přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, RSS aneb Jak dneska číst web...

RSS aneb Jak dneska číst web...

rss.png

Internet je denním nástrojem mnoha lidí. Jelikož si člověk věci rád zjednodušuje, vymyslel RSS kanály a jejich čtečky. RSS kanály jsou aktuálním seznamem zveřejněných článků a běžně obsahují informaci o datu, autorovi, úryvek či výtah článku. Čtečka pak za vás pravidelně kontroluje definované RSS kanály, a pokud je někde něco nového, informuje vás. V konečném důsledku ušetříte drahocenný čas – nemusíte neustále sledovat své oblíbené servery, a přitom vám nic neunikne.


Kvalitních RSS čteček je dneska mnoho, já jsem pro jednoduchost a dobrou dostupnost zvolil čtečku Akregator, která je základní čtečkou prostředí KDE a je součástí balíčku kdepim.

1.

Po úspěšné instalaci čtečku spustíte. V menu KDE se standardně nachází v K-Internet-Akregator. Již při prvním spuštění má program v sobě přednastavené některé zdroje, typicky některé webové stránky projektu KDE. Pokud chvíli počkáte, čtečka se automaticky po startu pokusí tyto zdroje načíst a získá nové články z přednastavených adres. Výsledek prvního spuštění můžete vidět na obrázku.

Obrázek: RSS čtečka Akregator

2.

Pokud chcete přidat vlastní kanál, není to nic složitého. Jako příklad si přidáte kanál serveru LinuxEXPRES. Abyste si však hned od začátku zajistili pořádek a přehlednost, před přidáním RSS kanálu vytvoříte novou složku pro kanály (ta ovšem existuje jen v rámci Akregatoru, nikoliv přímo na disku). Z menu vyberte Kanál-Nová složka a novou složku pojmenujte například Linux. Tyto složky nemají jiný význam, než logické oddělení množství kanálů a zvýšení přehlednosti.

Obrázek:  Vytvoření nové složky

3.

Obrázek: Nový kanál

Nyní si přidáte zmíněný RSS kanál z webu časopisu LinuxEXPRES. Klikněte pravým tlačítkem myši na nově vytvořenou složku a vyberte Přidat kanál. Do okna adresy napište adresu www.linuxexpres.cz a počkejte, než Akregator požadovaný RSS kanál detekuje. Po ověření existence RSS kanálu můžete přizpůsobit některé volby, včetně detekovaného názvu. Opatrně však s volbou Upozornit na nové články, neboť pokud budete mít v budoucnu kanálů více, může být upozorňování spíše rušivé v práci.

Obrázek: Vlastnosti kanálu

4.

Výše zmíněným způsobem můžete nyní přidat všechny kanály resp. weby, které běžně čtete nebo stojíte o jejich sledování. Pokud jste zaškrtli volbu Upozorňovat na nové články, můžete si v menu Nastavení-Nastavení oznamování přizpůsobit zvuk oznamující nový článek. Pokud potřebujete změnit nastavení již existujícího kanálu, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte Upravit kanál.

5.

A nyní to nejpodstatnější, samotné čtení. Akregator má přednastaveny tři pohledy čtení nových příspěvků. Ten, který vám nejvíce vyhovuje, si vyberte ve volbě Pohled-Režim zobrazení, nebo pomocí klávesových zkratek [Ctrl-Shift-1] až [Ctrl-Shift-3]. Nyní klikněte na kanál, který hodláte číst, nebo na složku, jež sdružuje více kanálů, a dále klikněte na konkrétní nadpis článku. Program zobrazí perex neboli úvod článku a pokud vás zaujal, klikněte na odkaz pro plné zobrazení článku na jeho domovské stránce. Každý článek se automaticky otevře v programu Konqueror, jako nová záložka.

Pokud pro brouzdání internetem dáváte přednost jinému programu, nebo vám nevyhovuje čtení přímo v programu Akregator, nastavte si externí prohlížeč. V menu Nastavení-Nastavit Akregator na kartě Prohlížeč upravte nastavení dle svých potřeb. Typické nastavení pro externí prohlížení v programu Firefox je vidět na obrázku.

Obrázek: Nastavení Firefoxu jako prohlížeče

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Stanislav Vasko

Stanislav Vasko


  • Distribuce: Mint

| blog