přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, HTML5 okamžitě

HTML5 okamžitě

html5_okamzite.png

Jak jde dopředu vývoj všemožných aplikací, stejně tak se musí vyvíjet jazyk v kterém je možné aplikace psát. HTML je základním jazykem pro web a tak je bezesporu jasné, že i tento se musí měnit.


Seznámení s autory

V první řadě bychom se měli podívat na to, co víme o autorech. Knihu nenapsal jen jeden odborník na problematiku HTML, ale hned tři: Tiffany B. Brown, Kerry ButtersSandeep Panda.

A protože všichni tři autoři se mnoho let věnují převážně tvorbě digitálního obsahu, psaní odborné literatury nebo pracují jako konzultanti v oboru webu, dá se předpokládat, že již tento fakt může být zárukou dobré odborné literatury.

Kniha HTML5 okamžitě má v názvu ještě jeden přívlastek – „ovládněte HTML5 za víkend“. Je možné toto opravdu za takovou krátkou dobu dokázat nebo se jedná jen o marketingový tah autorů? Tak na to se podíváme v recenzi této knihy.

Kapitolami krok za krokem

Kniha je psána takovým způsobem aby umožnila čtenářům nahlédnou pod pokličku HTML5 co nejpřehlednějším způsobem. Přeskočím-li tedy úvod knihy a krátké pojednání o autorech, mohu se začít věnovat samotné podstatě této publikace.

V první kapitole se čtenář seznámí s krátkým přehledem historie jazyka HTML, a to od úplných začátků až k dnešnímu HTML5. Následuje pojednání o syntaxi jazyka a praktické porovnání jednotlivých atributů v HTML5 a jeho předchůdci HTML4. Tak, to bylo trochu teorie pro začátek.

V dalších kapitolách se už čtenář společně s autory zabývá praktickým školením novinek jazyka. Základní text studenty seznámí jen krátce s teorií a následuje praktická ukázka kódu. Velkou výhodou této knihy je to, že všechny uvedené kódy si můžete stáhnout přímo na stránkách nakladatelství a tak se věnujete nejenom teoretickým znalostem, ale vše si okamžitě můžete vyzkoušet v praxi.

Čtenář a student v jedné osobě tak začíná cvičení od nejjednodušších elementů, až po ty složitější. Postupně si tak procvičíte základní strukturu dokumentu a jeho jednotlivé elementy (header, nav a footer), zakládání formulářů v jazyce HTML5 a nahrávání souborů na web. Dozvíte se také, že díky novým typům elementů můžete kompletní formuláře vytvářet bez potřeby užití JavaScriptu.

Pravděpodobně největší změnou jazyka HTML5 jsou jeho schopnosti zacházet s multimédii. Jazyk tak přináší nativní podporu audio- a video souborů a tím téměř nahrazuje zásuvné moduly. Takto je uvedena pátá kapitola, od které se autoři zabývají právě tímto fenoménem.

Postupně se tak naučíte přidávat ovládací prvky, nastavit automatické přehrávání a opakování multimediálních souborů, převádět soubory, využívat kodeky. Naučíte se pracovat se samostatným elementem audio nebo například využívat atribut preload pracující jako vyrovnávací paměť.

Tímto způsobem bych mohl vypisovat další a další činnosti, práce a využití jazyka pro multimédia, a to až do kapitoly jedenáct. Jak sami vidíte, je naprosto bezesporu, že velkou část webu zabírají právě multimediální soubory a činnost kolem nich. Stejně tak autoři věnují velké místo své knihy právě multimediálnímu obsahu.

Kreslení křivek v jazyce SVG – editor Gedit (Debian 8) Kreslení křivek v jazyce SVG – editor Gedit (Debian 8)

Další část knihy je věnováno možnosti kreslení pomocí elementu canvas – plátno. Dozvíte se zde mnoho užitečných rad jak pomocí plátna v HTML5 a SVG (formát Scrable Vector Graphic; škálovatelná vektorová grafika) kreslit 2D a 3D obrázky, grafy a hry. HTML5 není totiž jen prostý značkovací jazyk, ale stalo se plnohodnotným rozhraním API (aplikační programové rozhraní) pro vývoj webových aplikací.

Stejný kód křivek, jen v editoru Notepad++ (Windows 10) Stejný kód křivek, jen v editoru Notepad++ (Windows 10)

Na závěr jen chvála

Čím hlouběji se budete do knihy začítat, tím více budete cítit chuť a potřebu jít dál. Kniha je opravdu psaná tak, že se dá pouze číst a sbírat informace o novinkách v jazyce a každou novou kapitolou budete uchváceni tím, co HTML5 přináší.

Nemohu říci, že za tuto vyvolanou potřebu můžou pouze autoři knihy, to ne. Taková věc se může říkat třeba u románu, ale v naší knize hraje hlavní roli samotný jazyk HTML5, který je svým způsobem opravdu revoluční. Autorům už zbývalo „pouze“ dát knize určitou dynamiku, určitý spád. A to se jim povedlo na jedničku. Tak pokud Vás zajímá tvorba webu a webových aplikací, tak věřte, že tato kniha nemůže scházet ve vaší sbírce.

A na závěr? Na závěr vám dlužím odpověď na otázku, jestli je možné ovládnou HTML5 za víkend – věřte, že za víkend si knihu přečtete, ale určitě se nenaučíte ovládat tak komplexní jazyk, jakým se nový HTML5 stal.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Všechny blogy »

Sophos