přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Analýzy

Analýzy

Snažíme se zjistit příčiny, zamyslet se nad důsledky a najít řešení. Zkoumáme stav věcí a přemýšlíme, jak je změnit. Ptáme se lidí, mapujeme názory a hledáme diskuze. Analyzujeme používání Linuxu a svobodného softwaru.


Otázky a odpovědi: „zrušení svobody panoramatu“

fotografovani-omezeni_1.png

Co vlastně europoslanci schválili? Přijdeme o snímky soch a domů na Wikipedii? Budeme moci sdílet na sociálních sítích fotografie a videa z dovolené? Odpovědi najdete v článku.


 

Svobodný software a obchodní značky

open_source_sw.jpg

Proč v distribuci Debian nenajdeme prohlížeč Mozilla Firefox? Proč k analýze síťového toku dnes obvykle používáme Wireshark a ne Ethereal? Tady jsou odpovědi.


 

Licence Creative Commons

cc.png

Licence ze skupiny Creative Commons se nepoužívají pro zdrojové kódy softwaru, ale běžně se s nimi setkáme například u grafiky nebo dokumentace. Je jich několik typů s poměrně rozdílnými vlastnostmi. Pojďme se na ně podívat blíže.


 

Použití permisivních licencí v praxi

kopie.png

Permisivní licence umožňují volnější nakládání s autorskými díly, omezení není tolik jako u licencí copyleftových. Přesto nelze s kódem nebo jiným dílem dělat úplně cokoliv.


 

Použití copyleftových licencí v praxi

open_source_sw.jpg

Copyleftové svobodné licence jsou navrženy tak, aby vynucovaly trvalou svobodnost díla. Jejich použití v praxi může přinášet otázky zejména ohledně podmínek, za kterých lze kombinovat a propojovat různá díla. Pojďme se podívat na některé významné případy.


 

Komentář: Jinde to jde. Proč tedy ne u nás?

open_source_sw.jpg

Neuplyne týden, abychom se nedozvěděli o nějakém úspěšném nasazení svobodného softwaru ve veřejné správě. Má to ale háček – téměř vždy se to týká cizího státu. Proč se s něčím takovým nesetkáváme také v Česku?


 

Svobodný software je pro BYOD ideální

Open source

V případech, kdy zaměstnanci používají svá vlastní zařízení i pro pracovní účely, se svobodný software ukazuje jako ideální řešení po právní a administrativní stránce. 


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 9   Následující   ››

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...