přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Eliška Roubalová: Java bez předchozích znalostí

Eliška Roubalová: Java bez předchozích znalostí

java_bez_predchozich_zkusenosti.png

Publikací o programování v jazyce Java jsem již četl poměrně hodně. Některé byly tištěné, jiné zase v elektronické podobě. Jedny kvalitnější a další méně kvalitní. Ale protože mne Java zajímá, byl jsem velice rád, když jsem dostal možnost prozkoumat další knihu s touto tematikou.


Víc učebnice než obyčejná kniha

Kniha Java bez předchozích znalostí je již na první pohled velice sympatická a to hlavně proto, že se nejedná o žádnou tlustou mnohasetstránkovou záležitost. A protože mne zajímalo, jak si autorka poradí na sto padesáti stranách s tím, co slibuje název knihy, pustil jsem se do čtení okamžitě.

Poznámka šéfredaktora: Pod stejným názvem vyšla v minulosti ve stejném nakladatelství kniha Jima Keogha. Má podtitul Průvodce pro samouky, zatímco v případě knihy Elišky Roubalové je to spíše tak, že název knihy je Java a podtitulem je bez předchozích znalostí.

Po krátkém pojednání o tom, co čtenáře v knize čeká, se dostávám ihned k první kapitole. Tato pojednává zcela logicky o tom, co to vlastně programování je a co znamená pojem vysokoúrovňový programovací jazyk, jaký je rozdíl mezi zdrojovým kódem a bajtovým kódem nebo co je to a jak probíhá kompilace. Čtenář se zde dozví, jakou potřebuje základní softwarovou výbavu, a jsou mu představena nejznámější vývojová prostředí. Na začátek tedy nic divného a dovoluji si napsat, že jsem takovou první kapitolu více méně čekal.

Nicméně samotný závěr první kapitoly mne potěšil, protože se zde dozvíte o nejčastějších chybách, které při psaní programů můžete udělat a pravděpodobně i uděláte. Závěrečný test vědomostí v mých myšlenkách změnil běžnou knihu na učebnici.

V následující kapitole se už postupně dostávám hlouběji a hlouběji do samé Javy, do problematiky datových typů, jejich dělení a významu, procházím proměnné a jejich deklaraci, inicializaci nebo rozsah platnosti. U každé podkapitoly neschází ukázka kódu s jeho vysvětlením. Na konci kapitoly nacházím opakování probraného tématu v podobě testu. A jak autorka sama doporučuje, pokud testem neprojdu, vracím se zpět a kapitolu procházím ještě jednou.

Velice rychle si zvykám na způsob, jakým je tato kniha napsaná a k mému pochopení problematiky bezesporu přispívá fakt, že mnoho složitějších záležitostí autorka převádí do příkladu z reálného života. Například třídy a objekty popisuje následujícím způsobem: Uvažujte třídu Pes. Každý pes má čtyři nohy, nějakou barvu, nějaký věk, umí štěkat a běhat. Konkrétním objektem náležícím do třídy Pes by pak byl třeba pes Punťa, který má čtyři nohy, hnědou barvu, je mu 7 let a samozřejmě může běhat a štěkat. Snadné a pochopitelné pro každého, co?!Stejným způsobem jsou poté popisovány nebo přirovnávány další nutné znalosti, bez kterých se při programování nikdo neobejde. A jak jsem již napsal výše, mně tato metoda opravdu velice pomáhá v pochopení souvislostí, které bych jinak musel ve své hlavě poněkud déle zařazovat.

Teď bych klidně mohl vypisovat postupně kapitolu za kapitolou, její obsah a to, co mi přinesla nebo nepřinesla. Mohl, ale nebudu. Obsah knihy je totiž velice ucelený a kapitoly opravdu navazují jedna na druhou, tak aby byl student schopný svoje znalosti rozšiřovat a nemusel knihou listovat tam a zpět. Pokud by ale někoho z vás opravdu zajímal podrobný obsah knihy, můžete ho stáhnout zde.

V případě, že se v průběhu studia dostanete k výrazu nebo k hodnotě takové, že její pochopení vyžaduje širší znalost problematiky, jste na toto upozorněni a dále se budete tímto zaobírat až po následném prostudování patřičných kapitol.

V tomto duchu procházím knihou nebo spíše učebnicí Javy tak hladce, že jsem si ani nestačil uvědomit, kolik už toho vlastně vím, a dostávám se k desáté kapitole. Tím pádem k tvorbě grafického uživatelského prostředí a jak je všeobecně známo, platí i zde rčení: „to nejlepší na konec“. Konečně začnou mít programy kromě své funkce i svůj vzhled.

Své znalosti si po této kapitole vyzkouším v závěrečném testu – v závěrečném projektu. Já napoprvé neprošel, ale pokud tento zvládnete, nezbývá mi nic jiného, než vám gratulovat. Získali jste všechny potřebné znalosti k tomu, abyste mohli dále jazyk Java studovat a stále se zdokonalovat. Ano, je to tak! Tato kniha z vás neudělá programátora, ale umožní vám získat dostatečný přehled a znalosti k tomu, aby z vás jednou opravdový programátor byl.

Autor: Eliška Roubalová
Nakladatelství: Computer Press (Albatros Media a.s.)
Datum vydání: 20. 7. 2015
Počet stran: 160
Formát: 167x225 – brožovaná lepená


Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Eliška Roubalová: Java bez předchozích znalostí
gkjsgh 18. 09. 2015, 12:15:32
Odpovědět  Odkaz 
"Uvažujte třídu Pes. Každý pes má čtyři nohy, nějakou barvu, nějaký věk, umí štěkat a běhat. Konkrétním objektem náležícím do třídy Pes by pak byl třeba pes Punťa, který má čtyři nohy, hnědou barvu, je mu 7 let a samozřejmě může běhat a štěkat" Zrovna konkrétně tohle, téměr do slova jsem četl ve své první učebnici C++... A tenhel přístup jak vysvětlovat OOP je konkrétně úplkně na piču... Hodně dlouho mi totrvalo než jsem se to přeuřil něčím normálním
Re: Eliška Roubalová: Java bez předchozích znalostí
helmiczka 18. 09. 2015, 14:40:56
Odpovědět  Odkaz 
Ano, každý problém má své jasné, snadno pochopitelné a zcela samozřejmé NESPRÁVNÉ vysvětlení.
Re: Eliška Roubalová: Java bez předchozích znalostí
Martin 19. 09. 2015, 13:32:08
Odpovědět  Odkaz 
Tak to znamená, že tato kniha/knihy, potažmo tento styl výuky není pro tebe vhodný! Pro mě je to, ten nejlepší styl výuky, jaký zatím znám. Záleží totiž i na tom, jak komu fungují mozkové hemisféry a jak dokáže informace zpracovat a jak je zpracovává. Každý jsme jiný typ a každému se učí lépe jinou metodou. Proto psát, že je něco na "PIČU" je zcela zcestné.
Václav Hejda Re: Re: Eliška Roubalová: Java bez předchozích znalostí
Venca Hejda 19. 09. 2015, 23:56:07
Odpovědět  Odkaz 
Ano přesně tak souhlasím s tím, že co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat jinému. A právě proto vychází mnoho různých publikací, které mají stejný cíl, ale jinou metodiku.
Chyby v opakováních
Matěj Bláha 23. 09. 2016, 21:04:29
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
chtěl bych se optat, jestli jsem sám kdo našel v knize chyby v příkladech opakování v kapitole 4. Koukám na ty příklady, přemýšlím kde dělám chybu, že mi to nevychází stejně jako v odpovědích.. nakonec si ten kód napíšu do vývjového prostředí a zjistím, že je to opravdu špatně. Já jakožto začátečník v tomto jazyku jsem byl těmito chybami celkem zmatený.
Každopádně mi knížka příjde napsaná náhodou celkem pěkně :)
Lukáš Jelínek Re: Chyby v opakováních
Lukáš Jelínek 23. 09. 2016, 22:04:42
Odpovědět  Odkaz 
Chyb je tam víc, tady jsou errata: http://knihy.cpress.cz/?p=actions&action=download/file&value=files&id=192684

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »