přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Srovnávací test notebooků

Srovnávací test notebooků

Redakce připravila rozsáhlý a propracovaný test notebooků v Linuxu. V tomto článku naleznete podrobnosti. Aktualizace.


Naše testy byly výkonnostní, a proto jsme se nesnažili zahrnout do výpočtů velikost disku, počet portů a jiné vlastnosti. Tato hlediska jsou sice důležitá, ale každý potřebuje notebook na něco jiného - někdo využije 5 USB portů, jiný zase nutně potřebuje veliký disk. V našem testu jsme se tedy zaměřili na čistý výkon a jeho porovnání vzhledem k ceně.

Hned první test nám přinesl překvapení. De facto standard pro souhrnné testování unixových systému Unixbench odhalil nejrychlejší stroj našeho testu, jemuž odpovídá i vyšší cena - Fujitsu Siemens Computers LIFEBOOK E 8020. Druhé místo nás však překvapilo - Premio 6050N; nutno podotknout, že pouze díky pomalejšímu disku neměl tento notebook tak příznivý poměr cena/výkon.

Dva aplikační testy přinesly také nečekaný výsledek - komprimace velkého souboru do formátu bzip2 a sestavení linuxového jádra naznačily, že absolutní výkon procesoru nehraje vůbec roli. Notebook LIFEBOOK zde našel přemožitele od firmy Sony, který díky nejrychlejšímu a nejtiššímu disku v našem testu porazil všechny na celé čáře. Projevilo se to právě při komprimaci a kompilaci.

Nejlepší mechaniky měly naopak levnější modely a vavříny si mezi sebe rozdělily značky Toshiba a Gigabyte. V celkovém součtu všech časů (čtení lisovaného, páleného i zničeného DVD) nakonec o chloupek vyhrál notebook Gigabyte.

Do celkového indexu výkonnosti jsme promítli všechny důležité testy disku a procesoru, vyhrál přístroj Sony VAIO, v těsném závěsu pak LIFEBOOK a třetí místo obsadil Acer Aspire, kterému chybělo jen pár bodíků na druhého v pořadí. Tento notebook se vyznamenal zejména v kompilaci jádra.

Nejzajímavější položkou našeho testu byl poměr cena/výkon, který jsme se snažili vypočítat tak, aby skutečně odrážel realitu. Zde se podle očekávání nejlépe umístily nejlevnější modely od HP a Toshiby, za nimi pak Acer a Fujitsu (Amilo). Obstojně dopadly také stroje firem Asus a Premio.

Poměr výkonu

Celkový výkon

Rychost notebooků

Tabulka rychlostí v PDF
Tabulka rychlostí jako tabulka OpenOffice.org Calc

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos