přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lucie Šestáková: WordPress – Vlastní web bez programování

Lucie Šestáková: WordPress – Vlastní web bez programování

wp-vlastni-web-bez-programovani.jpg

Využívat svou vlastní webovou prezentaci není nic neobvyklého a skutečnost, že si ji uživatelé tvoří sami, také ne. Ona to vlastně není žádná složitá práce a pokud si myslíte, že ano – pak vám mohu jedině doporučit, abyste si přečetli tuto knihu. 
Co v knize najdeme?

Jak již název knihy napovídá, jedná se publikaci věnovanou redakčnímu systému WordPress, jeho instalaci, úpravám a doplňkům. Kniha je přehledně řazena do kapitol přesně podle posloupnosti, a to od instalace až po řešení možných problémů.

Hned na začátku knihy se logicky seznámíte s tím, co WordPress je, kde ho získáte, co tento systém potřebuje pro svou instalaci a autorka vám poradí, jaký webhosting zvolit. Součástí této kapitoly je návod, jak si zaregistrovat vlastní doménu. Poté se již plně věnuje instalačnímu procesu, a to od nahrání WordPressu po jeho nastavení a tvorbu MySQL databází.

Od druhé kapitoly se začnete dovídat informace podstatně zajímavější. Dozvíte se, jak správně upravit název a podtitul webu, jak provést nastavení e-mailu pro komunikaci s návštěvníky nebo co jsou to a jak se nastaví rubriky. Dále se pak autorka věnuje nastavení zobrazování webu, příspěvků na něm a komentářům. Všechny tyto informace jsou popsány opravdu jednoduše a srozumitelně. Každé náležitosti je věnováno jen nezbytné množství prostoru a vše doprovází ukázkové obrázky.

Naprosto ve stejném duchu je čtenář provázen celou knihou, a tak není nic divného, že již na třicáté sedmé straně začíná třetí kapitola, věnovaná přidávání a úpravám příspěvků. Dozvíte se zde, jak vytvořit opravdu plnohodnotný příspěvek s anotací, obrázkem, vloženým hypertextovým odkazem a jak tento příspěvek publikovat, tak aby jeho vzhled byl opravdu reprezentativní. Závěrem této kapitoly se naučíte, jak daný příspěvek zařadit a označit například štítkem.

V následujících třech kapitolách se čtenář naučí, jak jednotlivé stránky přidávat a upravovat, jak upravit nebo zcela odstranit možnosti komentářů a jak nastavit stránky pro SEO.

SEO je věnována ještě další část knihy, a to v místě, kde jsou popisována různá rozšíření, tato část knihy je pro uživatele určitě zajímavější, protože je postup činností popisován na skutečných případech.

Dále se seznámíte s možností a postupem při nahrávání obrázků a jiných mediálních souborů a s tvorbou a přidávání odkazů.

Čtenář, který do této chvíle studoval poctivě, zvládne vytvářet a publikovat obsah svého webu, ale ještě stále je vše prováděno na výchozí šabloně redakčního systému WordPress. O úpravách vzhledu webových stránek se dočtete v následující části knihy. Postupně se seznámíte s popisem toho, co to šablona je, kde naleznete šablony jiné nebo dokonce jak si vlastní šablonu vytvoříte! Nahrávání šablon na web a změna volby výchozí není samozřejmě opomenuto.

Každému, komu se zdají připravené nebo získané šablony nudné, a to svým vzhledem tak obsahem, udělám radost právě teď, protože přicházím k položce Widgety a jejich úpravy. Zde se dozvíte vše o tom, co to widget je a jak ho použít na nahrát.

Osmou kapitolu nikdy nepřeskočte, protože zde se podrobně dozvíte informace o administraci vašeho WordPressu. Já naopak povídání o této části knihy vynechávám a pokračuji dál k mnohem techničtějším záležitostem.

V další části knihy se můžete naučit, jak svůj web dělat zajímavějším a aktivnějším pomocí různých rozšíření (pomocí pluginů). Hned na prvních řádcích se dovíte informace o tom, kde rozšíření hledat a ani zde neschází některé zajímavé odkazy a nápady. Naučíte se rozšíření instalovat a nastavovat, upravovat, aktualizovat a odstraňovat. Následující kapitola pak přináší přehled a popis těch nejdůležitějších pluginů pro WordPress. Věnuje se jejich instalaci a případnému nastavení. Nejvíce prostoru pak autorka věnuje použití pluginu All One SEO Pack, což je vzhledem k jeho funkci pochopitelné.

Velice specifická část knihy je ta, která se zabývá rozšířeními pro firemní webovou prezentaci a tvorbě e-shopu na základě WordPressu s použitím WP e-Commerce.

Mně osobně plugin WP e-Commerce udělal velkou radost a určitě ho využiji na svém webu. Dlouho něco podobného hledám a je zajímavé, že nebýt této publikace, nevěděl bych o něm ještě dnes. A pak, že na webu najdete vše...

Koupit, nebo nekoupit?

Stejně tak jako v předchozích odstavcích mohu vyjmenovávat a popisovat obsah všech ostatních kapitol knihy, ale je to naprosto zbytečné, protože v tuto chvíli si ji už většina z vás chce přečíst a pokud to někoho ještě nenapadlo... zítra to přijde.

Kniha je celkově psána velice jednoduchou a srozumitelnou formou, která přesto neztrácí na odbornosti a přesnosti. Pokud tedy chcete pracovat právě s WordPressem, je toto publikace, kterou musíte mít. Kniha slouží jako rychlý a užitečný pomocník v každém okamžiku, kdy si nevíte rady, potřebujete pomoc či hledáte inspiraci. Stačí pouze nalistovat příslušnou kapitolu, abyste se rychle dozvěděli odpověď na svou otázku. A je úplně jedno, jestli jste začátečník v oboru nebo profesionál, který potřebuje čas od času najít rychlou pomoc. Proto na otázku, zda tuto knihu koupit, či ne, mohu odpovědět pouze: „Já už ji mám“.

Šestáková, Lucie: WordPress – Vlastní web bez programování COMPUTER PRESS  2013

Nahoru

Příspěvky

Lucie Šestáková: WordPress – Vlastní web bez programování
Josef Vybihal 27. 08. 2013, 21:14:56
Odpovědět  Odkaz 
No na WP e-Commerce bych is dal bacha. Co jsem si teď četl komentáře, tak je to dost peklo.

http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/wp-e-commerce?filter=1

Hlavně je tam prý mnoho věcí hardocded přímo do jádra, takže při potřebné změně je potřeba psát přímo do jádra pluginu, což pak bude hrozná sranda updatovat.
Lucie Šestáková: WordPress – Vlastní web bez programování
teekex 6. 10. 2013, 20:06:05
Odpovědět  Odkaz 
Po precteni clanku jsem zmaten. V jedne casti se popisuje/zminuje takova primitivni vec jako je "nebo zcela odstranit možnosti komentářů" a dale se objevuji zminky o "upravach" widgetu. Podle toho jak na me clanek, ale i ukazky knihy pusobi se domnivam, ze se jedna o knihu spadajici do kategorie "...for dummies" a o upravach toho v knize asi moc nebude - mysleno editace kodu, ale bude se nejspis jednat "pouze" o nastaveni toho co nastavit lze. Urcite je dobre, ze takova kniha existuje, nicmene nejlepsi bude si pri pripadne zajemce WP nainstalovat a sami prozkoumat - a pokud nekdo neumi anglicky a chce WP provozovat tak velmi brzo narazi, protoze vetsina i tech znamych pluginu samozrejme neni prelozena (pokud anglicky umi, tak na internetu najde dostatek step-by-step navodu).

Ke zminenym pluginum:
All One SEO Pack rozhodne neni samospasny, vic nez cokoliv jineho je potreba mit unikatni/originalni a idealne i zadany obsah. Dany plugin prida urcite moznosti, ale chtel bych videt toho, kdo poctive nastavuje pro kazdy clanek vsechny popisy, tagy atd.

e-Commerce je opravdu dost neopracovany kousek. Z meho pohledu a implementace, kterou mam za sebou, muzu rict ze to je dost DODO reseni, hlavne pokud clovek chce mit eshop v cestine a opravdu vymazleny. Jedna z prvnich neprijemnych veci je, ze nektere prvky jsou napsany tzv. natvrdo v kodu a nejde pro ne udelat snadny preklad v externim souboru (mozna jiz opraveno). Dale faktura s exportem do PDF - tedy spis nejake nahodne radky z objednavky exportovane do PDF atd. Pokud se s tim clovek vyhraje, tak ziska opravdu funkcni zaklad pro svuj eshop. Samozrejme jakakoliv aktualizace jiz nejde provadet kliknutim na tlacitko "update", ale musi se provadet rucne. I vzhledem k podpore ucetniho software je vhodne zvazit alternativy jako je treba Prestashop atd. (tedy primo systemy pro vedeni eshopu).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

Data, umělá inteligence a automatizace v reálném čase. Salesforce přichází s přelomo­vou inovací, kterou brzy představí i v Praze

SFLUmělá inteligence, automatizace a postupující digitalizace se stávají běžnou součástí fungování podniků. Až 70 % interakcí se zákazníky se nyní odehrává digitálně.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy