přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze knihy Virtuální počítač, Praktická řešení pro domácí uživatele

CIO Agenda

Recenze knihy Virtuální počítač, Praktická řešení pro domácí uživatele

virtualni_pocitac.jpg

Recenze knihy Virtuální počítač s podtitulem Praktická řešení pro domácí uživatele od autora Michala Šiky. Obsahem knihy jsou postupy pro virtualizaci systémů a aplikací i pro začátečníky v aplikacích Microsoft Virtual PC, VirtualBox, VMware Player a Wmware Workstation.


O virtualizaci

Virtualizace již dnes není pojem pouze správců výpočetní techniky ve firmách, ale dostává se čím dále více k pokročilejším uživatelům, studentům, programátorům apod. Ti jí čím dál více používají pro vyzkoušení nových operačních systémů, aplikací a jejich nastavení.

Všeobecně a velmi zjednodušeně se dá říci, že virtualizace je způsob, jak přistupovat ke zdrojům jinými způsoby, než které fyzicky existují. V případě počítačů tak můžeme například instalovat operační systémy prostřednictvím vhodného nástroje i bez přímých zásahů na pevný disk – na něm se totiž chovají jako jakákoliv ostatní data.

O knize

Kniha Virtuální počítač s podtitulem Praktická řešení pro domácí uživatele přináší podle oficiálního marketingového popisku praktické postupy vhodné i pro úplné začátečníky v oblasti virtualizace operačních systémů a aplikací.

Titulní strana knihy Titulní strana knihy

Hned na úvod je nutné říci, že to skutečně kniha obsahuje a navíc přináší i něco více. Začátečníkem je zde rozhodně myšlen virtualizací ještě nepolíbený, ale jinak pokročilý počítačový uživatel. Těžko lze počítat s tím, že cílovou skupinou budou běžní uživatelé používající počítač maximálně tak pro elektronickou komunikaci, fotky a Facebook. Přeci jen k virtualizaci se přikloní uživatelé anebo třeba studenti, kteří k tomu mají pádnější důvod.

Název: Virtuální počítač
Podtitul: Praktická řešení pro domácí uživatele
Autor: Michal Šika
Nakladatelství: Computer Press
Počet stran: 256
Formát: 167 × 225 mm, brožovaná lepená

Celková koncepce knihy je tedy zcela jasná – vysvětlit virtualizaci operačních systémů a dát čtenáři základní úvod do ní, potažmo do aplikací určených k virtualizaci. Autor vcelku srozumitelně vysvětluje základní postupy (vytvoření virtuálního stroje, instalaci, přizpůsobení atd.) ve všech výše zmíněných virtualizačních nástrojích. K tomu pak přidává i velmi užitečné postupy a rady týkající se například snímků stavů a sdílení dat mezi hostem a hostitelem. Prostě všechny základní informace, které by měl nový zájemce o virtualizaci znát.

Autor také v bodech vyjmenovává všechna možná využití a následně je stručně vysvětluje. Namátkou se jedná o testování operačních systémů, aplikací, využití pro spuštění v daném počítači „nepodporovaných“ aplikací, ale také k prohlížení nebezpečných webových stránek.

Závěr publikace je pak vedle jiného věnovaný emulaci počítače Commodore C64 a dále také MS-DOS. To mohou ocenit nejen nostalgicky se vracející uživatelé, ale také správci výpočetní techniky ve firmách, z nichž celá řada ještě využívá různé programy postavené právě na DOSu.

Kapitoly:

  1. Virtualizace – co bude potřeba

  2. Vytváříme virtuální počítač pro Windows

  3. Vytváříme virtuální počítač pro ostatní operační systémy

  4. Instalace operačního systému na virtuální počítač

  5. Snímky stavů, nastavení sítě a sdílené složky

  6. Omezení virtuálních počítačů a na co si dát pozor

  7. Využití virtuálního počítače

  8. Emulátory a virtualizace aplikací

Zmínit rozhodně musím styl, jakým je kniha napsána. Jednotlivé postupy jsou napsané v rámci žánru, ale hlavně srozumitelně. Prvky a nastavení jsou v textu zvýrazněny tučně, jak je již dnes takřka zvykem, takže není třeba číst každý popis až do posledního písmene.

Samozřejmě je ke čtení potřeba využívat počítač a postupy si vyzkoušet (alespoň z části). Přeci jen je kniha prakticky orientovaná, navíc na konkrétní nástroje a operační systémy. Samozřejmě v rámci postupů narazíte na celou řadu konkrétních a obecných pojmů, ale ty jsou vysvětlovány v souvislosti s obsahem.

O autorovi

Michal Šika v současnosti pracuje ve firmě Ness Czech, s. r. o, jako systémový specialista a konzultant systému EMC Documentum. Na volné noze působí také jako systémový specialista: spravuje IT infrastrukturu živnostníkům, malým a středním firmám, a to jak na platformě Windows, tak i na Linuxu. S virtualizací má bohaté zkušenosti z praxe: zákazníkům virtualizuje část infrastruktury, využívá virtuální servery a počítače pro testování aplikací a operačních systémů a poskytuje virtuální infrastrukturu zákazníkům pro testovací účely. (Převzato z knihy.cpress.cz.)

Hodnocení

Celkově kniha splňuje, co slibuje. Začátečníka (co se týče virtualizace) opravdu kompletně provede nastavením a i zatím virtualizace neznalý uživatel může na svém počítači virtualizovat. Tedy alespoň za předpokladu, že zná základní pojmy ze souvisejících oblastí.

Na druhou stranu obsahuje i trochu nepochopitelně některá vysvětlení vícekrát a lze jen diskutovat, zda úplný začátečník bude pro vyzkoušení jediného systému například studovat celou knihu. V opačném případě si přečte jen část a zbylý obsah zůstane nedotčen. U pokročilejších počítačových uživatelů a správců lze zase předpokládat, že některé popisy budou příliš jednoduché a rady se budou prostě opakovat. Zvláště pak boxy Důležité.

Knihu tak lze doporučit například studentům se zájmem o tuto problematiku a všem, kteří se nechtějí zdržovat hledáním návodů na internetu nebo si chtějí své základní znalosti virtualizace sesumírovat a doplnit. Rozhodně se jedná o dílo, které svou kvalitu má, a záleží na tom, zda si pro sebe najde čtenáře.

Doporučená cena knihy činí 297 Kč s DPH. Lze ji však zakoupit za 214–288 Kč.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Polák


| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »