přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Martin Chroboczek: Grafická uživatelská rozhraní v Qt a C++

E LINKX

Martin Chroboczek: Grafická uživatelská rozhraní v Qt a C++

Graficka_rozhrani_v_Qt_a_C__.png

Recenze knihy o tvorbě grafických uživatelských rozhraní pomocí jazyka C++ a oblíbeného toolkitu Qt


Toolkit Qt je velmi populární nejen mezi linuxovými vývojáři a uživateli. Poskytuje komplexní prostředí pro tvorbu aplikací pro desktop i mobilní platformy, přičemž si po celou dobu drží velmi vysoký standard týkající se stability, přívětivosti vůči programátorovi i koncovému uživateli nebo kvality dokumentace.

Kniha Grafická uživatelská rozhraní v Qt a C++ je určena spíše začínajícím uživatelům v Qt. Nejsou nutné prakticky žádné znalosti v oboru programování desktop aplikací, nicméně jistý základ v programovacím jazyku C++ je nutností. Díky konzistentnímu aplikačnímu rozhraní napříč jinými programovacími jazyky je možné knihu využít i v situaci, kdy by čtenář pro vlastní vývoj použil například programovací jazyk Python.

Po pěkném úvodu popisujícím framework Qt, instalaci a licencování autor předkládá nejprve ukázkovou aplikaci jako malou ochutnávku, aby poté navázal v několika kapitolách řekl bych až úmorným výčtem snad všech možných widgetů dostupných v Qt. Téměř každý prvek je doprovázen obsáhlými výpisy kódu, které jsou v kompletních přepisech, což je dnes možná až zbytečné. Osobně preferuji pouze části kódu, veškeré zdrojové kódy jsou totiž obvykle dostupné na internetu, a to je případ i tohoto titulu.

Od půle knihy najdeme kapitoly o hlavním okně aplikace, grafice obecně a implementaci vlastních widgetů. Závěrečná část shrne některá témata, na která se nedostalo ve větší šíři: MVC, jazykové vazby (bindingy) nebo ladění. Kniha je uzavřena dodatkem a zároveň dnes již přežitkem – přehledem základních tříd v Qt.

Knížka mi až příliš připomínala vysokoškolská skripta. Zdlouhavé vyjmenovávání v bodech, umělé příklady a vtip, aby člověk pohledal. Vlastním výpisům kódu bych vytkl dvě věci. Použití metody fromUtf8 pro každý konstantní řetězec neúměrně prodlužuje řádky a znepřehledňuje výpisy, autor mohl jen vysvětlit, o co jde a pro jednoduchost to tam prostě nedávat (ev. nepoužít diakritiku). A některé generované části bijí do očí, například on_pushButton7_clicked zřejmě není to, co chce čtenář dohledávat.

Velká škoda, že se kniha nevěnuje mobilním platformám, nicméně tyto technologie jsou v Qt poměrně nové. I tak je titul velkým přínosem zejména začátečníkům v této technologii pro svůj kompletní přehled většiny widgetů.Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS