přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, SonyEricsson GC85

SonyEricsson GC85

Na stole mi přistála karta od mobilního operátora Oskar. Byla v hezké plastové krabičce, kde jsem našel útlý manuál, CD s ovladači k Windows a vlastní kartu, která byla ještě schována ve stříbřitém krytu z PVC. Používá se k přenášení tohoto poměrně drobného zařízení a vejde se do něj i zhruba 5 cm dlouhá anténka. Lukáš Zapletal .


Po vložení karty, která (pominu-li anténu) nepřesahuje ven ze slotu, systém (resp. udev) vytvořil zařízení /dev/tts/2 s aliasy /dev/ttyS2 a /dev/modem – cestu k zařízení si zapamatujte, budeme s ní dále pracovat. Postup, jak tento modem zprovoznit pomocí programu WvDial, najdete na předchozích stránkách. Není potřeba žádných dalších kroků, modem funguje bez problémů.

Ve městě jsem dosahoval předpokládané rychlosti kolem 200 kbps, což je vzhledem k tomu, že jste plně mobilní, výborná rychlost. Zařízení jsem samozřejmě otestoval i mimo město, kde modem transparentně přešel na GPRS. Nezaznamenal jsem žádnou změnu chování, tedy kromě výrazně nižší rychlosti, která byla okolo 50 kbps (tedy obyčejný modem). Tyto rychlosti jsou však deklarované i v návodu, a také jsem je očekával.

Toto zařízení se chová jako standardní sériový modem, což je obrovská výhoda, protože Linux si s takovými modemy rozumí poměrně dobře. Na stránkách firmy SonyEricsson lze navíc stáhnout kompletní dokumentaci všech AT příkazů, což mi velmi usnadnilo prvotní laborování, a vám to může pomoci v dalším využití přístroje – například odesílání a přijímání SMS zpráv se děje právě pomocí AT příkazů. Stačí tedy nainstalovat vhodný program, který bude s přístrojem komunikovat, případně si vytvořit nějaký vlastní skript.

Ukončit spojení můžete kombinací kláves [Ctrl+c] (v případě WvDialu). Opětovné „nahození“ nečinilo modemu žádné problémy, což je skvělá zpráva, protože některá zařízení vyžadují opětovnou inicializaci případně dokonce vytažení z PC Card slotu.

Vzhledem k možnosti připojení malé anténky bych ocenil možnost dokoupení antény větší. Nepodařilo se mi však nic takového v nabídce výrobce najít. Vyzdvihnout však musím naprosto bezproblémový chod pod Linuxem (2.6) a pěkné pouzdro, které je součástí dodávky. Karta se prodává za cenu necelých 6000,- Kč bez DPH.

Specifikace: PC karta typ II, podpora EDGE, GPRS, HSCSD, CSD, triple GSM band (900/1800/1900 MHz), fax, data, SMS, GPRS class 10 (4+1 & 3+2), EDGE do 247 kb/s.

V místech, kde je pouze GPRS signál, se vyplácí využít HTTP akcelerátor, který komprimuje a optimalizuje provoz. Žádný z operátorů však nenabízí akcelerační proxy klient pro Linux. U nás velmi oblíbený program CProxy také nefunguje pod Linuxem, takže nezbývá než podobný program hledat jinde, případně si něco vlastního napsat.

Produkt na recenzi poskytla firma Oskar Mobil a.s.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

SonyEricsson GC85
michal groch 13. 12. 2008, 23:04:37
Odpovědět  Odkaz 
Mam otazku a to ako si to zprovoznil (potreboval by som niaky podrobnejsi navod). Diky za odpoved.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...Public Relations

SOS Security Week - interaktivní webináře

SophosOblíbený Security SOS Week je zpátky! … na přelomu června a července proběhne další ze série Security SOS Week, která vám pomůže zjistit, jak efektivně ochráníte vaši IT infrastrukturu před hackery a že malware je zpět v plné síle a i bezpečnost vašeho soukromí má dvě strany jako mince.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS