přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Software pro Raspberry Pi 4B

CIO Agenda

Software pro Raspberry Pi 4B

raspberrypi.png

Čtvrtá generace Raspberry Pi je už více než měsíc k dispozici. Podívejme se na aktuální stav softwarové podpory pro tento model v různých linuxových distribucích.


Začněme aktualizací 10 Raspbianu vydanou 10.7.2019. Přinesla jádro 4.19.57 a spoustu různých oprav.  Raspbianu je také k dispozici nový firmware, ale boot z USB zařízení zatím nečekejte. Nedočkavci se mohou pokusit spustit instalaci aktuální vývojové verzi firmware a jádra pomocí příkazu rpi-update, ale cesta ke stabilnímu systému tudy nevede. Navíc není kam spěchat, vývojáři odhadují, že vydání opraveného firmware si vyžádá jeden až čtyři měsíce práce. Také omezení funkčnosti hardwarové akcelerace při přehrávání videa popsané v článku Raspberry Pi 4B – první dojmy zůstávají v platnosti.

Komunita distribuce LibreELEC intenzívně pracuje na podpoře Raspberry Pi 4B. Byla vydána už druhá alfa verze 9.1.002 (Leia). Sice dokáže plynule přehrávat přehrávat soubory s videem v rozlišení 4K, ale zatím pouze na displejích o rozlišení Full HD. Současné verze LibreELECu a OSMC pro Raspberry Pi spoléhají stejně jako Raspbian na jádro 4.19. Úplná podpora hardwarové akcelerace 4K videa, ale závisí na použití nedávno vydaného jádra 5.2. Proto lze pochopit vyjádření,vývojářů distribuce OSMC, že obraz systému pro Raspberry Pi 4B sice bude k dispozici brzy, ale podpora 4K a HDR je plánována až ve vydání Kodi 19, na přelomu let 2020 a 2021.

Uživatelé linuxové distribuce Kali Linux se dočkali na začátku června vydání 32 bitového obrazu s podporou Raspberry Pi 4B. Dodejme, že jde o distribuci zaměřenou penetrační testy a problémy s akcelerací videa se jejích uživatelů příliš netýkají.

Kali Linux, zdroj: www.kali.org Kali Linux, zdroj: www.kali.org

Chcete-li použít Raspberry Pi 4B pro stavbu NASu založeného na linuxové distribuci OpenMediaVault, mám pro vás dobrou zprávu. Už je k dispozici obraz betaverze, který Raspberry Pi 4B podporuje. Při instalaci postupujte podle aktuálního návodu.

Vydavatelé dalších linuxových distribucí jsou na informace o podpoře Raspberry Pi 4B zatím celkem skoupí. Je přislíbena podpora čtvrté generace Raspberry v Ubuntu Mate, zatím bez udání očekávaného data vydání.  Také oficiální podpora Ubuntu Serveru zatím nebyla ohlášena. Je ale možné pro jeho zprovoznění použít velmi povedený návod od Jamese A. Chamberse.

Celkově lze dodat, že Raspberry Pi 4B přinesl mnohem větší změny, než by se na první pohled zdálo. Dokonalá podpora všech jeho vlastností, srovnatelná s tou, na kterou jsme zvyklí u předchozího modelu 3B+, si vyžádá přinejmenším několik měsíců usilovné práce. To vše nic nemění na faktu, že Raspberry Pi 4B je už nyní v mnoha oblastech velmi dobrou náhradou předchozích modelů. Při testování jeho vlastností v distribucích Raspbian a LibreELEC jsem dospěl k rozhodnutí, že se se svým „lehkým desktopem“ k mnohem pomalejšímu 3B+ už nevrátím.


Nahoru

Příspěvky

Software pro Raspberry Pi 4B
Petr Ježek 8. 08. 2019, 13:36:43
Odpovědět  Odkaz 
https://archlinuxarm.org/platforms/armv8/broadcom/raspberry-pi-4
Software pro Raspberry Pi 4B
venox 4. 09. 2019, 07:49:23
Odpovědět  Odkaz 
Kernel Building

https://www.raspberrypi.org/documentation/linux/kernel/building.md

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Cesta k efektivnímu hybridnímu cloudu aneb Best practises při přechodu do AWS

MasterIT světem teď hýbe hybridní infrastruktura. A s ní i multicloud. Oba pojmy zaznívají prakticky v každém technologickém médiu. Často autoři skloňují i největší poskytovatele veřejných cloudů – Amazon Web Services a Microsoft Azure – jejichž kombinací s privátním cloudem získáte právě onen hybridní cloud. Který může být zároveň i multicloudem.

Pokračování ...


GstarCAD – DWG kompatibilní 2D/3D CAD

Public Relations

STUDENT AGENCY uvolnila ruce IT pracovníkům a zvýšila dostupnost provozovaných služeb

RegiojetSTUDENT AGENCY Holding patří mezi nejvýznamnější české dopravce a prodejce letenek, zájezdů, ale i jazykových a pracovních pobytů v zahraničí. Staré řešení IT infrastruktury nebylo flexibilní a mělo vysoké nároky na správu a údržbu. Byla tak implementována moderní hyperkonvergovaná infrastruktura postavená na VMware vSAN a řešení Dell ve formě IaaS (infra struktura jako služba).

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »