přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Pokročilá konfigurace GNOME

Řeknete si - "GNOME přece není třeba pokročile nastavovat, vždyť ono prostě funguje!" Ale to byste se spletli, je tomu právě naopak. Je to mocný stroj, který jede na půl výkonu, aby mu jeho řidič stačil. Povolte mu plyn, nastavte turbo a připoutejte se. Show začíná.


 

Nastavení disků - hdparm

Hdparm je komplexní nástroj, který nám umožní zjistit a samozřejmě také nastavit parametry našeho pevného disku. Primárně je určen pro ATA/IDE, ale některé volby jsou dostupné i pro další zařízení (např. SCSI). Možnosti nastavení jsou opravdu široké, a to nám umožňuje vyladit si naše pevné disky přesně podle potřeby.


 

Linuxové souborové systémy

Když Linux přicházel na svět, kernelové sudičky mu mimo rychlosti a přenositelnosti daly do vínku ještě hojnost všelijakých souborových systémů - především ty klasické, ctící unixovou tradici (ext2, ext3, JFS, XFS), včetně několika fosilií (např. Minix FS, UFS). Pak jsou zde některé experimentální (jako třeba ReiserFS), jiné sloužící pro kompatibilitu s jinými světy (VFAT, NTFS, HFS+), souborové systémy síťové (NFS, Samba) a virtuální (mj. procfs, sysfs).


 

Co nového v Mozilla Firefoxu 2.0

Téměř rok po uvolnění Firefoxu 1.5 je tu další verze s pořadovým číslem 2.0. Od verze 1.5 přibyla řada novinek, které se určitě vyplatí podrobněji rozepsat. K jednotlivým novinkám si též povíme několik zajímavých tipů. Pavel Cvrček.


 

Technologie iFolder

Potřebuje-li více lidí sdílet nějaká data, většinou je nejlepší uložit je na síťový server a pracovat s nimi přímo odtud. Někdy to ale není možné nebo vhodné. Lidé pracující "v terénu" (obchodní zástupci, montéři apod.) často nemají k dispozici potřebné internetové připojení, aby mohli k serveru přistupovat. A právě pro takové situace se hodí iFolder.


 

Jednička od Mandrivy

mdv.png

V dnešní uspěchané moderní době je nutné, abyste včas zjistili, co je pro vás dobré a co ne. První odstavec tohoto textu tedy věnuji tomu, abych vám případně ušetřil čas. Článek nemusejí číst lidé, kteří nenávidí Mandrivu, grafické prostředí KDE, jakékoliv live distribuce (spustitelné přímo z CD/DVD bez nutnosti instalace na pevný disk) nebo lehce zastaralý, ale prověřený software - jinými slovy: ohlédnutí za Mandriva One.


 

Presentuji, tedy jsem

Už nějakou dobu mne kolegové v práci přemlouvali, že by potřebovali laserové ukazovátko, aby už konečně mohli při prezentaci ukázat, že tohle je ta hodnota, která je tak důležitá. Vždy jsem je odkázal na dálkové ovládání beameru, které ukazovátkem disponuje. Stěžovali si, že to není ono, že je to moc těžké, nemotorné a že se to špatně používá. A tak jsem se rozhodl vyhledat specializovaný přístroj, který by pomohl.


 

Webové aplikace v Pythonu, 4. část

Tato část bude více praktická, napíšeme si totiž jednoduchou aplikaci typu návštěvní knihy. Na svých stránkách používám blogovací systém NanoBlogger, který je napsaný v Bashi a vytváří statické HTML stránky. Napíšeme si tedy guestbook vhodný jako doplnění do NanoBloggera. Název projektu jsem vhodně zvolil: NanoComment.


 

Vývoj jádra V. - základy práce s pamětí

Při vývoji modulů jádra se nelze obejít bez práce s pamětí - alokace, uvolňování, kopírování (jak v rámci jádra, tak i vzájemně s uživatelským prostorem), mapování a podobných činností. Jejich správné používání je jedním ze základních kamenů vývoje jádra.


 

Bash 18: Opakování 2

A máme tu další opakovací díl. Stejně jako minule (tím myslím díl č. 12) si předvedeme dosud probraná témata na ukázkovém skriptu. Za vzor nám poslouží mírně modifikovaný skript Tomáše Hanuska pro převod souborů WAV na OGG, za který mu tímto ještě jednou děkuji.


 

PDF prohlížeče v Linuxu

PDF je populární formát určený pro výměnu dokumentů. Jeho název je zkratkou Portable Document Format - Formát přenositelných dokumentů a přesně vystihuje podstatu věci. Dokumenty v tomto formátu mají všude a vždy naprosto stejný vzhled, který je nezávislý na platformě i na výstupním zařízení.


 

Zveme vás na Databázový svět 2006

Jak jsme vás již informovali, letošní – v pořadí již čtvrtý – ročník přední české databázové konference proběhne ve čtvrtek 30. listopadu. Databázový svět 2006 jsme zaměřili na téma Od transakčního po analytické zpracování. Dnes vám přinášíme definitivní podobu programu a samozřejmě také možnost registrace. Stejně jako v předchozích letech i letos bude vše zcela zdarma.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz