přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám

Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám

dvatydny.gif

Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám.  Mageia bude vycházet jednou za devět měsíců.  „Commodore 64“ s Ubuntu.  Ksplice byl odkoupen Oraclem.  Android Market opět inovuje.  HTC prohrálo patentový spor s Applem.  IBM uvolní zdrojové kódy balíku Lotus Symphony.  Twitter klient Schizobird.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Microsoft blahopřeje Linuxu k narozeninám

Možná už jste zaslechli, že Linux letos, konkrétně 17. září, oslaví dvacáté narozeniny. Linux Foundation při této příležitosti vyzvala uživatele, aby pro něj připravili video. A věřte nebo ne, přišlo i minutové video od Microsoftu. To naznačuje krušnou historii vzájemných vztahů, ale nakonec říká, že se jejich vztah vyvinul a dnes už jde spíše o takové pošťuchování než o „válku“. O videu se hojně diskutuje a uživatelé řeší, jak to Microsoft myslel a jestli video obsahuje nějaké „skryté sdělení“.

Ať už se vám to líbí nebo ne, vztah Microsoftu k Linuxu a open source se za poslední roky hodně změnil. Zatímco před deseti lety ho šéf Microsoftu Steve Ballmer přirovnával k rakovině, dnes Microsoft například provozuje server CodePlex pro sdílení kódů open-source projektů nebo byl hlavním partnerem posledního ročníku konference LinuxExpo.

Mageia bude vycházet jednou za devět měsíců

Mladá distribuce Mageia, která staví na známém Mandriva Linuxu a snaží se ho oprostit od závislosti na komerčním vydavateli, představila plán vydávání. Nová vydání budou vycházet každých devět měsíců, což je podle vývojářů ideální k dosažení kompromisu mezi aktuálností a stabilitou systému. Mageia může zaujmout tím, že každé druhé vydání bude LTS, tedy vydání s dlouhodobou tříletou podporou. Standardní vydání bude podporováno osmnáct měsíců. Finální verze Mageiy 2 je zatím plánována na začátek dubna 2012. Pokud vás Mageia zajímá, můžete sledovat nový portál Mageia.cz a jeho účet na Twitteru.

Přečtěte si Rozhovory s představiteli společnosti Mandriva a projektu Mageia na webu MandrivaLinux.cz.

„Commodore 64“ s Ubuntu

Někteří z našich čtenářů si určitě pamatují slavný počítač Commodore 64. A věřím, že téměř všichni o něm alespoň slyšeli. Server OMGUbuntu.co.uk upozornil na to, že se v nabídce společnosti Commodore USA (nejedná se o původního výrobce) objevila předělávka či napodobenina této legendy. Zvenku je prakticky k nerozeznání, uvnitř už je to samozřejmě úplně jiný stroj. Pod „oldschool“ šasi se skrývá celkem běžný hardware známý z dnešních netbooků a nettopů. Prim hraje platforma nVidia Ion s dvoujádrovým procesorem Intel Atom. Další parametry už se liší podle konkrétních konfigurací – základní verze stojí 595 dolarů (stejně Commodore 64 z roku 1982), nejlepší potom 895 dolarů. Nový Commodore 64 běží na linuxové distribuci Commodore OS, se kterou můžete snadno nakupovat a hrát původní emulované hry. Pokud byste na počítači raději pracovali, můžete spustit předinstalované Ubuntu 10.10.

Nový Commodore 64 je zvenku téměř k nerozeznání od toho třicet let starého Nový Commodore 64 je zvenku téměř k nerozeznání od toho třicet let starého

Ksplice byl odkoupen Oraclem

Oracle koupil společnost Ksplice, která produkuje stejnojmenný nástroj pro záplatování linuxového jádra za běhu. Podle H-online.com celá záležitost funguje tak, že Ksplice najde místa, kde může být jádro pozastaveno, přidá tam přesměrování na nový kód a poté jádro zase nechá pokračovat. Asi vás nepřekvapí, že ho Oracle nekoupil proto, aby do něj sypal peníze a ostatním ho dával zadarmo. Ksplice má být jednou z předností jeho korporátní distribuce Unbreakable Linux. Dosud byl Ksplice zdarma dostupný pro Ubuntu a Fedoru a komerčně pro Red Hat Enterprise Linux a další. Další verze už zřejmě budou podporovat právě pouze Unbreakable Linux. Jelikož je Ksplice open-source, možná se ho někdo ujme a bude se o něj starat, jak se v podobných případech často stává.

Android Market opět inovuje

Android Market, oficiální a největší tržiště s aplikacemi pro Android, po krátké době opět od základů mění rozhraní. Nejnovější mobilní Android Market přichází s tzv. „dlaždicovým“ stylem, který můžete znát z Windows Phone 7. Funkčně se toho moc nezměnilo, alespoň co se týče našich končin. Američtí uživatelé si nově v Android Marketu mohou kupovat knihy a půjčovat filmy. Filmy startují na ceně dvou dolarů, jsou chráněny DRM a nelze je sledovat na rootnutých zařízeních.

Starý Android Market v novém kabátku Starý Android Market v novém kabátku

Další novinka už není tak na očích, ale o to víc nakonec potěší. Vývojáři nyní mají možnost k jedné položce v Android Marketu přiřadit několik APK balíčků. Když budete mít výkonný telefon s velkým rozlišením, stáhne se vám balíček hry s kvalitními texturami. V případě slabšího telefonu se naopak stáhne balíček s méně detailními texturami, aby hra běžela plynule. Dosud to vývojáři řešili tak, že buď zahrnuli různě kvalitní textury od jednoho balíčku (což zvyšovalo velikost), nebo na Android Market vložili tu samou hru například s přívlastkem „HD“ (ve vysokém rozlišení).

HTC prohrálo patentový spor s Applem

Americká Komise pro mezinárodní obchod dala za pravdu Applu v tom, že společnost HTC, respektive její telefony s Androidem, neoprávněně užívá jeho dva patenty. Apple si původně stěžoval kvůli deseti patentům, ale se zbylými osmi neuspěl. HTC samozřejmě využije možnosti odvolání, ale co by to znamenalo, kdyby neuspěla? V nejhorším případě i zákaz dovozu telefonů od HTC s Androidem do Spojených států amerických. Mnohem pravděpodobnější je ale dohoda o licencování patentů, díky které by si Apple mohl velmi přilepšit. Takto už HTC platí Microsoftu pět dolarů za každý telefon. Vzhledem k počtu zařízení, které HTC vyprodukuje, se jedná o velké peníze. Nejistota ohledně Androidu navíc může Microsoftu nepřímo pomoct tak, že se výrobci budou bát nasazovat Android a raději sáhnou třeba po Windows Phone 7. Google se přímo zatím nikdo žalovat neodvážil, přestože má na této záležitosti největší podíl. Jeden z jeho čelních představitelů Eric Schmidt se vyjádřil, že se postarají, aby HTC neprohrálo. Nic konkrétního ale neuvedl.

IBM uvolní zdrojové kódy balíku Lotus Symphony

Společnost IBM ohlásila, že se chystá uvolnit zdrojové kódy svého kancelářského balíku Lotus Symphony, který vychází z OpenOffice.org. Přesněji řečeno je daruje nadaci Apache, která před nedávnem vzala OpenOffice.org pod svá křídla. Lotus Symphony je relativně hodně využívaný v komerčním sektoru, ale mezi běžnými uživateli není moc známý. Je to škoda, protože má co nabídnout. Zaujme hlavně vlastní rozhraní, které je tak na půl cesty mezi klasickou panelovou nabídkou z OpenOffice.org (nebo třeba Microsoft Office 2003) a milovaným i nenáviděným rozhraním Ribbon z Microsoft Office 2007 a 2010). Pro více informací o Lotus Symphony si přečtěte naši recenzi.

Lotus Symphony Lotus Symphony

Novinky ze světa softwaru

Twitter klient Schizobird

Pro Linux vzniká další Twitter klient s názvem Schizobird. Twitter klientů rozhodně není nedostatek, tento si však klade za cíl efektivně spravovat více účtů a přepínat je, tedy nemíchat je dohromady. Jak zmiňuje autor Conscious User, tuto funkci ocení uživatelé spravující osobní a pracovní účet. Dále Schizobird umí takové ty klasické funkce jako nahrávání obrázků na Twitpic nebo našeptávání uživatelských jmen při psaní příspěvků. Jak už jsem se zmínil, projekt je stále ve vývoji, ale pokud vás zaujal a jste odvážní, můžete vyzkoušet vývojové verze.

Schizobird – podpora více účtů především Schizobird – podpora více účtů především

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek


| blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...