přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, App Inventor – Vytvořte si vlastní aplikaci pro Android

App Inventor – Vytvořte si vlastní aplikaci pro Android

AppInventor.png

Kniha App Inventor čtenáře seznámí  se stejnojmenným prostředím, které umožňuje vytvářet aplikace pro operační systém Android i uživatelům bez znalosti programování.


Celá aplikace běží v prostředí webového prohlížeče a vyžaduje přítomnost Javy. Pro testování vytvořených aplikací lze použít fyzické zařízení s OS Android, popř. emulátor. Na začátek je však dobré vědět, že toto prostředí prozatím podporuje pouze platformu Windows. To je bohužel poměrně velký handicap a pevně věřím, že bude velmi brzy odstraněn.

Někomu se může zdát použití Javy jako nevýhoda, pro někoho to možná bude dokonce jediný důvod pro její instalaci. Aktuálně to však je asi jediná možnost, jak podobný projekt „rozběhat“ bez nutnosti dalších podpůrných aplikací. Časem možná bude App Inventor přepsán tak, aby dokázal využít třeba technologii Native Client v prohlížeči Google Chrome.

Kniha začíná trochu netradičně interaktivní aplikací s kocourem, který po klepnutí zamňouká. Oproti klasickému „Hello World!“ je to velice příjemná změna a na čtenáře bez předchozích zkušeností s programováním udělá zajisté velice dobrý dojem. Tomu také přispívá úplně odlišný postup vytváření aplikací – není totiž potřeba napsat ani jediný řádek kódu.

Veškerá činnost spočívá ve skládání vizuálně znázorněných bloků logicky do sebe. Obtížnost popisovaných příkladů s průběhem knihy pomalu stoupá a od jednoduchého kocoura se tak dostaneme třeba k naprogramování aplikace sloužící ke čtení příchozích SMS zpráv, různých kvízů až po ovladač robota.

I zkušení vývojáři však mohou v App Inventoru najít využití. To spočívá zejména v možnosti rychle přenést téměř jakoukoliv myšlenku do funkční podoby a až poté se rozhodnout, zda aplikaci vyvíjet (třeba už klasickým způsobem), a nebo po vyzkoušení prototypu zjistit, že by aplikace neměla v dnešním konkurenčním prostředí šanci uspět a ušetřit si tím čas, který zabral „opravdový“ vývoj.

Z knihy mám velice dobrý dojem. Dokáže totiž i úplného nováčka naučit vytvářet téměř plnohodnotné aplikace. Obrovskou výhodou je i to, že celé prostředí běží ve webovém prohlížeči a nevyžaduje tedy instalaci a stahování dalšího softwaru. Knihu bych tedy doporučil každému, kdo chce alespoň zkusit programovat aplikace nejen pro chytré telefony.

Název knihy: App Inventor
Podtitul: Vytvořte si vlastní aplikaci pro Android
Autoři: David Wolber, Hal Abelson, Ellen Spertus, Liz Looney
Počet stran: 368
Nakladatelství: Computer Press (Albatros Media a.s.)

Nahoru

Příspěvky

App Inventor – Vytvořte si vlastní aplikaci pro Android
Ondrej Sraitr 5. 07. 2015, 15:03:46
Odpovědět  Odkaz 
Podivejte! I jako uplny lajk jsem vytvoril slozitou a dnes jiz celice oblibenou aplikaci Snar pro Android. Zkuste to i vy!
https://www.facebook.com/snarproandroid

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Digitalizace pomáhá rozvíjet miliardový byznys Prusa Research

SophosSpolečnost Sophos, dodavatel řešení kybernetického zabezpečení nové generace, připravila sérii odborných interaktivních webinářů, na kterých ve dnech 21. - 24. června nahlédnete za oponu simulovaného lovu hrozeb.

Pokračování ...Public Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »