přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaká byla konference SUSECON 2017 v Praze?

Jaká byla konference SUSECON 2017 v Praze?

SUSECON 2017

Letošní ročník konference SUSECON, který se konal v Praze, je za námi. Co přinesl a co naopak nepřinesl, jak vypadal, co na účastníky čekalo? 


LinuxEXPRES byl mediálním partnerem konference SUSECON 2017.

Poprvé v Praze, poprvé v ČR

Česká republika už v minulosti hostila mnohé velké mezinárodní konference z oblasti Linuxu a open source. Stačí si vzpomenout třeba na loňskou LibreOffice Conference nebo Akademy v roce 2014 nebo konferenci PostgreSQL Europe v roce 2012. Prakticky vždy byly velmi úspěšné – byly kvalitně zorganizovány, nabídly zajímavý odborný i doplňkový program a účastníci byli spokojeni.

Atrium hotelu Hilton Prague během konference SUSECON Atrium hotelu Hilton Prague během konference SUSECON

Není proto náhoda, že se dějištěm letošního ročníku globální konference SUSECON stalo právě Česko, konkrétně Praha. Tím spíše, že v Praze sídlí velmi významná pobočka firmy SUSE, která konferenci organizuje a jejíchž technologií se většina programu týká. Jako dějiště byl zvolen hotel Hilton Prague, který se nachází v Karlíně, doslova pár kroků od budovy SUSE.

Zanedlouho, ve dnech 24. až 26. října 2017, se bude v témže hotelu konat další velmi významná světová konference: Linux Kernel Summit. Je to nejvýznamnější konference zaměřená na linuxové jádro a doprovází ji několik menších akcí, například Embedded Linux Conference Europe nebo KVM Forum.

Registrace a program SUSECON

Pro účast na konferenci bylo potřeba se zaregistrovat (a zaplatit poplatek jak za samotnou konferenci, tak za případnou účast na předkonferenčních workshopech nebo na společenský večer na Žofíně). Registrace samotná proběhla bezproblémově, trochu komplikací ale nastalo při prezenci – novinářské visačky se totiž řešily odděleně (přestože registrace byla společná) a v úterý ráno, tedy první hlavní konferenční den, nebyla k dispozici paní, která je měla u sebe. To se ale poměrně rychle vyřešilo novým vytištěním.

Program zobrazený na panelech v hotelu Program zobrazený na panelech v hotelu

Co se ukázalo mnohem problematičtější, byl program. Ten byl sice k dispozici jak na webu (i v mobilní verzi), tak v konferenční mobilní aplikaci, ale ne v přehledné podobě, jak to mají mnohé jiné konference – tedy s přednáškami a workshopy uspořádanými na svislé časové ose tak, aby bylo okamžitě vidět, kdy co je a ve kterém sále. Sestavení vlastního programu tak bylo poměrně úmornou dřinou. Pozitivně lze hodnotit možnost si sestavený program vyexportovat do některého z podporovaných formátů (např. iCal, vCal…) a ten si následně naimportovat do libovolné kalendářové aplikace.

Přednášky a workshopy

Tři hlavní konferenční dny (úterý až čtvrtek) začínaly vždy společnou částí ve velkém sále, který byl úplně plný (někde byla sice vidět prázdná místa, ale další lidé stáli vzadu – dorazili až po začátku). Zájem o konferenci tedy zjevně byl; i podle informací od pořadatelů byl tento ročník konference SUSECON zatím ze všech největší.

Úterní keynote Úterní keynote

Během těchto přednášek zaznělo mnoho zajímavých informací ohledně společnosti SUSE, jejích technologií, spolupráce s dalšími firmami (např. Microsoft nebo Fujitsu) nebo třeba organizace Cloud Foundry. Ve čtvrtek večer se konala ještě uzavírací session s názvem Demopalooza!

Zaplněný sál při keynote Zaplněný sál před keynote

Jinak byla náplň rozčleněna do velkého počtu přednášek a workshopů, které probíhaly v řadě malých sálů a spadaly do několika kategorií – například Hands On (workshopy s možností vše zkoušet na připravených počítačích), Case Study (případové studie nasazení různých technologií), Future (budoucnost technologií) apod.

Panelová diskuse Panelová diskuse

Při vstupu do jednotlivých sálů se kontroloval a evidoval vstup, což je logické hlavně u workshopů (ale vzhledem k velikosti to dává smysl obecně, aby se někam nenahrnul nadměrný počet lidí). Někdo si ale nemusel včas uvědomit, aby se do konkrétního sálu přihlásil.

Developer Lounge - tady odpočívali, pracovali a debatovali vývojáři Developer Lounge - tady odpočívali, pracovali a debatovali vývojáři

Po odborné stránce i z hlediska výběru témat byly přednášky a workshopy vesměs velmi zajímavé a kvalitně připravené. Je jen škoda, že se na konferenci prakticky vůbec neobjevila linuxová distribuce openSUSE, která je přitom velmi důležitou technologií SUSE a je „předvojem“ distribuce SUSE Linux Enterprise.

Během konference probíhaly také zkoušky na různé certifikace SUSE.

Stánky SUSE a sponzorů

Stánků bylo na SUSECON doslova ohromné množství. Lemovaly skoro celé jedno patro a byly jimi zaplněny ještě dva velké sály. Každý tak měl možnost se podívat na praktické využití technologií a pohovořit se zástupci firem. Dalo se spojit „příjemné s užitečným“, protože občerstvení bylo vždy k dispozici u stolů okolo stánků, mezi stánky pak byly i stolky ke stání.

Mezi stánky sponzorů Mezi stánky sponzorů

Kdo měl zájem, mohl zakoupit něco ze široké škály propagačních předmětů SUSE – od různých triček, přes batohy, hrnky, poznámkové bloky, až například po výroční kšiltovky (vyrobené k příležitosti 25 let firmy SUSE).

Propagační předměty SUSE Propagační předměty SUSE

Občerstvení, společenské akce

Občerstvení bylo zdarma k dispozici po celou dobu konference. Každý si mohl vybrat z různých nápojů (nabídka se v čase měnila; káva, čaj a voda ale byly připraveny stále), jídlo bylo doplňováno podle denní doby (na snídani, svačinu, oběd, svačinu, večeři), čemuž odpovídala i konkrétní nabídka.

O nasycení účastníků bylo výborně postaráno O nasycení účastníků bylo výborně postaráno

Jídlo bylo výborné, byl ho připraven dostatek a v poměrně širokém výběru. Jen kdo čekal bohatý český oběd, mohl být trochu zklamán, protože když je něco označeno jako „lunch“, tak to také tak obvykle bývá. Tím spíš, že hlavně v úterý byl tento oběd poměrně brzy.

Ze středeční party, aneb „nejen softwarem živ je člověk v SUSE“ (zdroj: video SUSE) Ze středeční party, aneb „nejen softwarem živ je člověk v SUSE“ (zdroj: video SUSE)

Účastníci se mohli bavit na řadě společenských akcí, na pondělním „Birds of Feather“, úterním večeru mezi sponzorskými stánky (do něho plynule přešla bohatá večeře), středečním večeru na Žofíně a čtvrteční závěrečné recepci.

Celkové shrnutí

Celkově lze konferenci SUSECON 2017 v Praze hodnotit velmi pozitivně. Přinesla ohromné množství zajímavého odborného i doprovodného programu, o účastníky bylo výborně postaráno. Lze předpokládat, že většina účastníků byla s průběhem konference spokojena a rádi zavítají na případný další ročník konaný zde, případně na některou z dalších konferencí, které se tu budou konat.

Pohled Antonína Judytky

Jedná se o zatím největší konferenci, které jsem se zúčastnil. Program byl doslova nabitý zajímavými přednáškami. Na konferenci jsem dorazil ráno ve čtvrtek a byl jsem mile překvapen neuvěřitelnou rychlostí při registraci, na kterou jsem si pro jistotu přivstal.

Abych však nepřechválil organizaci konference, tak si postěžuji na program, který byl nepřehledný, ale bylo nutné jej projít a zaregistrovat se na dané přednášky. „Naštěstí“ jsem byl na konferenci jen dva dny, tak nebyl výběr zdlouhavý.

Stravování bylo na konferenci zajištěno formou bufetu a bylo opravdu vydařené; jediné co mi mírně vadilo, bylo stravování ve stoje (málo stolků k sezení).

Mimo přednášek byl na konferenci sál vyhrazený pro prezentaci firem. Firmy obvykle představovaly hardwarové řešení pro běh produktů SUSE. Byl zde i malinký stánek openSUSE. Jinak přestože o spolupráci SUSE a Microsoftu čtu již delší dobu, tak mě nenapadlo, že najdu jejich stánek na konferenci zaměřenou především na open source.

Antonín Judytka je členem redakčního týmu magazínu LinuxEXPRES. V minulosti se podílel na tvorbě obsahu portálu SUSEportal.cz.




Další fotografie z konference SUSECON 2017 najdete ve fotogalerii.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog