přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Data&AI Forum 2020

Články

reklama

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Linux Deepin 2014

Deepin 2014

Linux Deepin je v našich končinách poměrně málo známá distribuce. Co může oproti nepřebernému množství jiných distribucí, které jsou stejně jako Deepin založeny na Ubuntu, nabídnout? 


 

LxQt na cestě k Waylandu, FirefoxGtk3, nový Android L a Lipsko přešlo na svobodný software

dvatydny.gif

Společnost Microsoft uvolnila zdrojové kódy vývojového kitu formátu OpenXML. Ty jsou nyní dostupné na Git H ubu pod licencí Apache 2.0, což je umožňuje svobodně upravovat a šířit. Tohoto využijí hlavně správci informačních systémů, které tento formát generují.


 

ATI se svobodnými ovladači a pár dalších zkušeností „ze života“

download.png

„Za málo peněz, málo muziky“ říká jedno staré české přísloví. Pokud od našeho „miláčka“ očekáváme o něco více než jen brouzdat po internetu a odesílat e-maily, je třeba do něj investovat nějaký ten peníz. Avšak ani sebelepší „železo“ se neobejde bez příslušných ovladačů daného výrobce hardwaru, které nám umožní bezproblémový chod našeho PC. Ovšem oficiální ovladače nemusí být tím nejlepším řešením...


 

Třicet dní s… (OpenMandriva Lx 2014)

open_mandriva_logo.png

„Třicet dní s…“ je nový občasník pro milovníky zajímavostí ze světa linuxových distribucí. Budeme se zde setkávat s více či méně známými distribucemi, které budeme podrobovat měsíčnímu testu v běžném uživatelském provozu. Cílem není přinášet recenze nejčerstvějších distribucí, ale ukázat čtenářům, jak která funguje a přinést nápovědu k otázce: Která distribuce je vhodná právě pro mě?


 

Debian a rozšíření pro GNOME 3 – díl 1.

gnome3.png

Výchozí desktopové prostředí Debianu je GNOME 3 a mnoho uživatelů tomuto prostředí vyčítá nejen malé možnosti nastavení a plýtvání místem. Osobně jsem přechod na GNOME 3 nesl velmi těžce a hledal různé způsoby, jak tuto verzi alespoň částečně přiblížit ke starému způsobu ovládání z GNOME 2. Pokusím se poukázat na zajímavá rozšíření pro prostředí GNOME 3, která mohou zpříjemnit ovládání i konzervativnějším jedincům (včetně mě samotného).


 

QLandkarte GT: plánujte a zaznamenávejte své výlety

QLandkarte_GT-cyklo_1.png

Papírové mapy jsou na ústupu a nastupují ty digitální, nedílně spojené se sledováním polohy pomocí GPS a s možností využívat různé zajímavé funkce jak při plánování trasy cesty, tak i následně po návratu. Program QLandkarte GT vám v tom může významně pomoci.


 

Inkscape: Jak nakreslit čtverečkovaný papír?

inkscape.png

Po skončení školního roku se žáci a studenti začnou oddávat různým kratochvílím. Ze svých školních let si pamatuji, že jsme rádi hráli hru Bloky nebo jen prosté Piškvorky či Hokej. K takovým hrám potřebujeme čtverečkovaný papír. Dá se koupit, ale co takhle si jej vyrobit v Inkscape?


 

Ara Pehlivanian, Don Nguyen: JavaScript okamžitě

JavaScript_okamzite.png

Po učebnici JavaScriptu rád sáhne nejeden zájemce o programování, popř. speciálně o tvorbu webových stránek. Ještě kdyby byla učebnice kvalitní, dobře se četla a obsahovala dobré rady, ale kdyby nebyla přitom příliš drahá... Vyhovuje těmto přáním kniha „JavaScript okamžitě / Ovládněte JavaScript za víkend“, kterou nedávno v českém překladu vydal Computer Press? Snad vám v rozhodování pomůže tato recenze.


 

Vydání Dockeru a RHSC, preference Androidu u Microsoftu a vstup Firefox OS do Indie

dvatydny.gif

Kontejnerová platforma Docker má první ostrou verzi, nové verze se dočkaly také Red Hat Software Collections. Dotyková verze Microsoft Office bude dříve pro Android než pro Windows, pro indický a taiwanský trh se chystají telefony s Firefox OS a velmi nízkou cenou.


 

Red Hat Enterprise Linux 7

redhat_1.png

Před pár dny vyšla nová verze legendární linuxové distribuce Red Hat Enterprise Linux 7. Tento produkt cílí zejména do podnikového a serverového trhu. Co nového oproti předchozí verzi přináší?


 

Router Turris – první zkušenosti

Turris100.jpg

Projekt Turris je dílem správce naší národní domény cz. Jeho součástí je router Turris, o kterém také bude tento článek. Hardware i software Turrisu vznikaly v laboratořích CZ.NIC a jsou dostupné pod svobodnou licencí. Hlavním účelem routeru je monitorování provozu na síti a odhalování případných bezpečnostních incidentů.


 

Far Manager: dvoupanelový správce souborů s širokými možnostmi

Far_Manager_icon.png

Dvoupanelové programy pro správu souboru ještě zdaleka neřekly své poslední slovo. Far Manager je svobodný správce se širokou škálou funkcí, kterou lze dále rozšiřovat prostřednictvím doplňků.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog