přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lucie Šestáková: WordPress – Vlastní web bez programování

Lucie Šestáková: WordPress – Vlastní web bez programování

wp-vlastni-web-bez-programovani.jpg

Využívat svou vlastní webovou prezentaci není nic neobvyklého a skutečnost, že si ji uživatelé tvoří sami, také ne. Ona to vlastně není žádná složitá práce a pokud si myslíte, že ano – pak vám mohu jedině doporučit, abyste si přečetli tuto knihu. 




Co v knize najdeme?

Jak již název knihy napovídá, jedná se publikaci věnovanou redakčnímu systému WordPress, jeho instalaci, úpravám a doplňkům. Kniha je přehledně řazena do kapitol přesně podle posloupnosti, a to od instalace až po řešení možných problémů.

Hned na začátku knihy se logicky seznámíte s tím, co WordPress je, kde ho získáte, co tento systém potřebuje pro svou instalaci a autorka vám poradí, jaký webhosting zvolit. Součástí této kapitoly je návod, jak si zaregistrovat vlastní doménu. Poté se již plně věnuje instalačnímu procesu, a to od nahrání WordPressu po jeho nastavení a tvorbu MySQL databází.

Od druhé kapitoly se začnete dovídat informace podstatně zajímavější. Dozvíte se, jak správně upravit název a podtitul webu, jak provést nastavení e-mailu pro komunikaci s návštěvníky nebo co jsou to a jak se nastaví rubriky. Dále se pak autorka věnuje nastavení zobrazování webu, příspěvků na něm a komentářům. Všechny tyto informace jsou popsány opravdu jednoduše a srozumitelně. Každé náležitosti je věnováno jen nezbytné množství prostoru a vše doprovází ukázkové obrázky.

Naprosto ve stejném duchu je čtenář provázen celou knihou, a tak není nic divného, že již na třicáté sedmé straně začíná třetí kapitola, věnovaná přidávání a úpravám příspěvků. Dozvíte se zde, jak vytvořit opravdu plnohodnotný příspěvek s anotací, obrázkem, vloženým hypertextovým odkazem a jak tento příspěvek publikovat, tak aby jeho vzhled byl opravdu reprezentativní. Závěrem této kapitoly se naučíte, jak daný příspěvek zařadit a označit například štítkem.

V následujících třech kapitolách se čtenář naučí, jak jednotlivé stránky přidávat a upravovat, jak upravit nebo zcela odstranit možnosti komentářů a jak nastavit stránky pro SEO.

SEO je věnována ještě další část knihy, a to v místě, kde jsou popisována různá rozšíření, tato část knihy je pro uživatele určitě zajímavější, protože je postup činností popisován na skutečných případech.

Dále se seznámíte s možností a postupem při nahrávání obrázků a jiných mediálních souborů a s tvorbou a přidávání odkazů.

Čtenář, který do této chvíle studoval poctivě, zvládne vytvářet a publikovat obsah svého webu, ale ještě stále je vše prováděno na výchozí šabloně redakčního systému WordPress. O úpravách vzhledu webových stránek se dočtete v následující části knihy. Postupně se seznámíte s popisem toho, co to šablona je, kde naleznete šablony jiné nebo dokonce jak si vlastní šablonu vytvoříte! Nahrávání šablon na web a změna volby výchozí není samozřejmě opomenuto.

Každému, komu se zdají připravené nebo získané šablony nudné, a to svým vzhledem tak obsahem, udělám radost právě teď, protože přicházím k položce Widgety a jejich úpravy. Zde se dozvíte vše o tom, co to widget je a jak ho použít na nahrát.

Osmou kapitolu nikdy nepřeskočte, protože zde se podrobně dozvíte informace o administraci vašeho WordPressu. Já naopak povídání o této části knihy vynechávám a pokračuji dál k mnohem techničtějším záležitostem.

V další části knihy se můžete naučit, jak svůj web dělat zajímavějším a aktivnějším pomocí různých rozšíření (pomocí pluginů). Hned na prvních řádcích se dovíte informace o tom, kde rozšíření hledat a ani zde neschází některé zajímavé odkazy a nápady. Naučíte se rozšíření instalovat a nastavovat, upravovat, aktualizovat a odstraňovat. Následující kapitola pak přináší přehled a popis těch nejdůležitějších pluginů pro WordPress. Věnuje se jejich instalaci a případnému nastavení. Nejvíce prostoru pak autorka věnuje použití pluginu All One SEO Pack, což je vzhledem k jeho funkci pochopitelné.

Velice specifická část knihy je ta, která se zabývá rozšířeními pro firemní webovou prezentaci a tvorbě e-shopu na základě WordPressu s použitím WP e-Commerce.

Mně osobně plugin WP e-Commerce udělal velkou radost a určitě ho využiji na svém webu. Dlouho něco podobného hledám a je zajímavé, že nebýt této publikace, nevěděl bych o něm ještě dnes. A pak, že na webu najdete vše...

Koupit, nebo nekoupit?

Stejně tak jako v předchozích odstavcích mohu vyjmenovávat a popisovat obsah všech ostatních kapitol knihy, ale je to naprosto zbytečné, protože v tuto chvíli si ji už většina z vás chce přečíst a pokud to někoho ještě nenapadlo... zítra to přijde.

Kniha je celkově psána velice jednoduchou a srozumitelnou formou, která přesto neztrácí na odbornosti a přesnosti. Pokud tedy chcete pracovat právě s WordPressem, je toto publikace, kterou musíte mít. Kniha slouží jako rychlý a užitečný pomocník v každém okamžiku, kdy si nevíte rady, potřebujete pomoc či hledáte inspiraci. Stačí pouze nalistovat příslušnou kapitolu, abyste se rychle dozvěděli odpověď na svou otázku. A je úplně jedno, jestli jste začátečník v oboru nebo profesionál, který potřebuje čas od času najít rychlou pomoc. Proto na otázku, zda tuto knihu koupit, či ne, mohu odpovědět pouze: „Já už ji mám“.

Šestáková, Lucie: WordPress – Vlastní web bez programování COMPUTER PRESS  2013

Nahoru

Příspěvky

Lucie Šestáková: WordPress – Vlastní web bez programování
Josef Vybihal 27. 08. 2013, 21:14:56
Odpovědět  Odkaz 
No na WP e-Commerce bych is dal bacha. Co jsem si teď četl komentáře, tak je to dost peklo.

http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/wp-e-commerce?filter=1

Hlavně je tam prý mnoho věcí hardocded přímo do jádra, takže při potřebné změně je potřeba psát přímo do jádra pluginu, což pak bude hrozná sranda updatovat.
Lucie Šestáková: WordPress – Vlastní web bez programování
teekex 6. 10. 2013, 20:06:05
Odpovědět  Odkaz 
Po precteni clanku jsem zmaten. V jedne casti se popisuje/zminuje takova primitivni vec jako je "nebo zcela odstranit možnosti komentářů" a dale se objevuji zminky o "upravach" widgetu. Podle toho jak na me clanek, ale i ukazky knihy pusobi se domnivam, ze se jedna o knihu spadajici do kategorie "...for dummies" a o upravach toho v knize asi moc nebude - mysleno editace kodu, ale bude se nejspis jednat "pouze" o nastaveni toho co nastavit lze. Urcite je dobre, ze takova kniha existuje, nicmene nejlepsi bude si pri pripadne zajemce WP nainstalovat a sami prozkoumat - a pokud nekdo neumi anglicky a chce WP provozovat tak velmi brzo narazi, protoze vetsina i tech znamych pluginu samozrejme neni prelozena (pokud anglicky umi, tak na internetu najde dostatek step-by-step navodu).

Ke zminenym pluginum:
All One SEO Pack rozhodne neni samospasny, vic nez cokoliv jineho je potreba mit unikatni/originalni a idealne i zadany obsah. Dany plugin prida urcite moznosti, ale chtel bych videt toho, kdo poctive nastavuje pro kazdy clanek vsechny popisy, tagy atd.

e-Commerce je opravdu dost neopracovany kousek. Z meho pohledu a implementace, kterou mam za sebou, muzu rict ze to je dost DODO reseni, hlavne pokud clovek chce mit eshop v cestine a opravdu vymazleny. Jedna z prvnich neprijemnych veci je, ze nektere prvky jsou napsany tzv. natvrdo v kodu a nejde pro ne udelat snadny preklad v externim souboru (mozna jiz opraveno). Dale faktura s exportem do PDF - tedy spis nejake nahodne radky z objednavky exportovane do PDF atd. Pokud se s tim clovek vyhraje, tak ziska opravdu funkcni zaklad pro svuj eshop. Samozrejme jakakoliv aktualizace jiz nejde provadet kliknutim na tlacitko "update", ale musi se provadet rucne. I vzhledem k podpore ucetniho software je vhodne zvazit alternativy jako je treba Prestashop atd. (tedy primo systemy pro vedeni eshopu).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog


Tagy