přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sansa Clip Zip a Rockbox

Control

Sansa Clip Zip a Rockbox

SansaClipZip.jpg

MP3 přehrávač Sansa Clip Zip není potřeba dlouze představovat. Jeho malé lehoučké tělo produkuje překvapivě dobrý zvuk a poradí si s většinou běžně používaných zvukových formátů. Jednou z nezanedbatelných výhod je možnost instalace alternativního firmwaru Rockbox, který vlastnosti přístroje v mnoha ohledech zlepší.


reklama

Sansa Clip Zip

Má rozměry zhruba jako krabička zápalek, přesně 57,15×36,07×14,73 mm a v kapse jeho hmotnost 16 gramů také pravděpodobně nepocítíte. Pomocí praktického klipu můžete přehrávač nosit na oděvu, který žádné kapsy nemá. Na rozdíl od předchozích skromněji vybavených přehrávačů najdete na čelní straně Clip Zipu barevný OLED displej s úhlopříčkou 1,1 palce o rozlišení 96×96 obrazových bodů.

sansa_axo

Rozmístění ovládacích prvků ulehčuje intuitivní ovládání přístroje. Vypínací tlačítko najdete na horní straně přístroje, kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti na levé straně a dnes už tradičně provedená ovládací tlačítka pod displejem přístroje. Výbavu doplňuje zdířka pro běžný 3,5mm konektor typu jack pro připojení sluchátek, zdířka pro konektor micro-USB typu B pro připojení k počítači a slot pro paměťovou kartu microSDHC.

sansa_left

sansa_right

Sansa Clip Zip se dá koupit s vnitřní pamětí o kapacitě 4 GB nebo 8 GB. Do slotu můžete vložit microSDHC kartu o kapacitě až 32 GB. Jeho originální firmware umí přehrávat formáty MP3, WMA, WMA s DRM, Ogg Vorbis, FLAC a AAC (bez DRM). Vnitřní výbavu přístroje doplňuje zabudovaný FM tuner s možností z něj nahrávat a mikrofon, díky němuž se Clip Zip dokáže zhostit role diktafonu. Pro sportovně založené uživatele nabízí funkci stopek a neměli bychom opomenout možnost poslechu audioknih a podcastů.

Velikost přístroje Velikost přístroje


Dle mého subjektivního posouzení obstojí zvuk Clip Zipu v přímém porovnání s Apple iPod Nano 5. generace. Také v testech často soupeří s přehrávači značky Cowon a nevede si vůbec špatně. Chcete-li ale kvalitní zvuk, zapomeňte na originální sluchátka a poohlédněte se po nějakých lepších. Například pro příznivce in-ear sluchátek mohou být dobrou volbou Klipsch Image S4. Pokud dáváte přednost klasice, mohou posloužit léty prověřené Koss Porta Pro nebo Senheiser PX 100.

Uvedené dva typy, doplněné o ještě lépe hrající Koss R90, jsem použil při porovnání Clip Zipu a iPodu Nano 5. generace. Jak se dalo očekávat, rozdíly mezi sluchátky byly mnohem větší než rozdíly mezi samotnými přehrávači. Sansa Clip Zip poskytoval oproti jablečnému konkurentovi mírně ostřejší výšky a lepší lokalizaci jednotlivých nástrojů. Zvuk iPodu naproti tomu působil přece jen poněkud uhlazeněji. Na internetu najdete výsledky měření, které mé subjektivní dojmy celkem dobře potvrzují.

Mezi slabé stránky Sansy patří kapacita baterie o kapacitě 300 mAh. Přehrávači dle údajů výrobce vystačí až na15 hodin hraní, což v praxi znamená 8 až 12 hodin dle hlasitosti přehrávače, nastavení equalizéru a druhu přehrávaných souborů. Také firmware by mohl být v některých detailech domyšlenější. Problémové je například jeho základní nastavení na automatickou detekci módu USB. Připojujete-li přehrávač střídavě k počítači s Linuxem a s Windows, bude vám pokaždé zobrazovat jinou složku Music. Náprava je snadná, stačí přehrávači přepnout v nastavení režim USB na pevnou hodnotu MTP nebo MSC.

Mezi další nepříjemnosti patří nízká maximální hlasitost, kterou má přehrávač nastavenou, když při jeho inicializaci nastavíte Kraj na hodnotu Evropa. Celek doplňuje nepříliš promyšleně vyřešený ekvalizér. Dle mého mínění se proto vyplatí investovat trochu času do instalace alternativního opensource firmwaru Rockbox. Ten na rozdíl od originálního firmwaru umí dokonaleji využít hardware přehrávače a nabízí další doplňující funkce, které v originálním firmwaru nenajdete.

Instalace Rockboxu Utility

Rockbox můžete do přehrávače nainstalovat několika způsoby. Manuální instalace je komplikovanější, proto doporučuji zvolit automatickou. K ní ale potřebujeme Rockbox Utilitu. Tato utilita je výhodná z mnoha ohledů. Snadno s její pomocí vybereme kýžené téma vzhledu a automatická instalace také patří mezi poměrně nekomplikované. Uživatelům Windows postačí stáhnout si instalační soubor ze stránky http://www.rockbox.org/wiki/RockboxUtility a následovat pokyny instalátoru. Uživatelům Ubuntu Linuxu a jeho derivátů přináším následující postup.

Spusťte terminál Ctrl+Alt+T a použijte následující příkazy i přidání repozitáře getdeb:

wget http://archive.getdeb.net/install_deb/getdeb-repository_0.1-1~getdeb1_all.deb
sudo dpkg -i getdeb-repository_0.1-1~getdeb1_all.deb

Pro instalaci balíčku rbutil použijte Centrum Softwaru pro Ubuntu nebo do terminálu zkopírujte nasledující příkaz.

sudo apt-get update; sudo apt-get install rbutil

Instalace Rockboxu do Sansy Clip Zip

Připojte přehrávač k počítači pomocí USB kabelu. Spusťte Rockbox Utility a tlačítkem Změnit nastavte složku, do níž je přehrávač připojen. V případě Sansy Clip Zip půjde o složku /media/SANSA CLIPZ. Nastavte výběr audio přehrávače na hodnotu Sansa Clip Zip a tlačítkem OK potvrďte vaše nastavení.

Výběr audio přehrávače Výběr audio přehrávače


V druhém kroku zvolíme kýžené téma vzhledu pomocí tlačítka Customize. Jde o věc vkusu a názoru, ale doporučuji střídmost. Na displeji o rozlišení 96×96 obrazových bodů nemohou některá témata fungovat. Výběr těch vhodných pro daný typ přehrávače si můžete prohlédnout na stránce http://themes.rockbox.org/. Mým favoritem je téma DFKT Minimum Zip FSAA. Jeho vzhled považuji za přijatelný a podporuje zobrazení názvů stanic z RDS u FM rádia.

Výběr tématu Výběr tématu


Instalaci Rockboxu do přehrávače spustíte tlačítkem Instalovat. Rockbox Utilita vás požádá o soubor s originálním firmwarem clpza.bin. Archiv, který ho obsahuje, stáhnete ze stránek výrobce.

Rockbox Utility Rockbox Utility


Po úspěšném průběhu instalace už stačí jen stisknout tlačítko OK a korektně odpojit přehrávač od počítače.

Konce instalace

Instalace Rockboxu neodstraňuje původní firmware. Ten je kdykoli k dispozici, pokud při startu přehrávače podržíte tlačítko hlasitosti.

Rockbox

Logika ovládání Rockboxu je oproti originálnímu firmwaru odlišná, ale rozhodně není špatná. Pod položkou Files najdete složky a soubory, což bude mnoha uživatelům bližší než databáze alb a skladeb, která se skrývá pod položkou Databaze.

Menu Rockboxu Menu Rockboxu


Příjemně překvapí možnosti FM rádia, které díky Rockboxu umí několik věcí, o kterých se originálnímu firmwaru nemůže ani zdát. Nejvíce mě zaujala možnost pojmenování presetů a také se hodí ukazatel síly signálu.

FM Rádio FM Rádio


Pod položkou Plugins najdete celou řadu her, např. Doom, Rockblox (tetris), Snake (had), Chessbox (šachy) nebo Minesweeper (miny). Některé se ale na malém displeji Sansy Clip Zip nedají hrát, např. Doom. Z použitelných aplikací uveďme například Chessclock (šachové hodiny), Metronome (metronom) a Stopwatch (stopky).

Většinu z uživatelů ale budou spíše zajímat rozšíření přehrávače, které souvisí s přehráváním hudby. Nabídka formátů, které Rockbox umí přehrávat, je velice působivá. Kromě formátů podporovaných původním firmwarem přehrávač zvládne například jablečný ALAC a k radosti hudebníků si poradí také s MIDI soubory. Soubory WMA s DRM ale na rozdíl od originálního firmwaru podporovány nejsou. Dodávám – žádná škoda.

Zkoušel jsem také soubory Flac s vysokým rozlišením ze stránky http://www.2l.no/hires/ a firmware si s nimi bez potíží poradil. Výdrž baterie se při použití Rockboxu trochu zvedla a pohybovala se kolem 14 až 15 hodin. Doladění zvuku dle vaší chuti umožňují opravdu rozsáhlé možnosti ekvalizéru. Připojuji alespoň několik snímků obrazovky, která vám část možností ekvalizéru přiblíží lépe než rozsáhlý popis.

Ekvalizér Ekvalizér


Co dodat na závěr? Sansa Clip Zip je slovy klasika „malej, ale šikovnej“. Neposloucháte-li hudbu jen na mobilním telefonu, může být zajímavou volbou.

Nahoru

Příspěvky

Sansa Clip Zip a Rockbox
David 11. 11. 2013, 14:25:25
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý článek.
Autor ví o čem píše, zjevně zná přednosti i slabiny přehrávače.
Popisuje postup instalace Rockboxu i v Linuxu, což může čtenáře těchto "linuxových" stránek zajímat.
Článek sem si přečetl s chutí, i když přehrávač nemám.
Re: Sansa Clip Zip a Rockbox
davkol 11. 11. 2013, 14:52:04
Odpovědět  Odkaz 
Mno, můj první dojem byl, že mi zase někdo sebral téma článku (něco o Rockboxu mám rozepsaného už asi rok). Úsměv se mi ale vzápětí vrátil, protože tady o konfiguraci není pomalu ani zmínka, Rockbox totiž umí spoustu vychytávek včetně crossfade, a to na velmi slušné úrovni.
Ondrej Dzivý Balucha Sansa Clip Zip a Rockbox
Ondro 11. 11. 2013, 14:55:21
Odpovědět  Odkaz 
Pripajam sa, je to naozaj dobry clanok.
Re: Sansa Clip Zip a Rockbox
Jan 11. 11. 2013, 20:44:28
Odpovědět  Odkaz 
Pan Cevela vzdy odvede dobrou praci. Nevzpominam si, kdy bych od neho cetl neco spatneho :-)
Sansa Clip Zip a Rockbox
Rover623 11. 11. 2013, 20:33:21
Odpovědět  Odkaz 
Obávám se, že tyhle přehrávače už dnes nezachrání ani Rockbox ani vodotrysk. Mobilní telefony za nějakých 15 stovek už zvládají to samé co tyhle přehrávače, takže jejich prostor na trhu je neustále menší. Nehledě tedy na fakt, že se do těchto přehrávačů zase vrací móda vyrábět je bez displeje nebo s jednořádkovým displejem. Na což se použití Rockboxu zrovna moc nehodí. Nicméně článek upozornil na jednu velkou neřest skoro všech těchto přehrávačů s displejem, originální firmware stojí většinou za starou bačkoru. Je až smutné, že alternativní firmware dokáže z toho zařízení vyrazit daleko víc než originál a to dokonce i po stránce výdrže baterie.
Re: Sansa Clip Zip a Rockbox
davkol 11. 11. 2013, 21:35:53
Odpovědět  Odkaz 
Mobilní telefony za 15 stovek i více mají vesměs výrazně horší DAC, neumí crossfade nebo gapless playback atd. Tím netvrdím, že sansa clip je nějaký zázrak, ale drtivou většinu telefonů hravě strčí do kapsy.
Re: Re: Sansa Clip Zip a Rockbox
sdhf 15. 11. 2013, 17:17:38
Odpovědět  Odkaz 
S převodníky souhlasím, ale crossfade a gapless jsou otázkou SW. Já se pro samostatný přehrávač rozhodl hlavně z důvodu výdrže baterie v telefonu.
Re: Re: Re: Sansa Clip Zip a Rockbox
davkol 16. 11. 2013, 00:16:46
Odpovědět  Odkaz 
...ale ten software v těch telefonech to v drtivé většině případů neumí. Rockbox for Android má ke stabilitě daleko.
Sansa Clip Zip a Rockbox
Honza 12. 11. 2013, 14:41:17
Odpovědět  Odkaz 
A do háje! Já si myslel, že mám seznam Ježíškovi kompletní. Dost možná bych mohl zbytek škrtnout a nahradit ho tímhle. Kousek audiofilství, kousek linuxu, podpora normálních formátů (rozuměj flac), bratru za 1400 Kč!
Sansa Clip Zip a Rockbox
Martin 24. 08. 2014, 18:29:17
Odpovědět  Odkaz 
Mam starsi model sansa clip+ existuje i na toto nejaky lepsi firware? Dovolil bych si oponovat Rover623 ze tyto pristroje uz nic nezachrani. Hledal jsem neco malickeho na behani a mobil s sebou opravdu tahat nechci. Sice me prekvapilo jak maly byl vyber na trhu od dob prvnich mp3 prehravaci a kdyz jsem objevil sansu tak jsem byl nadsen ze existuje konkurence ishuffle. mam vice nez dva roky a jsem velmi spokojen.
Re: Sansa Clip Zip a Rockbox
Vašek 30. 10. 2014, 23:52:32
Odpovědět  Odkaz 
Rockbox funguje i na Sansa Clip+. Jinak Clip Zip je hardwarově téměř totožný s Clip+. Z pohledu uživatele je největší rozdíl barevný display ale poměr stran Clip+ (128 x 64 pixelů vs 96 x 96 Clip Zip) je více praktický pro zobrazení základních informací o přehrávané skladbě.

PS: Clip Zip se nejspíš přestal vyrábět už na začátku roku 2014. Clip+ už se také asi nevyrábí, ale dá se ještě sehnat. Je to jeden z nejlepších přehrávačů, na kterých běhá Rockbox.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blog