lidí považovalo Endless PC za pokračovatele OLPC a proto také kritizovalo jeho cenu, která začíná na 169 dolarech. Podle těchto názorů se mělo šetřit na designu a cenu srazit dolů. Takové mínění do značné míry souvisí s pokřiveným pohledem Evropanů a Američanů na to, jaký je rozvojový svět. Hodně lidí si pod ním představí zaostalé oblasti Afriky, kde obyvatelé řeší problémy jako dostatek vody a jídla, a proto si myslí, že počítač za 169 dolarů s nějakou snahou o pěkný design je pro ně příliš velký luxus.

Jenže velká část rozvojového světa má jinou podobu. Například v Latinské Americe, kam Endless PC míří především, se příjmy lidí střední třídy pohybují až kolem 5 000 dolarů ročně. S takovým příjmem už nemusí řešit starosti jako vodu nebo jídlo, mají slušný byt a také elektroniku jako pračku, televizi atd. Když si autoři Endless PC dělali v těchto zemích průzkum, zjistili, že lidé nechtějí co nejlevnější počítač za každou cenu, ale atraktivní počítač za rozumnou cenu a se softwarem, který bude přizpůsobený jejich potřebám, protože většina softwaru stále vzniká pro uživatele vyspělých zemí, kteří tvoří hlavní kupní sílu.

Cílem tak nakonec bylo vytvořit atraktivní počítač, který budou mít lidé chuť si koupit, bude za dostupnou cenu a bude dělaný na míru lidem v zemích, kam míří. Primárním zobrazovacím zařízením má být televize, protože tu typicky lidé v těchto oblastech na rozdíl od počítače mají.

Kdo za Endless PC stojí?

Za Endless PC stojí společnost Endless Mobile, Inc se sídlem v San Franciscu, která vznikla již v roce 2011. Práce na tomto počítači probíhá už několik let. Zakladatel Endless Mobile Matt Dalio představil projekt už v roce 2013 v rámci konference GUADEC v Brně. Vývojářský tým tvoří dlouholetí přispěvatelé do GNOME: Emmanuele Basi (Clutter, GTK), Cosimo Checci (Nautilus), Jasper St.Pierre (Mutter, GNOME Shell), Jonathan Blandford (GNOME apps) a další. Kromě toho Endless Mobile najímá kontraktory v cílových zemích (např. Brazílii), mezi kterými jsou další přispěvatelé do open source. Díky tomu dnes patří mezi největší přispěvatele do GNOME.Endless Mobile také spolupracuje s poradci, mezi kterými lze najít opravdu zvučná jména: např. Nicholase Negroponteho, který byl vedoucím projektu OLPC, nebo Muhammada Yumus, který získal Nobelovu cenu míru za koncept mikroúvěrů.

Hardware

Na počítači zaujme už samotná krabice, která vypadá opravdu atraktivně a je zajímavě vymyšlená. Rozhodně si v ničem nezadá s krabicemi od společnosti Apple, která je tímto proslulá. Jestli měli autoři za cíl vytvořit zařízení, které nebude vypadat levně a bude atraktivní, tak s krabicí se jim to určitě povedlo.

Endless PC po rozbalení Endless PC po rozbalení

Netradiční je také design samotného počítače, kterému kvůli jeho vzhledu přezdívám „Kaplického počítač“. Četl jsem kritiku, že by měl být design praktický a počítač by měl mít tvar kompaktní krabičky. Autoři chtěli očividně zaujmout designem a vytvořit počítač, za který se nebudete stydět ani vedle televize v obýváku. Vespod je umístěná ledka, která po zapnutí rozsvítí spodní červenou část počítače a světlo se efektně odráží od podložky. Pokud je počítač uspaný, ledka se pomalu rozsvěcuje a zhasíná a světlo tak pulzuje. Působí to atraktivně.

Co se týče samotného hardwaru, tak srdcem je dvoujádrový procesor Intel® Celeron® N2807 o taktu 1,7 GHz. Operační paměť má velikost 2 GB. Dnes se rozhodně jedná o slabou konfiguraci, ale bavíme se tu o levném počítači. Při běžné práci jsem na výkonnostní limity příliš nenarážel, jen u Flash videí s vyšším rozlišením. Disk je nabízený v několika variantách. Ta levnější verze počítače za 169 dolarů obsahuje disk 32 GB eMMC. Verze za 229 dolarů nabízí standardní pevný disk o velikosti 500 GB. Levnější verze má gigabitovou ethernetovou přípojku, 2 porty USB 2.0 (vzadu) a 1 port USB 3.0 (vpředu) a také výstupy HDMI a VGA. Počítač má svůj vlastní repráček, takže dokáže hrát, i když není připojený externí reproduktor (přes HDMI nebo 3,5 mm jack konektor). Základní verze ovšem neobsahuje wifi a bluetooth adaptér. Za ten jste si museli v kampani na Kickstarteru připlatit 20 dolarů a je možné, že v budoucnu bude nabízený pouze v dražší verzi s 500GB diskem.

Asi největším minusem hardwaru je, že má počítač větráček, který není úplně nejtišší. Pokud z počítače cokoliv hrajete, neslyšíte jej. V tiché místnosti už ale ano. V takovéto výkonnostní kategorii už by se to dalo vyřešit pasivním chlazením.

K počítači je dodáváno příslušenství v podobě napájecího adaptéru a HDMI kabelu. Je trochu škoda, že má síťovou zástrčku podle americké normy, když kampaň na Kickstarteru byla celosvětová. Musíte si tedy pořídit redukci.

Endless PC v akci, 4k monitor na plné rozlišení nezvládlo. Umí jen FullHD. Endless PC v akci, 4k monitor na plné rozlišení nezvládlo. Umí jen FullHD.

Software

Software je to, co mě za Endless PC zajímalo nejvíce. Obsahuje totiž linuxový operační systém Endless OS, který je podle všeho postavený na Debianu. Nicméně na tom příliš nezáleží, protože toho z Debianu používají naprosté minimum. Systém samotný se aktualizuje atomicky a používají k tomu vlastní nástroj eos-updater, který je postavený na OSTree. Repozitář s aplikacemi mají také vlastní. Do budoucna by chtěli na aplikace používat xdg-app. Když se podíváte na jejich GitHub zjistíte, že mají téměř všechny zásadní komponenty systému.

Jejich Endless Desktop je výrazně upravený GNOME Shell. Jak můžete vidět na obrázku níže, náhled Činnosti byl víceméně integrovaný do samotné plochy, na které naleznete vyhledávání a spouštěče nainstalovaných aplikací. Na spodním panelu pak naleznete zleva: ikonu pro nastavení a nápovědu, ikony spuštěných aplikací, čas a nastavení zvuku a sítě a tlačítko Facebooku. Facebook totiž mají do prostředí integrovaný a pokud na ono tlačítko kliknete, vysune se zleva panel s rozhraním této sociální sítě.

Plocha Endless OS Plocha Endless OS

Prohlížečem v Endless OS je upravené Chromium a systém umožňuje uživatelům velmi jednoduše vytvářet webové aplikace, tedy víceméně spouštěče webových stránek, které nacházíme mezi ostatními aplikacemi. Tuto funkci má i samotné Chromium, ale Endless OS integruje vytváření webových stránek přímo do prostředí.

Offline Wikipedia Offline Wikipedia

Čím se Endless OS liší od standardní linuxové distribuce, je to, že už přichází s velkým množstvím obsahu. Naleznete v něm offline verzi Wikipedie, aplikaci s recepty na vaření nebo o zdraví a léčbě chorob, o celebritách. K dispozici je také aplikace, která obsahuje videa z Khan Academy. Když spustíte hudební přehrávač (Rhythmbox), najdete už v něm velké množství hudby. Vzhledem k tomu, že je zařízení cíleno především na Latinskou Ameriku, je hudba především latinskoamerická.

Aplikace o zdraví Aplikace o zdraví

Aplikace o vaření Aplikace o vaření

YouVideos – aplikace pro pouštění online videí YouVideos – aplikace pro pouštění online videí

Endless má také vlastní obchod s aplikacemi. Zatím se tam kromě několika aplikací od Endless Mobile nacházejí vybrané linuxové aplikace, které známe i z ostatních distribucí. V budoucnu by se měl obchod otevřít ostatním vývojářům a Endless Mobile by rád kolem jejich systému vybudoval ekosystém aplikací třetích stran.

Katalog aplikací Katalog aplikací

Endless OS používá řadu komponent z GNOME, ale s vlastními úpravami a vylepšeními. Například nastavení monitorů obsahuje navíc přizpůsobení obrazovce TV. Když totiž připojíte počítač k TV, často se stává, že plocha systému se roztáhne mimo hranice obrazovky TV. Ve standardním GNOME není žádná volba, jak to „opravit“. Lze to změnit v nastavení TV, ale zdaleka ne všechny modely toto nastavení mají. Endless OS vám tento problém pomůže vyřešit bez ohledu na to, jakou televizi používáte.

Co mě trochu zklamalo, je multimediální podpora. Stalo se mi totiž, že některé hudební a video soubory jsem prostě nepřehrál. Nedostal jsem také možnost chybějící kodeky doplnit, jak je to obvyklé u ostatních linuxových distribucí. Toto bylo asi největší zaváhání Endless OS, co se týče uživatelské přívětivosti. Naopak co se mi velmi líbilo, bylo interaktivní seznámení se systémem po prvním spuštění. Provede uživatele hlavními prvky desktopového prostředí a vždy ho vyzve, aby si je rovnou vyzkoušel (např. nastavení sítě, spuštění aplikace, vyhledávání atd.). Kéž by toto mělo i standardní GNOME.

Jelikož se jedná o standardní hardware, není problém na Endless PC nainstalovat jinou linuxovou distribuci. Já jsem na něj nainstaloval Fedoru. Narazil jsem na dva problémy. Jeden se týkal wifi karty, která se po nějakém čase odpojila. Tedy přesněji připojení zůstalo zachováno, ale přestala téct data. Zjistil jsem, že se jedná o častý problém dané karty v Linuxu, a našel jsem parametr, který tento problém zcela vyřešil. Dalším problémem je, že po probuzení nevidí zvukový systém ani HDMI, ani analogový výstup a začne hrát z vestavěného repráčku. Tento problém jsem ještě nevyřešil.

Podívejte se na video představující Endless PC. Komentář je sice ve španělštině, ale můžete si pořádně prohlédnout jak systém, tak samotné zařízení:

Závěr

Endless PC je jistě zajímavý projekt. Co se týče atraktivity, tak si myslím, že se autorům podařilo vytěžit maximum. Design počítače a balení je mezi linuxovými počítači a i mezi počítači obecně výjimečné. Na samotném hardwaru už ale lze nízkou cenovku vidět. Samotný systém by asi nepřinesl nic navíc průměrnému uživateli v našich končinách. Dokázal bych si ho ale představit jako systém pro počítačově negramotné uživatele, vhodná volba pro babičku, otevřenější Chrome OS. Autoři ale míří na úplně jiný trh a složení softwaru tomu odpovídá. Zdá se, že ví, co dělají, tak jim držme palce.

Nahoru

Příspěvky

Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
Drom 11. 08. 2015, 15:25:16
Odpovědět  Odkaz 
Koukám na ty snímky obrazovky a čtu popisky jako "Aplikace o vaření" nebo "Aplikace o zdraví", ale vidím jenom nějaký barevný letáky. Smutné.

Nicméně dík za článek.
Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
A.J. 11. 08. 2015, 16:56:37
Odpovědět  Odkaz 
Další ptakovina, co nikdo kupovat nebude. Kickstarter contributors - merry xmas.
Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
nobody 12. 08. 2015, 01:22:29
Odpovědět  Odkaz 
dalsi ptako-komentar... kdyz o tom nevis, tak si aspon precti clanek pod kterej reagujes ;)
Re: Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
chromebook 14. 08. 2015, 04:05:26
Odpovědět  Odkaz 
Chromebooky stoja menej a sú to kompletné počítače. T.j. aj s monitorom a akumulátorom, ak je reč o treťom svete, kde sa dá počítať s výpadkoch prúdu, využívaním solárneho nabíjania.
Tablety sú ešte lacnejšie.
Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
nobody 12. 08. 2015, 01:26:27
Odpovědět  Odkaz 
jen k tomu „Kaplického počítač“... to si asi nevidel Calimero ;)
http://www.calimero.com/
Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
mmm 12. 08. 2015, 07:50:49
Odpovědět  Odkaz 
Design skříně mně připadá divný, ale budiž...
Ovšem ve chvíli, kdy jsem uviděl "tlačítko Facebooku", přestal jsem číst.
Smutné, co se z toho všeho stává. Už ne osobní počítač, ale masový osobní vypatlátor :-(
Štefan Uram Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
Štefan Uram 12. 08. 2015, 08:49:43
Odpovědět  Odkaz 
Pripomenulo mi to krátkometrážny film Hello, Friend od G. Linehana..
Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
skororáno 12. 08. 2015, 13:54:54
Odpovědět  Odkaz 
celkom pekný business plán :D
- zoberiem niekoľko lacných súčiastok z výpredaja
- napchám ich do svetielkujúcej krabičky
- nejakému nadšencovi dám upraviť niektoré gnu/linux distro (zadarmo, na distrowatch.com sú ich mraky)
- zabalím to do pozlátka "má za cíl přinést digitální svět do domácností rozvojového světa" a vyzbieram na to kopu peňazí od naiviek - príjem
- cit.:"Facebook totiž mají do prostředí integrovaný a pokud na ono tlačítko kliknete, vysune se zleva panel s rozhraním této sociální sítě.", tak si dohodnem s nimi odmenu - príjem :D
a predám to celé bez monitora za xy$ - opäť príjem
nerozumiem, prečo sa hanbia za to, že chcú podnikať a zarábať, prečo musia okolo toho robiť také "tanečky", že charita, aid, .... ?
len jedno ma s***e, že som s tým nezačal ja :D :D :D
Jiří Eischmann Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
Jiří Eischmann 13. 08. 2015, 02:49:32
Odpovědět  Odkaz 
No, na vašem komentáři jde vidět, že jste nikdy k nějaké tvorbě softwaru nebo návrhu hardwaru ani nepřičichnul. Z vlastní zkušenosti vím, že i za věcmi, které se z pohledu uživatele zdají banální, je často velké množství práce. Na EndlessOS pracoval tým zkušených vývojářů tři roky a jde to na něm vidět. To je investice (jen co se týče platů) v řádech statisíců až milionů dolarů. Ne nějaké stažení distra z Distrowatch a práce pár nadšenců, jak si naivně představujete.

Jinak nevím, kde jste přišel na to, že je to charita. Je to normální podnikatelský záměr. Sehnali soukromé finanční prostředky, vytvořili produkt a ten teď chtějí prodávat. Nežádají o veřejné peníze, ani nepořádají sbírky.
Re: Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
chromebook 14. 08. 2015, 04:01:49
Odpovědět  Odkaz 
Na vašom komentári je vidieť, že málo viete o miniPC, USB PC a že na takéto zariadenia je Windows zadarmo či mierny poplatok = žiadne programovanie samozrejme, linux je zadarmo tiež, na offline wikipédiu a na zohnanie voľných latino skladieb nijak veľké programovanie netreba). Tie najnovšie intel compute stick klony budú do 100 Eur, tie pred intelom z číny sú ešte lacnejšie.

Ak niečo chcú do tretieho sveta, tak za 170 Eur sú chromebooky a za cca 190 eur najlacnejšie winbooky (a budú ešte lacniešie wincloudy). V cene je aj akumulátor a monitor.

Alebo za 100 Eur si môžu kúpiť windows tablet, ideálne s HDMI výstupom.
Alebo repasovaný notebook, ktoré tam posielaju firmy pri obnove IT (mnohé oblasti ich dostávajú zdarma).
Re: Re: Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
nobody 14. 08. 2015, 13:38:47
Odpovědět  Odkaz 
chromebook a jeho oemezenej chromeos, nekvalitni smiracke windows na sticku nebo tabletu...

na tvem komentari je videt ze vubec nevis o cem mluvis, kdyz tohle srovnavas s HW na kterem jede OPENSOURCE_OS+SW upravenej na miru zakazniku pro ktere je to pripravovano a s kterejma bylo diskutovano co si preji...
Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
skororáno 12. 08. 2015, 14:00:11
Odpovědět  Odkaz 
ale jedno ma zase teší
že to nie je určené pre Európu, tu by na to zhrabli ešte aj eurofondy - opäť príjem
a ja by som sa im na to ešte aj skladal :D :D :D
Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
skororáno 13. 08. 2015, 04:30:57
Odpovědět  Odkaz 
cit.: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
cit.: V dubnu na Kickstarteru proběhla kampaň, která měla za cíl vybrat 100 tisíc dolarů na Endless PC, počítač, který má za cíl přinést digitální svět do domácností rozvojového světa. Nakonec se vybralo 176 tisíc a cíle kampaně se mohly realizovat

Bombastický názov a úvod článku splnil cieľ, zaujal
okrem toho navodil dojem, že sa jedná o pomoc pre "domácností rozvojového světa".
Stačí ako odpoveď? Alebo nie to chcel autor dosiahnuť?
A áno, nikdy som sa nepodieľal na tvorbe sw ani hw, reagoval som na obsah článku. Alebo som si mal všetky podrobnosti projektu začať vyhľadávať? Potom stačilo dať odkaz a nebolo treba písať článok.
A vyhnite sa prosím osobným invektívam, na vašom komentári je tiež niečo vidieť
ale môžete zakázať diskusiu pod článkom, dnes je to také demokratické :)

Ako podnikateľský plán sa mi to páči :D
Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
KOLEGA 13. 08. 2015, 14:30:49
Odpovědět  Odkaz 
#facepalm
Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
nobody 13. 08. 2015, 17:33:28
Odpovědět  Odkaz 
jestli ti to nedochazi, tak kampan na Kickstarteru je predplaceni objednavky zarizeni, zde neslo o to aby se projekt mohl rozjet, ale aby se o rozjetem projektu dozvedeli dalsi a meli moznost si ho predplatit... to srovnavat se "vysbiranim penezi od naivek" je rekneme velmi slusne naivni predstava ;)

neni nic spatneho na "lacne soucastky", pokud splni ucel... pokud system je na to odladet je to naprosto v poradku, to ze nekdo pouzije neodladenej system a potrebuje tedy vyssi vykon neni jejich problem...

ver tomu ze pokud by si s tim zacal ty, tak vzhledek k tomu jak se vyjadrujes o tom jake jsou tve predstavy, tezko by se projekt mohl tak podarit, to ze je to bez monitoru je dano cilovou skupinou, ktera ma velke televize a nepotrebuje porizovat monitor, naopak potrebuje system na kterej nemuseji chodit na IT skoleni, vyuzijou offline aplikace protoze nemaji dostupnej "GBit" internet, atd... ale chapu, kdyz bys cetl clanek, premyslel a zamyslel se nad tim o co opravdu jde, uz by si nemel na co nadavat, co zesmesnovat a byla by to pro tebe nuda, to je ale ovsem opet tvuj problem, ne Endless PC ;)
Re: Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
skororáno 13. 08. 2015, 21:17:33
Odpovědět  Odkaz 
opakovane som sa vyjadril, že ten projekt, podnikateľský zámer sa mi páči
opakovane som konštatoval, že v tomto článku je to zabalené do pozlátka pomoci rozvojovým krajinám
článok som si prečítal, a vyjadril som sa k nemu,
aj ty?
už som vyššie prosil aby ste sa vyhli osobným útokom
vo svojom komentári mi podsúvaš, čo som nepovedal, povýšenecky poučuješ, mentoruješ, hodnotíš moju osobu, ...
ak cítite potrebu proti niekomu bojovať, nájdite si prosím iného triedneho nepriateľa ;)
Re: Re: Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
nobody 14. 08. 2015, 13:49:48
Odpovědět  Odkaz 
rict projekt se mi libi, protoze chapu jeho pozitivni zamery, neni to same jako rict projekt se mi libi, protoze si myslim ze dokonale ojebava... ale to je jedno, hlavne ze vis kdo je nepritel ;)
Re: Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
chromebook 14. 08. 2015, 04:24:06
Odpovědět  Odkaz 
V tej kampani šlo najmä o to, aby vyzbierali minimálnu sumu na to, aby sa začala výroba, kedže čínsky výrobcovia ak chcete z elektroniky niečoho menej ako 5-10 000 kusov, nemajú záujem. Tak isto forma na plast má zmysel až od určitémo množstva. Tak isto balenie, kompletácia.
Celkové výrobné náklady odhadujem tak do 50-70 USD (rozhodujúca je cena CPU, všetko ostatné je generikum v jednotkách USD).

CX-W8 Intel Bay Trail-T Atom Z3735F TV Box, bluetooth 4.0 ,2GB/32GB ,wintel mini pc
FOB Price: US $68 - 70 / Piece
Min.Order Quantity: 1000 Piece/Pieces
http://www.alibaba.com/product-detail/CX-W8-Intel-Bay-Trail-T_60272735936.html?spm=a2700.7724857.35.1.QzsJaQ&s=p
Re: Re: Re: Endless PC: počítač do obýváků třetího světa
nobody 14. 08. 2015, 13:40:19
Odpovědět  Odkaz 
v te kampani slo o to aby se povedomi o tom dostali mezi lidi a castecne aby prispelo k nastartovani vyroby, nicmene NE k nastartovani projektu, jehoz analizacni a nasledna sw cast bezela nekolik let...
Svoboda software
Karel 16. 08. 2015, 18:00:50
Odpovědět  Odkaz 
O software pisou:

"It is not meant to be jailbroken and altered. Doing so beyond normal usage could render the operating system unusable."

Takze dalsi pokus o kontrolu uzivatelu? S tim, ze to bude pracovat na kompletne svobodnem software asi nemuzeme pocitat.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Axis Talk 2021