přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze knihy Ubuntu 9.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

Recenze knihy Ubuntu 9.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

ubuntu910.jpg

Jestliže chcete přejít na Linux, nebo ho jen vyzkoušet, neobejdete se v začátcích bez pomoci. Tu vám může poskytnout zkušenější uživatel anebo manuál. Na Internetu je sice k dispozici velké množství návodů, pro začátečníky ale nebývají zrovna nejsrozumitelnější. Nová kniha Ubuntu 9.10 praktická příručka uživatele nabízí kompletní návod k jedné z nejlepších a nejpoužívanějších distribucí.


Kniha má celkem 288 stran a dvě dvouvrstvá DVD k tomu. Jedno obsahuje 32- a druhé 64bitovou verzi nejnovějšího vydání Ubuntu 9.10. Obě DVD mají oproti oficiálnímu CD mnoho vylepšení. Za zmínku stojí například předinstalovaný Adobe Reader, Java, nebo Flash player. Všechny potřebné kodeky pro přehrávání multimédií jsou dostupné ihned po instalaci a není potřeba je nikde složitě shánět. Až vás omrzí sledování filmů a hraní flashových her, můžete zavolat svým přátelům pomocí Skypu s českou lokalizací.

Instalace

Po úvodní teorii seznamující se základními pojmy jako je Linux, linuxová distribuce a problematiky licencí se seznámíte s minimálními hardwarovými požadavky a hned poté se můžete pustit do instalace. Ta je výborně popsaná a neměla by činit problémy ani naprostému začátečníkovi. Dozvíte se, zda máte použít 32-, nebo 64bitovou verzi systému a jak poznat, kterou z nich použít. Snad nejdůležitější je část věnovaná dělení disku. Právě to totiž činí začínajícím uživatelům největší problémy. Nemusíte se bát doinstalovat Ubuntu k již existující instalaci Windows stejně tak jako instalace na nový, prázdný disk. Zajímavou možností je použití programu Wubi, díky němuž nainstalujete Ubuntu do Windows jako další program bez nutnosti jakéhokoliv dělení disku.

Po rozdělení disku následuje vytvoření nového uživatele a migrace dokumentů a nastavení. Budete tak mít už po prvním spuštění systému od svých dokumentů, záložek z internetového prohlížeče až po svoji oblíbenou tapetu vše automaticky nastaveno.

Pracujeme s Ubuntu

V této části je popis práce v prostředí GNOME. Právě to totiž Ubuntu používá. Přes různé způsoby přihlášení, uspání a vypnutí počítače se dostane k nastavení zdrojů softwarových balíčků a aktualizacím. Pro uživatele zvyklé na Windows bude zajímavá přítomnost více pracovních ploch.

Následuje popis různých činností, jako je přidání tiskárny, spárování telefonu s počítačem přes bluetooth, vyhledávání souborů a u notebooku nastavení provozu na baterie.

Aplikace v Ubuntu

Ubuntu obsahuje velké množství aplikací už v základní instalaci. Hned po instalaci je tudíž možné začít pracovat. Není nutné shánět žádný kancelářský balík, program na čtení PDF, ani ICQ klienta. Svoje fotografie z dovolené upravíte v editoru GIMP. Na dopisy, prezentace a různé grafy je zase výborný OpenOffice.org.

Hry

Pro každé práci musí následovat odpočinek a zábava. Někdy i naopak. Pro Linux bohužel neexistuje takové množství her jako pro Windows. Na své si ale přijdou jak příznivci karetních a logických her, tak příznivci akčních stříleček ve stylu známého Counter Strike. Pro jednoduché odreagování se nejlépe hodí arkády v čele s Frozen Bubble a SuperTuxem.

Zlepšování Ubuntu

Tato kapitola vysvětluje různé metody, jak si vyladit systém k obrazu svému. Včetně velmi populárního akcelerovaného desktopu a miniaplikací na ploše, těmi jsou třeba hodiny a ukazatel zatížení procesoru.

Správa systému

Vás naučí spravovat software pomocí balíčkovacího systému. Pro rychlou instalaci a odinstalaci je v novém Ubuntu Centrum softwaru. Pro plnou kontrolu nad balíčky je lepší Synaptic. Dozvíte se o zásadách zabezpečení, správě uživatelů a nastavení firewallu. Na závěr je lehký úvod do práce v textovém režimu.

Časté dotazy a problémy

Je poslední kapitola knihy. Jak už sám název napovídá, najdete zde řešení nejčastějších problémů: Jak se v Ubuntu přihlásím jako root? Jak odemknu zamknutý adresář? Jak odstraním Ubuntu ze svého počítače? K čemu je záchranný režim? Na tyto otázky a mnoho dalších zde naleznete odpovědi.

V úplném závěru se dozvíte, kde hledat další pomoc. Jsou zde odkazy na doporučené weby o Linuxu a diskuzní fóra. Na přiložených DVD je také několik knih, mně se nejvíc líbila ta o OpenOffice.org a o GIMPu.

Koupi knihy mohu každému jen doporučit. Pokud jste mnohaletým uživatelem Linuxu, mnoho nového se nedozvíte. Jestliže ale s Linuxem teprve začínáte, bude tato kniha vaším nejlepším pomocníkem.

Název: Ubuntu 9.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Autor: Ivan Bíbr a kolektiv
Formát knihy: 167 mm x 225 mm, brožovaná vazba
288 stran černobílých
Přiložen 2 x DVD-ROM
Datum vydání: listopad 2009
Nakladatel: Computer Press
ISBN: 978-80-251-2826-8

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Recenze knihy Ubuntu 9.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Robert 25. 03. 2010, 12:50:46
Odpovědět  Odkaz 
... trosicka opozdene zviditelneni knihy. Ale pro zacatecniky, kam se i ja jeste stale bohuzel musim hlasit je fakt pekne polopatisticky napsana. Kdyz jsem i ja Linux vemeno prisel Ubuntu na chut, tak to je uz co rict ... uz se jen tak na Windows nevratim. ;-)
Recenze knihy Ubuntu 9.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Andrej Pavelka 28. 03. 2010, 20:12:35
Odpovědět  Odkaz 
Hm, Linux na dvojvrstvoom DVD, to je pekné. Nevidím to často, možno preto, že dvojvrstvové DVD zriedka kedy používam. Za zmienku by mohlo stáť, že ja som stiahol Debian na ktorom som práve teraz o veľkostí 5 DVD + 1 s aktualizáciami. Je v tejto sade skoro všetko. Ak má niekto malý HDD, tak nevadí, pretože inštaluje sa len jedno DVD a z ostatných sa inštalujú programy podľa potreby naozaj komfortným spôsobom. Do programu na pridávanie a odstraňovanie softwaru sa len zadá názov programu, v zozname sa označí a z DVD sa nainštaluje.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Vancl


  • Distribuce: Ubuntu, Debian
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »