přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám

Control

Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám

dvatydny.gif

Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám.  Mageia bude vycházet jednou za devět měsíců.  „Commodore 64“ s Ubuntu.  Ksplice byl odkoupen Oraclem.  Android Market opět inovuje.  HTC prohrálo patentový spor s Applem.  IBM uvolní zdrojové kódy balíku Lotus Symphony.  Twitter klient Schizobird.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám

Možná už jste zaslechli, že Linux letos, konkrétně 17. září, oslaví dvacáté narozeniny. Linux Foundation při této příležitosti vyzvala uživatele, aby pro něj připravili video. A věřte nebo ne, přišlo i minutové video od Microsoftu. To naznačuje krušnou historii vzájemných vztahů, ale nakonec říká, že se jejich vztah vyvinul a dnes už jde spíše o takové pošťuchování než o „válku“. O videu se hojně diskutuje a uživatelé řeší, jak to Microsoft myslel a jestli video obsahuje nějaké „skryté sdělení“.

Ať už se vám to líbí nebo ne, vztah Microsoftu k Linuxu a open source se za poslední roky hodně změnil. Zatímco před deseti lety ho šéf Microsoftu Steve Ballmer přirovnával k rakovině, dnes Microsoft například provozuje server CodePlex pro sdílení kódů open-source projektů nebo byl hlavním partnerem posledního ročníku konference LinuxExpo.

Mageia bude vycházet jednou za devět měsíců

Mladá distribuce Mageia, která staví na známém Mandriva Linuxu a snaží se ho oprostit od závislosti na komerčním vydavateli, představila plán vydávání. Nová vydání budou vycházet každých devět měsíců, což je podle vývojářů ideální k dosažení kompromisu mezi aktuálností a stabilitou systému. Mageia může zaujmout tím, že každé druhé vydání bude LTS, tedy vydání s dlouhodobou tříletou podporou. Standardní vydání bude podporováno osmnáct měsíců. Finální verze Mageiy 2 je zatím plánována na začátek dubna 2012. Pokud vás Mageia zajímá, můžete sledovat nový portál Mageia.cz a jeho účet na Twitteru.

Přečtěte si Rozhovory s představiteli společnosti Mandriva a projektu Mageia na webu MandrivaLinux.cz.

„Commodore 64“ s Ubuntu

Někteří z našich čtenářů si určitě pamatují slavný počítač Commodore 64. A věřím, že téměř všichni o něm alespoň slyšeli. Server OMGUbuntu.co.uk upozornil na to, že se v nabídce společnosti Commodore USA (nejedná se o původního výrobce) objevila předělávka či napodobenina této legendy. Zvenku je prakticky k nerozeznání, uvnitř už je to samozřejmě úplně jiný stroj. Pod „oldschool“ šasi se skrývá celkem běžný hardware známý z dnešních netbooků a nettopů. Prim hraje platforma nVidia Ion s dvoujádrovým procesorem Intel Atom. Další parametry už se liší podle konkrétních konfigurací – základní verze stojí 595 dolarů (stejně Commodore 64 z roku 1982), nejlepší potom 895 dolarů. Nový Commodore 64 běží na linuxové distribuci Commodore OS, se kterou můžete snadno nakupovat a hrát původní emulované hry. Pokud byste na počítači raději pracovali, můžete spustit předinstalované Ubuntu 10.10.

Nový Commodore 64 je zvenku téměř k nerozeznání od toho třicet let starého Nový Commodore 64 je zvenku téměř k nerozeznání od toho třicet let starého

Ksplice byl odkoupen Oraclem

Oracle koupil společnost Ksplice, která produkuje stejnojmenný nástroj pro záplatování linuxového jádra za běhu. Podle H-online.com celá záležitost funguje tak, že Ksplice najde místa, kde může být jádro pozastaveno, přidá tam přesměrování na nový kód a poté jádro zase nechá pokračovat. Asi vás nepřekvapí, že ho Oracle nekoupil proto, aby do něj sypal peníze a ostatním ho dával zadarmo. Ksplice má být jednou z předností jeho korporátní distribuce Unbreakable Linux. Dosud byl Ksplice zdarma dostupný pro Ubuntu a Fedoru a komerčně pro Red Hat Enterprise Linux a další. Další verze už zřejmě budou podporovat právě pouze Unbreakable Linux. Jelikož je Ksplice open-source, možná se ho někdo ujme a bude se o něj starat, jak se v podobných případech často stává.

Android Market opět inovuje

Android Market, oficiální a největší tržiště s aplikacemi pro Android, po krátké době opět od základů mění rozhraní. Nejnovější mobilní Android Market přichází s tzv. „dlaždicovým“ stylem, který můžete znát z Windows Phone 7. Funkčně se toho moc nezměnilo, alespoň co se týče našich končin. Američtí uživatelé si nově v Android Marketu mohou kupovat knihy a půjčovat filmy. Filmy startují na ceně dvou dolarů, jsou chráněny DRM a nelze je sledovat na rootnutých zařízeních.

Starý Android Market v novém kabátku Starý Android Market v novém kabátku

Další novinka už není tak na očích, ale o to víc nakonec potěší. Vývojáři nyní mají možnost k jedné položce v Android Marketu přiřadit několik APK balíčků. Když budete mít výkonný telefon s velkým rozlišením, stáhne se vám balíček hry s kvalitními texturami. V případě slabšího telefonu se naopak stáhne balíček s méně detailními texturami, aby hra běžela plynule. Dosud to vývojáři řešili tak, že buď zahrnuli různě kvalitní textury od jednoho balíčku (což zvyšovalo velikost), nebo na Android Market vložili tu samou hru například s přívlastkem „HD“ (ve vysokém rozlišení).

HTC prohrálo patentový spor s Applem

Americká Komise pro mezinárodní obchod dala za pravdu Applu v tom, že společnost HTC, respektive její telefony s Androidem, neoprávněně užívá jeho dva patenty. Apple si původně stěžoval kvůli deseti patentům, ale se zbylými osmi neuspěl. HTC samozřejmě využije možnosti odvolání, ale co by to znamenalo, kdyby neuspěla? V nejhorším případě i zákaz dovozu telefonů od HTC s Androidem do Spojených států amerických. Mnohem pravděpodobnější je ale dohoda o licencování patentů, díky které by si Apple mohl velmi přilepšit. Takto už HTC platí Microsoftu pět dolarů za každý telefon. Vzhledem k počtu zařízení, které HTC vyprodukuje, se jedná o velké peníze. Nejistota ohledně Androidu navíc může Microsoftu nepřímo pomoct tak, že se výrobci budou bát nasazovat Android a raději sáhnou třeba po Windows Phone 7. Google se přímo zatím nikdo žalovat neodvážil, přestože má na této záležitosti největší podíl. Jeden z jeho čelních představitelů Eric Schmidt se vyjádřil, že se postarají, aby HTC neprohrálo. Nic konkrétního ale neuvedl.

IBM uvolní zdrojové kódy balíku Lotus Symphony

Společnost IBM ohlásila, že se chystá uvolnit zdrojové kódy svého kancelářského balíku Lotus Symphony, který vychází z OpenOffice.org. Přesněji řečeno je daruje nadaci Apache, která před nedávnem vzala OpenOffice.org pod svá křídla. Lotus Symphony je relativně hodně využívaný v komerčním sektoru, ale mezi běžnými uživateli není moc známý. Je to škoda, protože má co nabídnout. Zaujme hlavně vlastní rozhraní, které je tak na půl cesty mezi klasickou panelovou nabídkou z OpenOffice.org (nebo třeba Microsoft Office 2003) a milovaným i nenáviděným rozhraním Ribbon z Microsoft Office 2007 a 2010). Pro více informací o Lotus Symphony si přečtěte naši recenzi.

Lotus Symphony Lotus Symphony

Novinky ze světa softwaru

Twitter klient Schizobird

Pro Linux vzniká další Twitter klient s názvem Schizobird. Twitter klientů rozhodně není nedostatek, tento si však klade za cíl efektivně spravovat více účtů a přepínat je, tedy nemíchat je dohromady. Jak zmiňuje autor Conscious User, tuto funkci ocení uživatelé spravující osobní a pracovní účet. Dále Schizobird umí takové ty klasické funkce jako nahrávání obrázků na Twitpic nebo našeptávání uživatelských jmen při psaní příspěvků. Jak už jsem se zmínil, projekt je stále ve vývoji, ale pokud vás zaujal a jste odvážní, můžete vyzkoušet vývojové verze.

Schizobird – podpora více účtů především Schizobird – podpora více účtů především

Nahoru

Příspěvky

Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám
Michal 27. 07. 2011, 07:52:05
Odpovědět  Odkaz 
"Ať už se vám to líbí nebo ne, vztah Microsoftu k Linuxu a open source se za poslední roky hodně změnil."

Změnil. Ale podle mého rozhodně ne až tak pozitivně. Vztah MS k open source je jasný - vymáčknout z toho maximum pro jejich platformu. Takže podpora open source ano, ale hlavně aby to fungovalo výhradně na jejich proprietárních technologiích, čímž se "otevřenost" poněkud ztrácí. Investice do Linux Expa je jasná - snaha odlákat ovečky od svobodného softwaru k poloproprietárnímu Microsoftímu "open source".

Vztah MS k Linuxu je také jasný - spolupracovat, ale jen a pouze pokud se to opravdu hodí (virtualizace a provoz Windows nad Linuxem). O pozitivnějším vztahu MS k Linuxu (a k open source obecně) budu uvažovat, až bude např. MS Office umět nativně otevírat i ukládat ODF a až Microsoft přestane s patentovými žalobami na distributory Androidu nebo jiného FOSS. To rozhodně není známkou pozitivního přístupu k Linuxu.

O vztahu MS ke svobodě a svobodnému softwaru raději ani hovořit nebudu, ten se snad ani nezměnil.

Mám pocit, že MS s Linuxem i FOSS bojuje stále. Jen pečlivěji volí prostředky a snaží se, aby to navenek nevypadalo jako boj, což se mu zřejmě daří.
Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám
w4rr10r 27. 07. 2011, 08:31:40
Odpovědět  Odkaz 
"Zatímco před deseti lety ho šéf Microsoftu Steve Ballmer přirovnával k rakovině, dnes Microsoft například provozuje server CodePlex pro sdílení kódů open-source projektů nebo byl hlavním partnerem posledního ročníku konference LinuxExpo."

Ale no tak! CodePlex je primárně pro M$ Windows a asi jste si nevšimli, že např. Miguel de Icaza (financovaný M$) otevřeně uvítal přechod Nokie od svobodného softwaru (MeeGo/Symbian + Qt) k maximálně uzavřené platformě M$ WP7. Podobně to je s tím LinuxExpem -- nevšimli jste si té tendence přejmenovat to na OSSConf a nacpat si tam maximum vlastních žvástů bez souvislosti s GNU/Linuxem (ty letošní kecy toho poskoka z M$ na půl dopoledne byly bezcenné, leda jako "poznej nepřítele")?
Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám
Pavel Stárek 27. 07. 2011, 11:18:52
Odpovědět  Odkaz 
Ať tak či tak, (viz názory výše) Microsoft si už nemůže dovolit linux úplně ignorovat, a brát ho jen za jakýsi výstřelek nějakého studentíka. Sice podíl na desktopu je relativně malý, ale podíl v mobilních zařízeních je díky Androidu (který by se dal považovat taktéž za linuxovou distribuci) je strašně velký. A v dnešní době Android (a linux obecně) možná obsluhuje víc zařízení, než Microsoft prodal licencí na své veškeré mobilní Windows (CE, WM, WXP Embedded apod.), ale toto moje tvrzení nemám samozřejmě ničím podloženo.
František Bártík Gratuluji Microsoftu
František 27. 07. 2011, 12:25:05
Odpovědět  Odkaz 
Gratuluji reklamnímu oddělení Microsoftu! Patentový troll bez zásluh o rozvoj svobodného softwaru dokáže "protlačit" svoje přihlouplé marketingové video do linuxového tisku.
Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám
w4rr10r 27. 07. 2011, 12:37:24
Odpovědět  Odkaz 
Mimochodem, to video _není_ oficiální od Microsoftu.

Jinak možná si vzpomenete na video Truth Happens od Red Hatu a citít Gándhího*.

* “First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.”
Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám
Hobil 31. 07. 2011, 20:26:01
Odpovědět  Odkaz 
MS zna marketingove postupy na jednicku s hvezdickou.
Ustup od otevrene nepratelske a vseobecne neudrzitelne politiky jen pomuze "hodnemu" MS protlacit do projektu OSS sve lidi (nebo zaplatit stavajici), podobne jako dostal sveho cloveka do klicove pozice nokie. Budou manipulovat, ovlivnovat, razit "nove smery", komplikovat, bojkovat, kazit, vytvaret chyby i zadni vratka do systemu atd atd, jen aby dokazali, ze proprietarni soft je jedina rozumna alternativa. Nebudme naivni.
Kauza Android
Antonín Slejška 9. 08. 2011, 09:05:59
Odpovědět  Odkaz 
Jak zmíněno výše, vstrícnost MS k Linuxu a open source se velmi dobře ukazuje v jeho dosti nevybíravém patentovém boji proti Androidu a mimořádně účinném poškození Symbianu a Meego. Velká koalice MS, Apple, Oracle a dalších firem představuje pro open source největší ohrožení, kterému v historii čelil. Všimněte si, jaké částky dostává MS za výpalné za využívání Androidu, kolik požaduje Oracle po Google, atd. Takových rozměrů ještě nikdy patentové útoky proti open source nedosáhly.

Pokud v této bitvě open source, konkrétně pak Android, prohraje, tak to bude mít velmi vážné důsledky, jelikož firmy a vlády budou velmi nejisté při nasazování open source, jelikož se budou bát patentových sporů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog