přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Srovnávací test notebooků

Konference Cloud computing v praxi

Srovnávací test notebooků

Redakce připravila rozsáhlý a propracovaný test notebooků v Linuxu. V tomto článku naleznete podrobnosti. Aktualizace.


reklama

Naše testy byly výkonnostní, a proto jsme se nesnažili zahrnout do výpočtů velikost disku, počet portů a jiné vlastnosti. Tato hlediska jsou sice důležitá, ale každý potřebuje notebook na něco jiného - někdo využije 5 USB portů, jiný zase nutně potřebuje veliký disk. V našem testu jsme se tedy zaměřili na čistý výkon a jeho porovnání vzhledem k ceně.

Hned první test nám přinesl překvapení. De facto standard pro souhrnné testování unixových systému Unixbench odhalil nejrychlejší stroj našeho testu, jemuž odpovídá i vyšší cena - Fujitsu Siemens Computers LIFEBOOK E 8020. Druhé místo nás však překvapilo - Premio 6050N; nutno podotknout, že pouze díky pomalejšímu disku neměl tento notebook tak příznivý poměr cena/výkon.

Dva aplikační testy přinesly také nečekaný výsledek - komprimace velkého souboru do formátu bzip2 a sestavení linuxového jádra naznačily, že absolutní výkon procesoru nehraje vůbec roli. Notebook LIFEBOOK zde našel přemožitele od firmy Sony, který díky nejrychlejšímu a nejtiššímu disku v našem testu porazil všechny na celé čáře. Projevilo se to právě při komprimaci a kompilaci.

Nejlepší mechaniky měly naopak levnější modely a vavříny si mezi sebe rozdělily značky Toshiba a Gigabyte. V celkovém součtu všech časů (čtení lisovaného, páleného i zničeného DVD) nakonec o chloupek vyhrál notebook Gigabyte.

Do celkového indexu výkonnosti jsme promítli všechny důležité testy disku a procesoru, vyhrál přístroj Sony VAIO, v těsném závěsu pak LIFEBOOK a třetí místo obsadil Acer Aspire, kterému chybělo jen pár bodíků na druhého v pořadí. Tento notebook se vyznamenal zejména v kompilaci jádra.

Nejzajímavější položkou našeho testu byl poměr cena/výkon, který jsme se snažili vypočítat tak, aby skutečně odrážel realitu. Zde se podle očekávání nejlépe umístily nejlevnější modely od HP a Toshiby, za nimi pak Acer a Fujitsu (Amilo). Obstojně dopadly také stroje firem Asus a Premio.

Poměr výkonu

Celkový výkon

Rychost notebooků

Tabulka rychlostí v PDF
Tabulka rychlostí jako tabulka OpenOffice.org Calc

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog


Soutěž - reproduktory Trust

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »